‘Sosyo-ekonomik düzenin temellerini atacağız’

DEVA Partisi Çorum İl Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Yunus Emre Özdemir, Dünya Sosyal Adalet Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ayçiçeği yağını örnek gösterdi.

‘Sosyo-ekonomik düzenin temellerini atacağız’

DEVA Partisi Çorum İl Hukuk ve Adalet Politikaları Başkanı Av. Yunus Emre Özdemir, Dünya Sosyal Adalet Günü dolayısıyla yaptığı yazılı açıklamada, ayçiçeği yağını örnek gösterdi.

Özdemir, “Ülkemizde son dönemde artan kamu borcu, yüksek enflasyon, yüksek döviz kuru gibi ekonomik verilerin işaret ettiği artan işsizlik ve yoksulluk ile birlikte kişi başına düşen milli gelir ciddi oranda düşmüş ve maalesef adı konmamış büyük bir ekonomik kriz yaşanmaktadır. Her ne kadar bu krizin varlığı bir cep telefonu, bir internet paketi varlığı ile yok edilmek istense de tüm toplum bu durumu ‘her ayçiçeği yağı aldığında’ bilmekte ve yaşamaktadır.” dedi. 

Uluslararası Demokrasi ve Seçim Destek Kurumu'nun (IDEA) ‘Demokrasinin Küresel Durumu 2020 Yılı Raporu’nda Türkiye’nin, sosyal haklar ve eşitliğin sağlanması açısından dünya ortalamasının oldukça altında olduğunun açıklandığını belirten Özdemir, “Özellikle Covid-19’un etkilerinin ölçüldüğü verilerde, sosyal haklar ve eşitlik bakımından ülkemiz endişe verici bir gerileme yaşamaktadır.” diyerek, açıklamasını şöyle sürdürdü: 

“Milli Eğitim Bakanlığı uzaktan eğitime geçildiğini açıkladığında evinde bırakın bilgisayarı ve interneti, televizyonu dahi bulunmayan vatandaşlarımızın olduğunun ancak farkına varılabilmiştir. Okul çağındaki çoğu çocuğumuzun maddi imkân ve teknolojik altyapı-ekipman yoksunlukları nedeniyle eğitime ulaşamaması sosyal adalet ilkesinin yok sayılmasının açık bir kanıtıdır. Çorum'da iktidar ortağı partilerce bu çocuklar için tablet bağışı kampanyası yapılmış ve bu kampanyayı maddi ve manevi olarak desteklemiş idik.  

‘BU DÜZENDE KİMSE HUZURLU OLAMAZ’
Sosyal adaleti tesis etmeksizin toplumsal barışın ve refahın tesisini beklemek hayalden ibarettir. Adaletin ve denetimin olmadığı bir çalışma hayatında, iş sağlığı ve güvenliğinin ciddi yasal uygulamalarla güçlendirilmediği, yüzlerce işçinin aynı anda işten çıkartılabildiği, insan hayatının hiçe sayıldığı ve hiçe sayanların da karşılığını bulmadığı ve nihayet ekonomik ilerlemenin getirilerinin adaletli şekilde paylaşılmadığı bir düzende kimsenin huzurlu olması beklenemez.
Tüm bu sorunların çözümü, ILO ve AB standartlarına uygun şekilde sendikal mevzuatların yeniden düzenlenmesi, çalışanların haklarının güvence altına alındığı, engellilerin, gençlerin ve kadınların pozitif ayrımcılığa sahip olduğu, insan onuruna yaraşır bir çalışma hayatının ve adil paylaşımın temin edileceği, işin ehline verileceği bir düzenin yeniden meydana getirilmesi ile mümkündür.

‘SOSYO-EKONOMİK DÜZENİN TEMELLERİNİ ATACAĞIZ’
DEVA Partisi Çorum teşkilatı olarak hedefimiz sosyal devlet ilkesiyle, rekabetçi ve özgürlükçü ekonomik yapıyı uyumlu şekilde bir araya getirmek ve sosyal eşitsizlikleri ortadan kaldırarak toplumun tüm kesimlerinin temel ihtiyaçlarını rahatlıkla karşılayabilecekleri, tüm vatandaşlarımızın insan onuruna yaraşır bir hayat sürdüğü ve kimsenin hak ettiğinden fazlasını almadığı bir sosyo-ekonomik düzenin temellerini atmaktır.
Miting yapana, açılış yapana Covid-19 yasaklarının olmadığı ama kıraathaneye, kafeye, lokantaya, esnafa Covid-19 yasaklarının olduğu bir ülke değil herkese adil ve eşit bir Türkiye hayal ediyoruz. 

DEVA Partisi Çorum teşkilatı olarak; Gazi Caddesi’nde de İnönü Caddesi’nde de boş durumda dükkânların olmadığı, tüm esnafın mutlu ve kazançlı olduğu, İŞKUR'un önünde iş arayanların değil işçi arayan işverenlerin olduğu, organize sanayisinde işçi servislerinden trafiğin oluştuğu, Çorum hızlı tren istasyonunda her ilden, her ülkeden insanın olduğu bir Çorum hayal ediyoruz.

Ülkemizde kişi başına düşen milli gelirin 12.000$'ın üzerinde olduğu dönemin en büyük pay sahiplerinden Genel Başkanımız Ali Babacan’ın kurucusu olduğu DEVA Partisi olarak işin ehline verilmesi, devlet yönetmek emanetinin zayi edilmemesi gerektiğini biliyoruz. Şu an yaşananların hiçbirinin çözümsüz olmadığını, işin ehline verilmesi durumunda dertlere deva bulunacağını biliyoruz.  Mevcut durumda iktidarı elinde bulunduranların Çorum'un ve Çorumlu’nun lehine olacak tüm faaliyetlerini takip ettiğimizi, desteklediğimizi, ihtiyaç halinde elimizi ve hatta tüm gövdemizi taşın altına koymaya hazır olduğumuz bildiririz.”

Güncelleme Tarihi: 21 Şubat 2021, 18:16
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 2 yıl Önce

Adamlar demokrasiyi getircegiz diye yolu cikiyolar kendilerini elestiren parti kurucusunu ihrac karariyla disipline havale ediyolar dusunce ozgurlugune saygisi olmayan elestiriye acik olmayan demokrasi memeokrasi getiremez kandirmayin bu milleti

Mete
Mete @Adam - 2 yıl Önce

Hocaları kim...
RTE
:)

Daima Doğruları Savunan Adam
Daima Doğruları Savunan Adam - 2 yıl Önce

Koluna milyonluk saat takan adam mı Sosyo-Ekonomik düzen kuracak? Yersen!

Mete
Mete - 2 yıl Önce

Ben bu partiye bayılıyorum...
Tüm başkanları açıklama yapıyor
Tüm başkanlar eğitimli kültürlü..
Demokrasi tam manası ile işliyor...
Gündemi takip edip gündemle ilgili dolu açıklama yapıyorlar...
HELAL OLSUN SİZE
TEBRİKLER
YOLUNUZ AÇIK OLSUN
DEVA PARTSİ

can
can - 2 yıl Önce

hain ve nankörden bir halt olmaz. Sen ancak hdp ile pkk temeli atarsin.

Gökhan
Gökhan @can - 2 yıl Önce

CAN cım... Sen değilmiydin FFetonun kucağındaki arkadaş... Olimpiyatçı seni

Çorumlu
Çorumlu - 2 yıl Önce

Fetönün adamlarıyla çıktığınız bu yolda Fetö kendi cebini doldurursa ve gözü doyarsa eğer söylediklerin olabilir o da hayal

Gökhan
Gökhan @Çorumlu - 2 yıl Önce

Adam uzman.. Feto ne iyi biliyor... Nede olsa FETOCU
Ne güzel biliyorsun demi fetoyu...
Sahtekar.

Hasan
Hasan - 2 yıl Önce

Nasıl biliyorsun fetocu seni. Sistemi.Sen değilmisin zamanındaki fetocu

İLHAN
İLHAN - 2 yıl Önce

gencecik avukat yazık ya bu kadar saf olamaz yada özel okul veya dışardan okumuş ama insanları okuyamamış yanında durduğun adamı ve siyaset tarihindeki bu gibi çanakçıların geçmişini öğrenmen gerek canım, kendine yazık etme

doğru bilgi
doğru bilgi @İLHAN - 2 yıl Önce

avukat bey gazi üniversitesi hukuk fakültesine türkiye 2.000'cisi oalrak girmiş idi. Allah sizlere de nasip etsin böyle bir başarıyı


SIRADAKİ HABER