Saadet Partisi (SP) Çorum Gençlik Kolları Başkanı Seyit Ahmet Güher, yaptığı açıklamada gündeme dair değerlendirmelerde bulundu.

Sadece son bir yılda yaşanan kira artışları karşısında gençlerin ve özellikle de eğitimleri için şehir dışına çıkmak durumunda kalan üniversite öğrencilerinin, maddi sebeplerle KYK yurtlarına daha da muhtaç hale geldiklerini belirten SP İl Gençlik Kolları Başkanı Seyit Ahmet Güher,  “Bu ihtiyaca ve zor duruma rağmen Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Yükseköğretim Kurumunun verilerine göre her 10 üniversite öğrencisinden 1’inin barınma ihtiyacı KYK yurtlarıyla sağlanabilmekte, 8 milyon 297 bin üniversite öğrencisinin bulunduğu ülkemizde KYK’larda yalnızca 800 bin civarında kapasite bulunmaktadır. Bu tablo bile hükümetimizin üniversite öğrencilerine “başınızın çaresine bakın” deyişinin özetidir. Ekonomik darboğazın bu kadar gençlerimizi sıkıntıya soktuğu bir dönemde, en temel insan hakkı olan barınma hakkının gençlerimizin elinden nasıl da alındığını görmek için çok detaylı bir araştırmaya gerek duyulmamaktadır. Ayrıca yetersiz kapasiteye rağmen KYK yurtlarında kalan öğrencilerin karşılaştığı bir dizi sorunlar ise barınma ihtiyacının içinde bulunduğu bu sıkıntıyı, hâlihazırda birçok problemle uğraşan üniversite öğrencilerimiz için dayanılamaz hale getirmektedir. KYK yurtlarının üniversiteye, hatta şehir merkezine uzaklara inşa edilmesi kimi zaman sosyo-ekonomik gerekçelerle bilinçli tercih edilse de bu uzak konumlar, öğrencilerin üniversitelere ulaşımını zorlaştırmaktadır. Uzak mesafeler, günlük yaşamı etkilemekte ve öğrencilere ek ulaşım maliyeti getirmektedir. Uzak yurtlar, öğrencilerin gün içinde daha fazla zamanlarını ulaşıma ayırmalarına neden olmakta; bu durum ise öğrencilerin ders çalışma, sosyal etkinliklere katılma ve kişisel gelişimleri için önemli olan diğer faaliyetlere zaman ayırmalarını zorlaştırmaktadır Uzak bölgelerdeki yurtlar, güvenlik sorunlarına sebep olmakta; her şeyin ötesinde başıboş köpeklerle dahi mücadele etmelerine sebep olmaktadır” dedi.

SP ve CHP’den Türkiye İttifakı Partisi’ne ziyaret SP ve CHP’den Türkiye İttifakı Partisi’ne ziyaret

Hükümetten beklentilerinin şehir planlamaları yapılırken sadece şehrin gelişim yönünü değil öğrencilerin ihtiyaçlarının karşılanmasını da göz önünde bulundurarak planlama yapması olduğunu ifade eden Seyit Ahmet Güher, açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

“KYK yurtlarındaki problemlerin başında maalesef can ve mal emniyetinin sağlanamaması gelmektedir. Yurtlarda ciddi hırsızlık olayları olmakta, bu hususta kamera vb. imkanların özellikle taşrada yeterli olmamasından dolayı öğrenciler güvensiz ortamlarda barınmaktadırlar. Oysa ki mal ve canlarını devlete emanet etmiş olan öğrenciler, diğer tüm meselelerde olduğu gibi bu meselede de hayal kırıklığına uğramaktadırlar. Ülkemizde son dönemde basına da yansıyan en popüler problem ise KYK yurtlarındaki asansör arızaları/kazalarıdır. Özellikle periyodik muayenenin yeterince yerine getirilmemesinden kaynaklanan bu kazalar can kaybına sebep olmuş; geçtiğimiz ay Aydın’da Zeren Ertaş adında bir öğrenci kardeşimiz hayatını kaybetmiştir. Gelinen noktada son 2 ayda 20’den fazla farklı yurtta asansör kazası/arızası yaşanmıştır. Maalesef kaybedilen canlar geri gelmiyor. Ancak tedbirlerin alınmaması, canımızı tehdit ediyor.  Gelinen noktada KYK yurtlarına dair sıkça şikayetler alıyoruz. Bu şikayetler bir konfor beklentisi ile değil çoğu zaman can ve mal emniyetine yönelik şikayetler oluyor. Biz gençlerin en iyi koşullarda eğitim alması, ülkemizin geleceği için şüphesiz kritik bir öneme sahiptir. Bu nedenle, yurt kapasitelerinin artırılması ve mevcut yurtların daha modern hale getirilmesi gerekmektedir.  Saadet Partisi olarak önce ahlak ve maneviyat vurgumuzun en kıymetli öğesi gençlerimizdir. Gençlerimizin eğitim hayatlarını sürdürebilmeleri için en iyi koşullara sahip olmalarını savunmaktayız. Ancak, KYK yurtlarında kalan öğrenciler arasında yaşanan sorunlar, bu hedefe ulaşmamızı zorlaştırmaktadır. Saadet Partisi olarak, gençlerimizin her türlü sorunlarına karşı duyarlılık göstermekte ve çözüm odaklı politikalar önermekteyiz. KYK yurtlarında kalan öğrencilerimizin yaşadığı sorunlara çözüm bulmak, ülkemizin aydınlık geleceğine katkı sağlamak adına bir zorunluluktur.” (Haber Merkezi)

Editör: Haber Merkezi