Kolon Kanserini anlattılar

Mart ayı Kolon Kanseri Farkındalık ayı kapsamında Mimar Sinan Cami Kur’an Kursunda Kalınbağırsak Kanseri konusunda eğitim verildi.

Kolon Kanserini anlattılar

Eğitimde katılımcılara ‘kanser nedir, belirtileri nelerdir, kanserden korunmak için beslenme ve kalın bağırsak kanserinde erken teşhis amacı ile yapılan Gaitada Gizli Kan (GGK) tarama testi” konularında bilgiler verildi.

Ayrıca Meme Kanseri ve Rahim Ağzı Kanseri konusunda da eğitim verilerek, kendi kendine meme muayenesi teknikleri gösterildi ve Mamografi ve HPV-DNA testi hakkında bilgiler aktarıldı. 30-65 yaş arası bayanların HPV-DNA taraması için 5 yılda bir, 40-69 yaş bayanların mamografi çekimi için 2 yılda bir, 50-70 yaş arası kadın ve erkeklerin Gaitada gizli kan için 2 yılda bir ücretsiz olarak kanser taramalarını yaptırabilecekleri anlatılarak KETEM ve Aile Hekimlerine yönlendirildi.

Yine etkinlikler kapsamında İl Sağlık Müdürlüğü önünde stant kurularak broşür dağıtıldı ve halka kanser konusunda bilgi verilerek kanser taramaları için KETEM’e ve Aile Hekimlerine gitmeleri istendi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER