AK Parti Çorum Milletvekili, Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi Ahmet Sami Ceylan, muhtarlarla istişare toplantısında bir araya geldi.

Milletvekili Ceylan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya, Çorum Muhtarlar Federasyonu Başkanı Zeki Oral ile çok sayıda mahalle ve köy muhtarı katıldı.

Yapılan açıklamaya göre, köylerde yapılan çalışmaların ele alındığı toplantıda konuşan AK Parti Çorum Milletvekili Ahmet Sami Ceylan, Türkiye'nin yeni bir sisteme geçtiğini ve bu sistemle birlikte tarıma daha da önem verileceğini kaydederek, bu yıl çiftçiye büyük destekler vereceklerini söyledi.

‘BİRLİKTE ÜRETİM MODELİ’

Tarım sanayi entegrasyonunu sağlamak için tarıma dayalı ekonomik yatırımlarda yüzde 50 hibe desteği verilmeye devam edileceğini ifade eden Ceylan, "81 il ve 250 köyde, 'Birlikte Üretim Modeli' hayata geçirilecek. 2020 yılına kadar IPARD-II kapsamındaki destekler sürdürülecek, sağlanacak 5,2 milyar lira hibe ile 10 bin yeni yatırım desteklenecek, 50 bin yeni istihdam oluşturulacak. Kırsal alana 8,4 milyar liralık yatırım kazandırılacak" dedi.

Tarım sigortalarının kapsamının genişletileceği müjdesini de veren Ceylan, "İlçe Bazlı Kuraklık Verim Sigortası kapsamına mercimek ve nohut dahil edilecek, incirde ve üzümde yağmur zararı ve küçükbaş hayvanlarda yavru atma riski teminat kapsamına alınacak" şeklinde konuştu.

TARIMDA TOPLULAŞTIRMA HEDEFİ

Tarımın Çorum'da tekrar ayağa kalkabilmesi için toplulaştırmaların yapılması ve sulanabilir arazilerin sulanması gerektiğini vurgulayan Ceylan, "En çok köyü olan üçüncü iliz. İlimizin en çok ilgilenilmesi gereken konuların başında tarım ve hayvancılık geliyor.  Tarımla ilgili toplulaştırma hedefimiz var. Parçalı arazileri mutlaka birleştirmemiz gerekiyor. Parçalı arazileri bir bütün olarak vatandaşlarımıza teslim etmemiz lazım" dedi.

Çorum bir diğer hedeflerinin ise sulanabilir arazi sayısının artırmak olduğuna dikkat çeken Ceylan, "Biz Çorum'da ekilebilir, kullanılabilir arazisinin tamamını sulamak istiyoruz. Bu arazileri 2023'e kadar sulayacağız. Tüm planlamalarımız bu yönde. Susuz tarım hiçbir şeye benzemez. Çoğumuz yapıyoruz. Su olmayınca hiçbir şey olmuyor" şeklinde konuştu.

Çorum Muhtarlar Federasyonu Başkanı Zeki Oral ve toplantıya katılan muhtarlar ise, tekrar Milletvekili seçilmesinden dolayı Ceylan'ı tebrik ederek, Çorum'da tarım ve çiftçiye yönelik yapılan yatırımların takip ettiği ve ilgilendiği için teşekkür ettiler.

Toplantı, Milletvekili Ceylan ve muhtarların birlikte hatıra fotoğrafı çekinmesinin ardından sona erdi. (Haber Merkezi)