Çorum Çölyak Derneği yönetimi, Glutensiz Mutfak Uygulamaları projesi kapsamında düzenlediği inceleme gezilerinde son olarak Mardin’i gezdi.

Dernekten yapılan açıklamada Mardin gezisiyle ilgili şu bilgiler verildi:

“Mardin ayağında ilk olarak Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar’ı makamında ziyaret ettik. Başkan Yardımcılarımız Hacer Kesici ve Dr. Mustafa Azak, Yönetim Kurulu Üyemiz Tuncay Kesici ile Şanlıurfa Çölyak Derneği ve Türkiye Çölyak Federasyonu Başkanı olan Hasan Doğan’dan oluşan heyete ziyaret sırasında Rektör Yardımcısı Prof. Dr.Serhat Harman, Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Gülseren Özaltaş Serçek ve Mardin Artuklu Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü Öğr. Gör. Süleyman Engin eşlik etti.

Herkesle tek tek tanışıp ilgilenen Rektör Özcoşar ile çölyak ile ilgili genel bilgiler, derneğimizin çalışmaları ve Mardin Artuklu Üniversitesi’nde gerçekleştirilen faaliyetler hakkında konuştuk. Sayın Rektör Özcoşar, toplumda çölyak farkındalığı oluşturmak ve çölyaklı öğrencilerin hayatını kolaylaştırmak amacıyla çalışmaların yapılması için ilgili akademik birime gerekli talimatları verdi. Rektör Özcoşar, “Mardin Artuklu Üniversitesi olarak Öğr. Gör. Süleyman Engin öncülüğünde çölyak hastalarının yaşam kalitesini arttırma çabasında farkındalık çalışmalarına imza atarak, projelerimizle özel beslenme zorunluluğu olan çölyaklılar için glütensiz beslenmeye hayat vermeye devam ediyoruz.” dedi.

Daha sonra Mardin Artuklu Üniversitesi’nin çölyaklıların yaşam kalitesini artırmak için bugüne kadar gerçekleştirilen faaliyetlere verdikleri destek nedeniyle plaket taktimine geçildi. Derneğimizin hazırlattığı ve üzerinde logomuzun yer aldığı hediyeyi Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Serhat Harman ve Öğr. Gör. Süleyman Engin’e taktim ettik. Gösterdikleri yakın ilgi için Sayın Rektör Özcoşar ve eşlik eden heyete çok teşekkür ediyoruz.

GLUTENSİZ ŞEF SÜLEYMAN ENGİN İLE MARDİN

Mardin Artuklu Üniversitesi Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nde Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başlayan Glutensiz Şef Süleyman Engin’i makamında ziyaret ettik. Bölümlerinin yaptığı çalışmalar hakkında bilgi veren Şef, heyetimize eğitim verilen mutfakları ve kurulmakta olan restoranı gezdirdi. Yapılan bu güzel faaliyetleri görmek hepimizi mutlu etti ve çölyaklılar adına çok sevindirdi. Her zaman çok çalışkan olan Glutensiz Şefimiz Süleyman Engin’in başarılı çalışmalarının devamını diliyoruz.

Üniversitedeki temaslarımıza Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanı Mehmet Bayar ile devam ettik ve kendisine Genel Sekreterimiz Hüseyin Özden’in selamlarını ilettik. Son olarak Turizm Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Gülseren Özaltaş Serçek’i ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldık. Gösterdikleri yakın ilgi için herkese teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Öğr. Gör. Süleyman Engin ve eşi, bizlere Mardin’i gezdirerek çok güzel anılara sahip olmamızı sağladı. Kendilerini yapacağımız glutensiz mutfak eğitimlerinde tekrar görmeyi umuyor ve çölyaklıların hayatında daim olmalarını diliyoruz.

KIZILTEPE KAYMAKA MI’NDAN ÇORUM’A SELAM

Çorum Çölyak Derneği’nin yürüttüğü ve İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü’nün desteklediği Glutensiz Mutfak Uygulamaları projesinin inceleme gezisi kapsamında hemşehrimiz olan Kızıltepe Kaymakamı Hüseyin Çam’ı makamında ziyaret ettik. Ziyarete Kızıltepe’de bize eşlik eden Hikmet Türkel de katıldı.

Samimi bir ortamda geçen ziyaretimizde Kaymakam Hüseyin Çam, Kızıltepe hakkında tanıtıcı bilgiler verdi. Kendisi ile ilçede bulunan çölyaklıların durumu, glutensiz beslenme ve Çorum Çölyak Derneği’nin çalışmaları hakkında konuşma şansımız oldu. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren Çam, Çorumlu hemşehrilerine selam gönderdi.

Projemiz kapsamında 4 gün boyunca kendimize glutensiz bir yol belirledik. Adıyaman, Şanlıurfa ve Mardin’de ziyaretlerde bulunduk. Çok faydalı bilgiler öğrendik. Gönlü zengin, cana yakın, hepsi birbirinden iyi, çok güzel dostlar edindik. Hiç bir yerde zorluk çekmedik. Bilakis bütün illerde çok yoğun ilgi gördük ve işlerimiz dostlarımız sayesinde kolaylaştı. Çölyaklıların faydası için çalışan bir çok kişiyi görmek ilerisi için daha güvenle bakmamızı sağladı. Çorum Çölyak Derneği olarak bu çalışmalardan istifade ettik. Projemizi destekleyen İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdürlüğü başta olmak üzere emeği geçenlere, Adıyaman, Şanlıurfa, Mardin ve Kızıltepe’de bizimle ilgilenen herkese can-ı gönülden teşekkür ediyoruz.” (Haber Merkezi)