Çorum Özel Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları Uzm. Dr. Fatih Sarı, Uzm. Dr. Engin Uzunosmanoğlu ve Uzm. Dr. Özgür Özçerezci, yaptıkları açıklamada nezle olarak da bilinen, soğuk algınlığı ve alt solunum yolu enfeksiyonlarının en önemli etkenlerinin virüsler olduğunu belirttiler.

Üst solunum yolu enfeksiyonlarının bu mevsimde çocukluklarda en sık görülen hastalıklar arasında olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Fatih Sarı, Uzm. Dr. Engin Uzunosmanoğlu ve Uzm. Dr. Özgür Özçerezci, özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda soğuk algınlığı, farenjit, larenjit, nezle, grip, sinüzit, orta kulak iltihabı gibi enfeksiyonların sonbahar ve kış aylarında görülme sıklığının arttığını belirtip, alınması gereken önlemler hakkında ailelere uyarıda bulundular.

Özelikle gece-gündüz arasında önemli sıcaklık farkının yaşadığı bu günlerde, mevsim değişikliklerine bağlı olarak ve vücutta yaşanan streslerden dolayı viral enfeksiyonlara yakalanma şansının daha da arttığını ifade eden uzmanlar, “Okulların açılması ve havaların soğumasıyla birlikte, kapalı alanlarda toplu yaşamanın sonucu olarak bu hastalıklar daha da fazlalaşmaktadır” dediler.

Soğuk algınlığı, nezle farenjit gibi hastalıların birtakım virüslerin neden olduğu hastalıklar arasında yer aldığını ifade eden uzmanlar, “Bu virüsler ayrıca üst solunum yolu hastalıklarına da etkendir. Virüs enfeksiyonlarına bağlı krup, trakeobronşit, bronşiolit ve zatürre hastalıklarını da bu dönemde çok görüyoruz. Bu hastalıklarda bulaşma, direk temas ve damlacık yoluyla olur. Bu virüsler başlangıçta ağızda ve boğazda çoğalarak, daha sonra bronş, bronşiolit ve zatürre yapar. Özellikle 6 aydan küçük bebeklerde ağır enfeksiyonların gelişmesine sebep olabilir” ifadelerini kullandılar.

ANİ TİTREME, BAŞ AĞRISI VE ATEŞ GİBİ BELİRTİLERE DİKKAT
Virüs alındıktan 4-8 gün sonra hastalığın gelişmiş olacağını ve soğuk algınlığı olarak başlayıp hafif ateşle kendini göstereceğini vurgulayan uzmanlar, 1-2 gün içerisinde ise yüksek ateşle birlikte solunum yetmezliği yaşanabileceğini belirttiler. 

Bu durumun bebeklerde solunum yetmezliği ve ölümlere neden olabileceğini kaydeden uzmanlar, “Bu virüsler grip olarak bildiğimiz hastalığa da neden olmaktadır. Virüsün kuluçka dönemi 1-3 gündür. Ani titreme, baş ağrısı, ateş, miyalji dediğimiz kas ağrıları ve halsizlik en belirgin bulgularıdır. Öksürük ve 40 dereceyi bulan ateş olabilir. Üzücü ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir” dediler.

Çorum'da 3,5 milyon hasta muayene edildi Çorum'da 3,5 milyon hasta muayene edildi

Bu hastalıklarda bilinçsizce, doktor önerisi olmadan ilaç kullanmanın çok yanlış olduğunu ifade eden Çorum Özel Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanları, “Soğuk algınlığının bulguları bile çok önemli hastalıkların habercisi olabilir. Bu yüzden zaman kayıplarından kaçınıp en erken sürede hekime başvurulmalıdır. Bu hastalıklardan korunmak için ise çocuklara hava değişimlerine uygun kıyafetler giydirilmelidir. Bağışıklık sistemini güçlendirmek için dengeli beslenmeye dikkat edilmelidir. Mümkün olduğunca kapalı ve kalabalık alanlardan uzak durarak, çocukların büyüme-gelişme ve aşılanmalarının eksiksiz takip edilmesi gerekmektedir” ifadelerini kullandılar.  

Editör: Çorum Hakimiyet