Bu yöntem Çorum’da ilk kez uygulandı

Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanan HİPEK (Karın içi Kemoterapi) yöntemi Çorum’da başarıyla uygulandı.

Bu yöntem Çorum’da ilk kez uygulandı

FATİH BATTAR

Türkiye’de sayılı merkezlerde uygulanan HİPEK (Karın içi Kemoterapi) yöntemi Çorum’da başarıyla uygulandı.

Hitit Üniversitesi Erol Olçok Eğitim ve Araştırma Hastanesi Cerrahi Onkoloji, Gastroenteroloji Cerrahi ve Kadın Hastalıkları Kliniklerinin koordinasyonuyla Çorum’da ilk defa Sitoreduktif Cerrahi ve HİPEK Operasyonu gerçekleştirildi.

60 yaşında over kanseri hasta hastane genel cerrahi yan dal polikliniğine başvurması üzerine servise yatırılarak, hazırlıkları tamamlandı. Cerrahi Onkoloji Uzmanı Dr. Ertuğrul Gazı Alkurt, Gastroenteroloji Cerrahi Uzmanı Dr. Doğukan Durak ve kadın doğum hastalıkları Kliniği’nden Doç. Dr. Cihan Toğrul Çorum'da ilk kez gerçekleştirilen Sitoreduktif Cerrahi ve HİPEK operasyonunu başarı ile gerçekleştirerek hastayı sağlığına kavuşturdu.

Yapılan ameliyat ile ilgili hastaneden yapılan açıklamada; “Sitoreduktif cerrahi; hastanın karın içerisindeki tüm kanserli dokuları ile karın zarının çıkarılması işlemini ifade etmektedir. HİPEK (Hipertermiintraperitoneal kemoterapi) ise hastanın direk karın içerisine 41 dereceye kadar ısıtılan sıcak kemoterapik ilaçların bir saat süre ile verilmesi işlemidir. Bu ameliyat sayesinde gözle görülemeyecek düzeydeki kanser hücreleri yok edilerek hastanın daha uzun yaşam süresi sağlanmaktadır. Bu ameliyatlar sadece büyük şehirlerde belli merkezlerde ve büyük ücretler verilerek yapılırken, Çorum'da hastanemiz imkânlarını kullanarak hastadan herhangi bir ücret talep edilmeden gerçekleştirmiştir. Bu konuda yardımlarını esirgemeyen kalp damar cerrahi kliniğine, perfuzyonist çalışanlarımıza ve emeği geçen tüm çalışanlarımıza teşekkür ederiz.” ifadeleri kullanıldı

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER