Çorumlu vekil 3 döneme takılıyor

AK Parti’de üç dönem kuralı gereği 24 Haziran seçimlerinde aday gösterilemeyecek 22 isim belli oldu.

Çorumlu vekil 3  döneme takılıyor

AK Parti’de üç dönem kuralı gereği 24 Haziran seçimlerinde aday gösterilemeyecek 22 isim belli oldu.

Erken seçim kararı alınmasıyla birlikte yeni dönemde Meclis’e veda edeceği belirtilen isimler arasında AK Parti İstanbul Milletvekili hemşehrimiz Feyzullah Kıyıklık da yer alıyor.

Yaygın basında yer alan haberlere göre, erken seçim kararıyla birlikte adaylık heyecanı da başladı. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, mevcut parti grubunda önemli ölçüde değişikliğe gideceği kulislerde dillendirilirken, AK Parti’de üç dönem potasına giren 4’ü bakan, 22 ismin akıbetine ise Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) karar verecek.

Meclis’in erken seçim kararı almasıyla birlikte, AK Parti’den 22 isim Ak Parti tüzüğündeki üç dönem kuralı nedeniyle 27. dönem parlamentosu için adaylık imkanını yitirmiş olacak. Ancak yapılan son olağanüstü kongrede parti tüzüğünde yapılan değişiklikle, 7 Haziran ve 1 Kasım 2015 seçimleri arasında görev yapan 25. parlamento dönemi, dönem olarak sayılmamış, aynı kongrede yapılan bir başka değişiklikle de tüzüğün üç dönem kuralını esnetme konusunda MKYK’ya yetki verilmişti.

Buna göre yeniden aday gösterilebilmeleri için MKYK’nın tüzükteki bu yetkisini kullanması gerekecek AK Partili 22 isim şöyle:

“Bakanlar Mehmet Şimşek, Veysel Eroğlu, Fikri Işık, Lütfi Elvan, TBMM Başkanvekilleri Ahmet Aydın, Ayşe Nur Bahçekapılı, Grup Başkanvekili İlknur İnceöz, Genel Başkan Yardımcıları Öznur Çalık, Cevdet Yılmaz, Milletvekilleri Necdet Ünüvar, Ahmet İyimaya, Yılmaz Tunç, Canan Candemir Çelik, Mehmet Erdoğan, Sadi Bilgiç, Feyzullah Kıyıklık, Recai Berber, Burhan Kayatürk, Orhan Karasayar, Mehmet Müezzinoğlu, Mehmet Erdem, Sabahattin Karakelle.” (Haber 7)

YORUM EKLE
YORUMLAR
fikri
fikri - 5 yıl Önce

bu adam 3 donem mecliste ne yapmis salla basini almasini mi

mçağ
mçağ - 5 yıl Önce

biraz reha ya danışmanlık yapsın belki onun sayesinde yerli ve milli olmayan üniversite yöneticilerinden fetöcülerden ve gayri akademik personelden kurtuluruz:)

Gülcan tutuğ
Gülcan tutuğ - 5 yıl Önce

İyi

SIRADAKİ HABER