M.BURAK YALÇIN

Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın, nitelikli okulların açıklanmasından ardından basın açıklaması yaptı. Aydın, Milli Eğitim Bakanlığının milyonlarca çocuğun geleceği ve dünyasıyla oynadığını biran önce bu yanlıştan dönmeleri gerektiğini söyledi.

Konuyla ilgili bugün sendika merkezinde açıklama yapan Türk Eğitim-Sen Şube Başkanı Selim Aydın TEOG’un kaldırılmasının ardından yerine getirilen merkezi sınav sistemi ile öğrenci alacak liseler belli olduğunu, buna göre Çorum’da 6  Fen Lisesi , 1 Sosyal Bilimler Lisesi, 2 Anadolu İmam Hatip Lisesi, 2 Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi olmak üzere toplam 11 okulun merkezi sınavla öğrenci alacağını ifade etti.

‘8 İLÇEDE ANADOLU LİSESİ BULUNMUYOR’

Açıklanan listeye göre 8 ilçede merkezi sınav ile öğrenci alacak Anadolu Lisesi bulunmadığını dile getiren Selim Aydın, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Merkezi sınav ile öğrenci alacak okulların kontenjanları da açıklandı. Buna göre ( ilçeler dahil), Fen Liseleri 420, Sosyal Bilimler Liseleri 90,  Anadolu İmam Hatip Liseleri 180, Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri ise 60 olmak üzere toplam 750 kontenjan ayrıldı.

Hazırlanan nitelikli okullar listesine baktığımızda önceki yıllarda sınav ile öğrenci kabul eden Anadolu liselerinin nitelikli okul kapsamından çıkarıldığını gördük. Bu uygulamanın hangi mantığa göre yapıldığını bulabilmiş değiliz.  Bakanlığın bazı okullara nitelik kazandırmak isteğini doğru ve yerinde görüyoruz. Ancak bu bazı okullara nitelik kazandırmayı, maalesef bakanlığın nitelikli okulların niteliğini düşürerek yapmaya çalıştığını görmek de bizleri endişeye sevk etmiştir.

‘ÇOCUKLARIMIZA, GELECEĞİMİZE YAZIK’

Nüfus yoğunluğunun ve öğrenci sayısının % 55 in e sahip il merkezimizde mezun olacak olan 8.sınıf öğrencilerimizden yaklaşık 300 ü %2 lik dilime girmektedir. Bu öğrencilerimiz Fen bilimleri alanında eğitim görebilecek  potansiyele sahiptirler. Hal böyle iken il merkezindeki Fen Lisenin kontenjanı 120 den 90 a düşürülüyor.  Akademik potansiyeli olan ve ekonomik gücü olmayan öğrenciler mağdur edilmiştir. Yüzde 2- yüzde 9 diliminden öğrenci alan  il merkezindeki Anadolu Liseleri bu öğrencilerimizin ihtiyacını karşılayabiliyordu. Bakıyoruz 48 ilde Anadolu Liseleri duruyor.33 ilde ise Sınavla öğrenci alacak okullar arasından çıkarılıyor. Bunlardan biri de Çorum. Türkiye’deki Fen Liselerinin çoğundan daha başarılı olan, ilçelerdeki Fen Liselerinin de çok çok üstünde olan bu okullarımız neden ve hangi hesaplarla bu listede yok? Yazık beyler yazık. Çocuklarımıza , geleceğimize yazık.

Bu listeleri hazırlayan yetkililer, Bu listenin hazırlanmasına görüş bildirenler,  maalesef rağbet görmesini istediği okulların fiziki ve eğitim kalitesini artırıcı tedbirlerin alınması yerine daha kolay ve pratik olduğunu düşündüklerinden olsa gerek öğrencilerimizin, öğretmenlerimizin ve velilerimizin gözbebeği olan Anadolu liselerimizi gözden düşürmeyi tercih etmişlerdir.

‘ÇORUM’DA MERKEZİ SINAV İLE ÖĞRENCİ ALACAK OLAN OKULLARI KİM BELİRLEDİ?’

Şehrimiz Çorum’da da bu okulları açıklayan Milli Eğitim Bakanlığı maalesef bir garabete daha imza atmıştır. Alelacele, tartılıp ölçülmeden yapılan bu liste Türkiye genelinde yaklaşık bir milyon iki yüz bin öğrencinin ilimizde de yaklaşık 4,500 öğrencimizin hayallerini yıkmıştır. Zaten bu öğrencilerimiz yeni sınav sisteminin stresini yaşarken;  üstelik bir de bu nitelikli okul sınırlaması streslerine stres katmıştır. Bu güzelim yavrularımıza yazık, günah değil mi?

Nüfusu daha az olan Yozgat ilimiz merkezinde olan iki Fen Lisesine 120+120 = 240 kontenjan verilerek olumlu adımlar atılmışken bilakis Çorum’da kontenjan 120 den 90 a düşürülmüştür. Acaba ne hedeflenmiştir?

1- MEB’in meslek liselerini teşvik etmek ve standardı yükseltmek için sınavla sınavla öğrenci alacak liseler arasında meslek liselerinin sayısının arttırılması olumlu. Ancak Meslek liselerine verilen kontenjanlar kapasitelerinin çok altındadır. Sınavla ve sınavsız giren aynı ortamda mı olacak?

2- Özel temel liseler ve kolejler velilere çıkış yolu olarak gösterilmektedir. Bu okullara erken tercih imkanı sunularak resmen teşvik edilmektedir.

3- Adrese dayalı kayıt sistemi üzerinden yerleşecek olan öğrencilerimizi kaos beklemektedir. Zira veliler çocuklarını adrese dayalı kayıt sistemi üzerinden yer değişikliği yaptırarak farklı mahalledeki okullara göndereceklerdir. Bu da Bakanlığın “çoğu öğrenci evine en yakın okula gidecek” sözünü suya düşürecektir.

4- Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’ın “Hiçbir öğrencimizi, velimizi istemediği bir liseye, bölüme yönlendirme yok” açıklaması fiili zorlamayla anlamını yitirmiş olacak. Neden fiili zorlama olacak? Çünkü her okulun belli mevcudu olacak ve bu sayı dolunca çocuk istemediği okullara yönlenmiş olacaktır.

5- Çorum ile özel bir hususu da dile getirmek zorundayız. Daha bir sene önceye kadar; TEOG sınav puanlarına göre Çorum il genelinde ikinci, üçüncü, dördüncü sıralamaya sahip gözde okulların; bu listede yer almamış olmasıdır. Başöğretmen Anadolu Lisesi, Şehit Abdullah Tayyip Olçok Anadolu Lisesinin, Mukadder Akaydın Anadolu Lisesinin bu listede olmaması yalnızca ve yalnızca eğitim adına faciadır.

6- Meslek ve teknik liseleri özendirilecek duruma getirmenin yolu bu değildir. Sendikamız daha önce defalarca bu konu hakkında çalıştaylar yapmıştır. Mesleki ve teknik liseleri özendirmenin, bu okulları cazip hale getirmenin yolu; bu okullara orta okul seviyesinden itibaren öğrenci alımını gerçekleştirerek; bu topraklarda kadim bir kültür ve birikim olan Ahilik geleneğine sarılmaktır.

7-Ekonomik teşvik ile özel okulları besleyen MEB, yeni sınav sistemi ile de özel okullara yeni bir teşvik mi getiriyor?

‘BAKANLIK LİSTEYİ TEKRAR GÖZDEN GEÇİRDİSİN’

Milli Eğitim Bakanlığı gece yarısı yayınladığı bu listeyi tekrar gözden geçirmelidir. Bu sene bir milyon iki yüz bin öğrenciyi kâbustan kurtarmalıdır. Daha önceki birçok uygulamanızda; defalarca uyardık; bu iş böyle olmaz, bu yanlıştan dönün diye. Ama çoğunda kulak asmadınız. Kulak asmayarak getirdiğiniz bu eğitim sistemini şimdi yine eksik ve yanlış dizayn ediyorsunuz. Yol olsa, köprü olsa, baraj olsa, santral olsa telafisi vardır. Ama eğitim işi insan yontar. Çocuklarımız telef oluyorlar, yüz binlerce veli öfkeli, bir o kadar öğrenci hayal kırıklığı yaşadı. Gelin bu listeleri tekrar gözden geçirin; yol yakınken sizleri uyarıyoruz: Yanlış ve çıkmaz yoldasınız. Milyonlarca çocuğun geleceği ve dünyasıyla oynuyorsunuz. Dönün bu yanlıştan.”