‘Binevler’de yeni imar düzenlemesi yapılmalı’

Cumhuriyet Halk Parti Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Tahtasız Binevler’de yaşanan sorunların çözümü için bölgede yeni bir imar düzenlemesi yapılması gerektiğini söyledi.

‘Binevler’de yeni imar düzenlemesi yapılmalı’

FATİH AKBAŞ

Cumhuriyet Halk Parti Belediye Meclisi Üyesi Mehmet Tahtasız Binevler’de yaşanan sorunların çözümü için bölgede yeni bir imar düzenlemesi yapılması gerektiğini söyledi.

Belediye Meclisi’nin dün yapılan Nisan ayı toplantısında gündem dışı konuşma yapan Mehmet Tahtasız, Polis Haftasını kutlayarak sözlerine başladı.

Binevler sakinlerinin şimdilerde ömrünü tamamlayan proje ve binalardan dolayı başlarının dertte olduğunu ve dökülen binalar, daracık yollar, elverişli olmayan yapılarda yaptıkları tadilatlardan dolayı 270 ailenin evinin mühürlendiğini kaydeden Tahtasız, “Ceza yazılacak en ufak depremde yıkılacak olan binaların sayısı da oldukça fazla belediye olarak Binevler de yaşayan halkımızın sorunlarını yeni yapacağımız imar ve plan değişikliği ile gidermeliyiz. Şuan yapımı tamamlanmakta olan Hitit 19 ve yapımına yeni başlanacak olan Zanaatkarlar ve Ahievran Sanayii Sitesinin Belediyemiz tarafından yapı ruhsat, yapı kullandırma ve dop ücretlerini almadık. Şu anda esnaf kooperatiflerimizin inşaatından % 50 otopark parası alınmakta, yatırım yapan esnafımıza destek olmak için bu alman otopark parasının % 10'nun alınmasını CHP Belediye Meclis grubu olarak teklif ediyoruz” dedi.

Kılıç, Belediyenin sosyal sorumluluk gereği Gıda Bankasından yıllık 4 milyon liralık yardım yaptığını belirterek, “Yaptığı demirbaş yatırımı hariç. Bu yardımı yaparken işyerine yıllık KDV dahil 198 bin lira kira, 12 bin lira elektrik, 360 bin lira civarında personel, poşet, kırtasiye gibi giderler dahil tahmini yıllık 600 bin lira civarında masraf etmektedir. Belediyemiz olarak Gıda Bankasını kapatıp Çorum'da faaliyet gösteren esnaflarımızdan alış veriş yapmaları için belediyemizin belirleyeceği çek veya alışveriş kartı gibi bir sistemle alışverişlerini yapmalarını sağlayarak hem belediyemizin üzerinden yıllık 600 bin liralık yükü kaldırmış olur buradan yaptığımız tasarrufu da yine ihtiyaç sahiplerine harcadığımız gibi Çorum esnafımıza da ekonomik destek sağlamış oluruz” şeklinde kaydetti.

Belediyenin son yaptığı kira ihalelerinde esnafların açık artırmaya girerek işyerlerini kiraladıklarını ancak daha sonra sebebini bilmedikleri konulardan dolayı ihalenin iptal edildiğini öne süren Tahtasız, “Ve aynı yer tekrar ihale edildiğinde 3’te 1 fiyatına aynı kişiye kiralanıyor. Belediyemiz bu durumda ciddi zarara uğruyor. 6 Mart 2018 tarihinde yerel gazete manşetlerinde, adil olmayan, hukuka aykırı imar kararı yargıya takıldı başlığının altında 2016 tarihinde ki eski terminal arsasının ihalesinde belediye yönetiminin müdahale ederek tek firmanın katılmasını sağladığı Çorumlu iş adamı bu ihaleye alınmadığı iddiası var. Belediye yönetimi ihalelere müdahale ediyor mu? Ayrıca adil olmayan hukuka aykırı 13 kat yurt binası da yargıya takılmasına rağmen nasıl oldu da inşaatı devam ettiği gibi sonra da hizmete nasıl açıldığı, nasıl oturma ruhsatı alındığı konularında kamuoyu önünde bizleri ve değerli Çorum halkını bilgilendirmenizi rica ederim” ifadelerini kullandı.

ATIK EKMEK ÖNERİSİ

Tahtası, Halk Ekmek fabrikalarında ve diğer fırınlardan artan atık ekmeklerin içerisinde çok yüksek miktarda nişasta olması dolaysıyla bu ekmeklerin bir katkı maddesi üretiminde kullanılabileceğini ve bu doğrultuda atık ekmeklerin Ksantangam üretiminde değerlendirilebileceğini kaydeden Tahtasız, “Bu konuda Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Ziraat Fakültesi Gıda Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Ahmet Şükrü Demirci'nin yaptığı ve TÜBİTAK'ın destek verdiği projeyi örnek alarak bunu üretebiliriz. Ksantangamın en önemli faydası, glutensiz hamur işlemede kullanabilmemizdir. Böylece çölyak hastalığı olan insanların glutensiz ekmek ve besin tüketmelerini sağlamış oluruz. Çölyak Vakfı ile ortaklaşa proje üretebiliriz” diye belirtti.

FAİZ ELEŞTİRİSİ

2017 yılında belediyenin 8 milyon 95 bin lira faiz ödediğini ve bu hızla giderse yapılacak yatırımlar tamamlandığında aylık faiz ve geri ödemeler dahil 2019 yılında gelirin % 20’sinin faiz ve ana para ödemelerine gideceğini yani 300 milyon liralık yıllık bütçenin 60 milyon lirasının banka ödemelerine ayrılacağını anlatan Tahtasız, “2019 yılında yeni seçilecek başkan ve yönetimini vahim bir tablo beklemektedir. Keşke stadımızın inşaatını Gençlik ve Spor Bakanlığı, İmam Hatip Külliyesini ve yurt binasını Milli Eğitim Bakanlığı cami ve mescitlerimizi Diyanet İşleri Başkanlığı yapsaydı. Çorum Belediyesi tahminen bu projelere toplam 175 trilyon daha az borçlanır 55 trilyon faiz ödemezdi. 7 Nisan 2018 Cumartesi günü saat 11.00’de saat Kulesinde yapılacak olan ‘Şeker Vatandır. Vatan Satılamaz " mitingine vatanını seven her yurttaşımızı Türk Bayrakları ile bekliyoruz” diyerek sözlerini tamamladı.

Belediye Başkanı Zeki Gül ise Mehmet Tahtasız’ın iddialarına cevap verdi. Yapılan işler ile ilgili iftira atmanın doğru olmadığına vurgu yapan Başkan Gül, “Yaptığımız hiçbir ihale herhangi bir şahsa eşe ve dosta özel yapılmamaktadır. İhaleler parasına ve şahsına göre iptal edilmezler. Bahsettiğiniz ihaleyi de ben iptal etmedim.  Bana onaya gelmeden önce evrak eksiliğinden dolayı iptal edilmiş. Benim önüme dahi gelmemiş bir ihaleyi ahbap çavuş ilişkisiyle lanse etmek doğru olmaz. Hiçkimsenin şahsiyetini rencide edecek şeylere aracı olmamalıyız” diyerek sözlerini tamamladı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
fikri
fikri - 5 yıl Önce

ucuncu dunya ulkesi anlayisi problemin hep arkasindan kosmak ineklrin tirene baktigi gibi bakmak yurtdisi gezilerindede bir seyler gorup ogrenmezler

SIRADAKİ HABER