‘Haddini aşan girişim’

Yeniden Refah Partisi Çorum İl Başkanı Yakup Taş, Ayasofya Camii’nde bir kadının bale dansının ‘spagat’ figürünü yapmasının asla basite indirgenebilecek bir yaklaşım olmadığını belirterek, “Haddi aşan bu girişimi şiddetle kınıyoruz.” dedi. 

‘Haddini aşan girişim’

Yeniden Refah Partisi Çorum İl Başkanı Yakup Taş, ilgili bakanlığın özel izniyle açılan Ayasofya Camii’nde bir kadının bale dansının ‘spagat’ figürünü yapmasının asla basite indirgenebilecek bir yaklaşım olmadığını belirterek, “Haddi aşan bu girişimi şiddetle kınıyoruz.” dedi. 

“Her ne sebeple olursa olsun, mabedlerimize, ecdadımızın emanetlerine, manevi değerlerimize, tarihimize yönelik bu gibi saygısızca girişimler asla kabul edilemez.” diyen Yakup Taş, şunları söyledi: “Ayasofya Camii’nin 5 Ocak 2019 akşamı yüz elli kişilik bir gruba ‘ilgili bakanlığın özel izniyle’ açılması ve Müslümanların yüzyıllarca  secde ettiği, bütün ümmete Fatih Sultan Mehmet Hazretlerinin emaneti olan bir mekânda bir bayanın bale dansının  ‘spagat’ figürünü icra etmesi asla basite indirgenebilecek bir yaklaşım değildir. Bununla da yetinilmeyip söz konusu bale dansının sosyal medyada paylaşılması asla iyi niyetli bir yaklaşım olamaz.

İstanbul’un fethinin ve ‘Hakkın Batıla galebe çalmasının’ sembolü olan, Fatih Sultan Mehmet Han Hazretleri’nin fetih sonrasında şükür namazını eda edip, kıyamete kadar cami olarak ilan ettiği, Hızırbey, Hocazade, Molla Hüsrev, Molla Gürâni, Molla Zeyrek, Ali Kuşçu, Alâeddin Ali Fenarî gibi Fatih Sultan Mehmet döneminin âlimlerinin alınlarının secdeye gittigi bu camide inançlarımızı, manevi değerlerimizi hafife almaya yönelik bu eylemin masum bir gösteri olarak gösterilmeye ve örtbas edilmeye çalışılması tek kelimeyle manevi dokuyu zedelemeye yönelik bir düşüncenin tezahürüdür ve asla kabul edilemeyecek bir yaklaşımdır.

Özellikle son dönemde Avrupa Birliği’nin ülkemize karşı temel özgürlükler alanındaki suçlayıcı yaklaşımları karşısında tüm Müslümanların göz bebeği sayılan ve üzerinde hassasiyetle durulan Ayasofya’da bale dansına izin verilmesi, bu olayın Türkiye’nin bu alandaki imajını Avrupa nezdinde parlatmaya yönelik bir adım gibi düşünülmüş olma ihtimalini akıllara getirmektedir.

Bu olayın tam da seçim arefesinde gerçeklesmesi, bakanlık tarafından verilen özel izinle yapılması, sosyal medyada paylaşılarak kamuoyuna duyurulması, Batı dünyasına ve AB’ye mesaj niteliğinde bir adım olduğu yönündeki kuşkularımızı güçlendirmektedir.

Bin sene İslam’a bayraktarlık yapmış bir ecdadın torunları olan milletimizin bir gün mutlaka Sultan Fatih’in vasiyetine uygun şekilde Ayasofya Camii’nin kapılarını cami olarak kullanılmak üzere yeniden açacağından en ufak bir şüphemiz yoktur.” (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2019, 14:42
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER