65 yaş üstü her 3 kişiden birinde görülüyor

Çorum Özel Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Kazım Tekin, 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü nedeniyle açıklama yaptı.

65 yaş üstü her 3 kişiden birinde görülüyor

Çorum Özel Hastanesi Kulak-Burun-Boğaz Hastalıkları Uzmanı Opr. Dr. Kazım Tekin, 3 Mart Dünya Kulak ve İşitme Günü nedeniyle açıklama yaptı.

İşitme kaybının, dünyada en yaygın engellerden biri olduğunu belirten Opr. Dr. Kazım Tekin, “Dünya Sağlık Örgütü’nün hazırladığı rapora göre, 32 milyonu çocuk olmak üzere 360 milyondan fazla insan işitme kaybı ile yaşamaktadır. Türkiye'de bu sayı yaklaşık olarak 2,2 milyondur. İnsanlar yaşlandıkça bu risk artmaktadır. 65 yaşını geçen her 3 kişiden biri duyma güçlüğü yaşamakta.” dedi.

Dünya Sağlık Örgütü’nün, işitme kaybına yol açan faktörlerin % 50’sinin önlenebilir olduğunu bildirdiğini kaydeden Tekin, “Önleyici tedbirler arasında çocukların yenidoğan döneminde işitme taramalarından geçmesi, kızamık, menenjit, kabakulak ve kızamıkçık aşılarını olması, özellikle ototoksik (iç kulağa zarar verici) özellikte ilaç kullanırken seçici davranılması, orta kulak iltihabı için etkin tedavilerin yapılması, aşırı gürültülü ortamlardan kaçınılması sayılabilir.
Aile herhangi bir zamanda bebeğinde işitme kaybından şüphelenir ise bunu doktoru ile paylaşmalıdır. Bebeğin duyması her yaşta test edilebilir. Bilgisayarlı işitme testleri yeni doğanlarda taramayı mümkün kılmaktadır. Okula başlamadan önce tüm çocukların işitme testi ile değerlendirilmesi gereklidir. İşitme kaybı kulak kiri veya kulakta sıvı birikmesi gibi düzeltilebilir sorunlardan kaynaklanabilir. Bu durumlarda basit bir tedavi veya küçük bir cerrahiyle işitmesi düzeltilebilir ve kalıcı kayıpların önüne geçilebilir.” dedi.     (Haber Merkezi)

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2023, 10:28
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER