HALİL ÖZTÜRK

Çorum Belediyespor’un genç Başkanı Ömer Balaban dün sabah basın mensupları ile bir araya geldi ve gerek takımla gerekse kendisi ve yönetimi ile yapılan eleştirilere içtenlikle cevap verdi. Sohbet ortamında geçen toplantıda Başkan Balaban tüm sorulara samimi bir şekilde cevap verirken en önemli vurgusunu ise Belediyesi desteği üzerinden yaptı.

Başkan Balaban, kamuoyunda kulübün isim değiştirmesi gibi konuların gündeme geldiğini belirterek ‘Belediyespor isminden neden rahatsızlık duyuluyor anlamakta zorlanıyorum. Profesyonel kulüplerin ayakta kalması ve hedefe oynamamaları için Belediye desteği şart. Bu destek kesilmesi halinde şundan emin olun bir iki yıl içinde bu kulübüde kaybederiz’ dedi.

‘Belediye desteksiz iki yılda eskiye döneriz’

Çorumspor için 2011 yılında Yönetim ve Meclis’li dönemle ilgili yaşadıklarını anlatan Başkan Balaban ‘Çorum’un tüm sanayici ve iş adamlarının oluşturduğu o yönetim ve meclis bir gecede 1 milyon 200 bin liraya yakın  nakit para verdi ancak biz borcu bir türlü bitiremedik ve miktarınıda öğrenemedik. Çünki o kadar çok alacaklı çıktıki kimse ödenecek rakamı bilmiyordu.

Böyle kötü bir örneği yaşamış bir şehir olarak elimizdekinin kıymetini bilmemiz gerektiğine inanıyorum. Belediye isminden rahatsızlık duymak yerine bizde buna nasıl katkı veririz dememiz gerekiyor. Kulüp ismini değiştirdiğimiz zaman Belediye desteğini çektiği anda bu şehrin sanayicisi ve iş adamları yaşadıkları sıkıntı nedeni ile küsmüş ve kırgınlar bu kulübe nasıl kaynak bulacağız nasıl destek sağlayacağız.

Şu anda Türkiye liglerinde doğru yönetilen ve örnek gösterilen bir kulüp konumundaki Çorum Belediyespor’a sahip çıkmamız ve ona katkı vermek gerektiğine inanıyorum. Önemli olan bu kulübü kurumsal bir yapıya kavuşturmak bunun içinde gerekli adımları atıyoruz ve atmaya devam edeceğiz’ dedi.

‘Değişim kaçınılmaz olmuştu’

Sezon başında Yusuf Tokuş ile uzun vadeli bir plan program yaptıklarını belirten Başkan Balaban, ancak ikinci yarıda yaşanan olumsuz sonuçların ardından teknik direktör değişiminin kaçınılmaz hale geldiğini söyledi. Sezon ortasında yine yanlış şampiyonluk söyleminin bu noktataya gelinmesinde etken olduğunu belirten Balaban ‘Yusuf hoca ile Cüneyt hoca gerçekten farklı karakterdeler. Bulunduğumuz konum itibari ile Cüneyt hocanın doğru tercih olduğuna inanıyoruz. Kendiside başarılı olacağına inandığı için takımı teslim ettik. Ona ve ekibine inanıyor ve güveniyoruz’ dedi.

‘Ara transfer çok zor en iyisini yapmaya çalıştık’

Devre arası transferlerinin takıma katkısı sorusuna ise Başkan Ömer Balaban bildikleri ve tanıdıkları isimleri almaya çalıştıklarını söyledi. Bu dönemde transferin çok zor olduğunun kabul edilen bir gerçek olduğunu belirten Balaban ‘İyi futbolcusunu kim vermek ister. Biz bildiğimiz tanıdığımız isimleri almak için çaba gösterdik. Bir çok isim yüksek bonservis nedeni ile olmadı. Eksiklerimizi gidermek için hamleler yaptık.

Kimse iyi futbolcusunu vermek istemedi imkanlar ölçüsünde en iyisini yapmaya çalıştık. Ligin ikinci yarısındaki düşüşü sadece güç kaybına bağlamak çok yanlış, Takımda bir öz güven kaybı var. Alınacak bir galibiyet ile takımın yeniden yükselişe geçeceğine inanıyorum. Bu kan değişimininde buna katkı sağlayacağına inanıyorum’ dedi.

‘Amasız fakatsız herkes sahip çıkarsa başarı gelir’

Başkan Balaban, şampiyonluk hedefine sadece yönetimin, teknik heyetin veya futbolcunun inanmasının yeterli olmadığının örneklerin çok olduğunu belirterek ‘Eğer şehir istemezse camia istemezse ve hepsinden önemlisi istikrar yakalanması başarıya ulaşmak zor’ dedi.

Geçtiğimiz yıllarda şampiyonluk mücadelesi veren ve hedefe ulaşan takımları bakıldığı zaman hep örnek gösterildiğini belirten Balaban ‘Uşak şu anda grupta lider ve gerek şehir gerekse camia desteğinin nasıl olduğunu ordaki maça gelenler gördüler. Bizim Çorum’da bu birlikteliği sağlamamız şart. Basit konuları sorun yaparak birlik ve beraberliği sağlayamadığımız sürece başarıda inanın çok zor.

Detayları bir kenara bırakarak Çorum isminin etrafında toplanmamız ve sahip çıkmamız gerekiyor. Gerek Çorum’daki herkes gerekse gelenlerin söyledikleri aynı şey ‘Bu şehir bu lige yakışmıyor’. O zaman gelin hiç bir tarafa çekmeden elele verelim hep  beraber bu takımı layık olduğu liglere taşıyalım. Eleştiri yapacaksak iyi olması için yapalım yıkmak yakmak için değil. Kırmadan dökmeden Çorum isminin etrafında bütünleşelim bakın o zaman bu şehir başarıyı nasıl yakalıyor’ dedi.

‘12 maçımız var’

Başkan Balaban, şu anda önlerinde 12 maçları var gibi planlama yaptıklarını, ligde oynayacakları dokuz maçın ardından toplayacakları puanla play-off mücadelesi yapacaklarına inandıklarını belirterek ‘Ben inanıyorumki bu kadro bu şehrin desteğini arkasına aldığı takdirde sezon sonunda hedefe ulaşacaktır. Yeterki biz şehir olarak bu takıma inanalım ve güvenelim.