Çorum Özel Hastanesi Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Büyükşireci yaptığı açıklamada gebelik döneminde ayrıntılı ultrasonun önemi konusunda bilgiler verdi.

AYRINTILI ULTRASON NEDİR? 
Ayrıntılı ultrasonun fetal anatominin ve gelişimin kapsamlı bir şekilde ultrasonografik olarak değerlendirilmesi işlemi olduğunu ifade eden Uzm. Dr. Mehmet Büyükşireci, 

“İlerleyen teknoloji ile birlikte artık çoğu hastalığın tanısı doğum öncesi konulmaktadır. Genetik geçişli pek çok hastalığın kendine özgü bulguları vardır. Ayrıntılı ultrasonda fetüsün gelişim haftasına göre tanımlanmış özellikleri tek tek kontrol edilir. Bu özelliklerde herhangi bir normal dışı bulguya rastlanıldığında olabilecek hastalıklar gözden geçirilir ve doğum öncesi/doğum sonrası bebeği bekleyen sorunlar hakkında bilgi sahibi olunur. Doğumun yeri, şekli, özel ekipman gerekliliği hatta sağlık personelinin durumu bu süreçte gözden geçirilir”dedi.

Uzm. Dr. Mehmet Büyükşireci, konu hakkında şu bilgileri aktardı:

Çorum Özel Hastanesi’nde ağrı tedavisi imkanı Çorum Özel Hastanesi’nde ağrı tedavisi imkanı

HANGİ HAFTALAR ARASINDA YAPILMASI UYGUN OLUR?
“19-23 haftalar arası yapılması uygun olur. Ancak belirlenmiş risk durumlarında öncesinde ve sonrasında inceleme yapılmasında herhangi bir engel yoktur.

24. HAFTADAN SONRA AYRINTILI ULTRASON OLUR MU?
İncelemenin 19-23 haftayla sınırlandırma sebebi; bazı bulgular 24. haftadan sonra gerileyip kaybolabilir, bu da tanıda yanılmalara yol açabilir. Ayrıca fetüste herhangi bir sağlık problemi veya risk tanımlanması durumunda ileri inceleme yöntemleri ve ailenin zamanında bilgilendirilmesi için zaman kaybı oluşmaması için zaman aralığına dikkat etmek önemlidir.

AYRINTILI ULTRASON HANGİ DURUMLARDA ÖNCELİKLİ UYGULANMALIDIR?
35 yaş üstü gebeliklerde, ailede doğumsal defekt öyküsü varlığında, gebede doğumsal defekte yol açabilecek hastalık varlığında, anormal tarama testleri ve şüpheli birinci basamak ultrasonografi varlığında özellikle uygulanmalıdır.

HER HASTALIĞIN TANISI AYRINTILI ULTRASON İLE KONULABİLİR Mİ?
Ayrıntılı ultrason ile tüm hastalıkların tanısını koymak mümkün değildir. Çünkü fetüs anne karnında her hafta farklı bir gelişim göstermektedir ve çok hızlı büyümektedir. Bazı hastalıklar ilerleyen haftalarda bulgu verebilir. Her organda oluşabilecek hastalığın görülebilme yüzdesi değişkenlik göstermektedir. O yüzden ayrıntılı ultrason sonrası rutin gebelik kontrolleri ve gerekirse ayrıntılı ultrason tekrarı önerilmektedir. 

BEBEĞE YA DA ANNEYE ZARARI VAR MI?
Ayrıntılı ultrason ultrasonografik bir inceleme olup diğer ultrasonlardan farklı değildir. Sistem yüksek frekanslı ses dalgalarıyla çalışılmaktadır. 40 yılı aşkın bir süredir belirlenmiş yan etki tanımlanmamıştır.

AYRINTILI ULTRASONU KİMLER YAPAR?
Alanında uzmanlaşmış Radyoloji Uzmanları veya Perinatoloji Uzmanları ayrıntılı ultrason yapabilir.

AYRINTILI ULTRASONONOGRAFİNİN DİĞER ULTRASONLARDAN FARKI NEDİR?
Ayrıntılı ultrasonografide standart ultrasonografi tekniği uygulanmaktadır. Sadece her bir organa ve sisteme (örneğin kalp, beyin vs) tek tek ayrıntılı bir biçimde bakmaktayız, bebeğin içinde bulunduğu haftanın özellikleri dikkate alınarak veriler yorumlanmaktadır.

AYRINTILI ULTRASON NASIL YAPILIR?
Bebeğin bütün organlarıyla birlikte kafa kemiği, beyni, yüzü, göğüs kafesinin içi, kalbi, karnının içindeki organlar, kol ve bacakları ve omurgası detaylı bir şekilde incelenir. Öte yanda yapılan ultrason testine plasenta (bebeğin eşi) ve bebeğin suyu da incelemeye tabi tutulur. Plasenta problemleri, bebeğin el ve ayaklardaki kemik sayılarında veya şekilde bozukluk olması, hidrosefali, bağırsakların yer aldığı karın duvarı anormalliği, uzuvlarda eksiklik veya kısalık olması, büyük böbrek problemleri, karaciğerin yer aldığı karın duvarı anormalliği, omurilikte problemler, göğüs veya karında oluşan problemler, Anensefali, bebeğin kafatasında oluşan problemler, kalpte belirgin yapısal gelişim problemleri, yüzdeki problemler, omurgadaki gelişimsel problemler, kalp problemleri incelenmektedir.

AYRINTILI ULTRASON’UN UYGULAMA SIRASI NASILDIR?
Öncelikle anne adayının muayene sedyesine yatması istenir. Ardından anne adayının karnına jel sürülür ve prob uç vasıtasıyla bebek görüntülenir. Söz konusu görüntüler monitör üzerinden izlenir. Gereken raporlar radyoloji uzmanı tarafından hazırlanır ve anne adayıyla paylaşılır. Görüntüleme işlemine rahmin yüzeyinden ve yumurtalıklardan başlanır. Burada kist, miyom gibi yapılar mevcut ise bu gibi durumlar tespit edilir.
Rahmin ağzının ne kadar uzun olduğu incelenir. Uzunluğun 3 santimetrede daha uzun olması beklenir. Bu işlemin hemen ardından bebek incelemeye alınır. Bu aşamada bebeğin kol ve bacakları, genital bölgesi, karnı, kalbi, göğüs kafesi, kafası, boynu ve omurgası incelenir.” 

Çorum Özel Hastanesinde gebelikte ayrıntılı ultrason işleminin Radyoloji Uzmanı Uzm. Dr. Mehmet Büyükşireci tarafından başarı ile yapıldığı belirtildi. (Haber Merkezi)