‘Düşünce ve fikir hürriyetimi kullandım’

‘Sağ seçmen cahil’ sözleri ile ilgili tepki toplayan CHP İl Başkan Yardımcısı Sadık Eral, konuşmasında düşünce ve fikir hürriyetini kullandığını söyledi.

‘Düşünce ve fikir hürriyetimi kullandım’

FATİH BATTAR

Sağ seçmen cahil’ sözleri ile ilgili tepki toplayan CHP İl Başkan Yardımcısı Sadık Eral, konu ile ilgili parti binasında bir basın toplantısı düzenleyerek, konuşmasında düşünce ve fikir hürriyetini kullandığını söyledi.

20 Ocak Pazar günü CHP’nin düzenlediği Danışma Toplantısı’nda yaptığı ‘Sağ Seçmen Cahil’ şeklindeki açıklamaları nedeniyle tepki toplayan CHP İl Başkan Yardımcısı ve Basın Sözcüsü Sadık Eral, yaptığı konuşmada demokratik düşünce ve fikir hürriyetini kullandığını belirterek; “20 Ocak’ta yaptığım konuşma benim demokratik bir ülkede yaşayan her Türk vatandaşı gibi düşünce ve fikir hürriyetimi kullanmamdan kaynaklanmıştır.” dedi

Halk sohbetinde yaptığı konuşmanın yanlış ve eksik anlaşıldığını dile getiren Eral, açıklamalarını şu şekilde sürdürdü; “Konuşmamda kastedilen sağ seçmenle ilgili söylem. Bu kesimden oy alamayan sol, liberal, ya da çevreci partilerin durumunun tespitine ilişkindir. Yani; sağdan oy almak isteyen partiler geçmişte siyaset bilimi açısından eksik ve yanlış davranışlar sergilemişler adeta seçmeni sağ partilere oy vermeye mecbur etmişlerdir. Biz de bu hataları yapıyoruz. Hatalı siyasi yöntemlerle diğer partilerin tabanından oy almaya çalışıyoruz. Yıllardır kendimizi iyi anlatamadık seçmeni bilgilendiremedik bunun için yeterince oy alamadık; iktidar olamadık. Halkımıza günlük sorunlarına hangi çözümleri ürettiğimiz anlatamadık. Milli geliri nasıl artıracağımızı ülkeyi nasıl kalkındıracağımızı anlatamadık. Gelir bölüşümün de adaleti nasıl sağlayacağımızı anlatamadık. Nasıl bir demokrasi inşa edeceğimizi anlatamadık. Çorum’da iflas eden işletmeleri, işsiz kalan kitleleri anlatamadık. Çimento fabrikasının kapanmasını engelleyemedik, yüzlerce ailenin işine devam etmesini sağlayamadık. Şeker fabrikasının satışına engel olamadık Belediyelerdeki israfı önleyemedik. Bir yandan insanlar yoksullaşırken, bir yandan pahalılığın neden arttığını halka anlatamadık. Bu kara kışta ikiye katlayan doğalgaz ve elektrik faturalarının nasıl ödenebileceğine dair henüz bir çözüm bulamadık.  Ulusal savunmamızın şah damarı tank palet fabrikasının yabancılara satışını engelleyemedik. Ve bütün bunları halka anlatamadık. Özür anlamında halkımıza söylüyorum bağışlayın cahillik bizde… Bir konuşmanın içinden iki cümlenin cımbızlanıp kullanılmasını şık bulmuyorum. Her zaman dediğim gibi gene tekrar ediyorum her zaman sevgi, barış, kardeşlik kazanacak.  Ve halkımız 31 Mart seçimlerinde CHP’ye oy kullanarak siyasetteki gücünü kanıtlayacaktır. Cahil sözcüğünün kelime anlamı Türk Dil Kurumu Sözlüğüne göre, belli bir konuda yeterli bilgisi olmayan, anlamına gelmektedir.”

Toplantıda bir konuşma yapan CHP İl Başkanı Hasan Eray Tüfekçi ise CHP İl Başkan Yardımcısı Sadık Eral’ın yaptığı konuşmaların çarpıtıldığını belirterek; “31 Mart mahalli idari seçimleri öncesi merkezde ve ilçelerde seçim çalışmalarımızı tüm hızıyla devam etmekte. Belediye Başkan Adayımız Özgür Kılıç’ın yakaladığı rüzgarı 20 Ocak’ta yaptığımız Danışma toplantımızda basına açık bölümde il başkan yardımcımız Sadık Eral’ın yaptığı açıklamalarının bir bölümü kesilerek laf çarptırma yönünde basına ve kamuoyuna yansıtılmakta. CHP olarak bel altı siyasetten yana değiliz. Biz Çorum’da 190 bin seçmenin tamamını kucaklayan, ötekileştirmeyen siyasetten yanayız.” ifadelerini kullandı. 

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2019, 22:47
YORUM EKLE
YORUMLAR
Doğru söze ne denir ama eksiği var
Doğru söze ne denir ama eksiği var - 4 yıl Önce

Sadece sağ seçmen değil Çorum da bütün seçmen siyasi iradeden yoksun çünkü önüne kim konursa eyvAllah deyip Çorum için iş yapacak sağdan soldan demeyip liyakatli birini seçme iradesi gösterememektedir

Özgür
Özgür - 4 yıl Önce

Senin düşünce özgürlüğünün var.Sag seçmenin oy verme özgürlüğü yok mu.

çorumlu
çorumlu - 4 yıl Önce

Siz kendinizi soldamı saniyorsunuz solcular bile size oy vermiyor Ak partiye veriyor çünķü siz gerici bir partisiniz siz seckinlerin tuzu kuruların partisisiniz işçiler emekciler bile size oy vermiyo

Sayın sadık eral
Sayın sadık eral - 4 yıl Önce

Siz ne kadara cahil görsenizde Bizde sizin gibi düşünenlere oy vermeyecek kadar bilgiliyiz heri

Veli
Veli - 4 yıl Önce

Doğru söz söyleyeni 9 köyden kovarlar,,,

Teyo Pehlivan
Teyo Pehlivan - 4 yıl Önce

Bende aynı düşünce ve fikir özgürlüğümü kullanarak hdp yi meclise soktukları için chp li seçmene HAİN diyorum aptal diyorum gerizekalılar diyorum

celal keskin
celal keskin - 4 yıl Önce

cahil dediğiniz kitle, Erbakan'ı, demireli'i, özal'ı mesut'u devre dışı bırakarak iktidar değişikliklerini gerçekleştirdi ama siz akıllılar aynı noktada patinaj yapıyorsunuz!

serkan kasnaklı
serkan kasnaklı - 4 yıl Önce

Bakın..Özgürlüğün sınırları belirlidir. İnsan toplum içinde her istediğini özgürlük adı altında yaparsa proplem çıkar. Bu bize özgürlük kazandırmadığı gibi özgürlüğümüzü de kaybettirir. Özgürlüğümüze ait olan bu sınırı korumamız gerekir. Yanlış ifade edilmiş ise özür dilenmelidir.
Biz bütün renkleri ile güzel bir toplumuz. Tek millet, tek bayrak, tek vatan ve tek devlet’


SIRADAKİ HABER