FATİH BATTAR

Baharın müjdeleyicisi olarak bilinen Nevruz tüm yurtta olduğu gibi Çorum’da da coşkuyla kutlandı.

23 Nisan Ortaokulu’nda düzenlenen Nevruz Bayramı kutlamalarına Vali Yardımcısı Ayhan Özkan, İl Emniyet Müdürü Murat Kolcu, İl Jandarma Komutanı Albay Abdurrahman Başbuğ, MHP İl Başkanı Mehmet Akif Aras, Milli Eğitim Müdürü Yardımcısı Özcan Kuşcu,  okul müdürleri, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan program kapsamında bir konuşma yapan İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Özcan Kuşcu; “Baharın müjdeleyicisi uzun geçen kışın ardından yeryüzünde yeniden uyanışın ve yeşile bürünmenin ilk nefesi, kuşların ve böceklerin. Bir bahar bayramı olan bu güzel gün değişik adlarla anılsa da en yaygın adı ‘yenigün’ anlamına gelen Nevruz’dur. Bu bahar bayramını içimizi sevgi, dostluk, barış, dayanışma ve kardeşlik duyguları ile doludur. Kışın bizden uzaklaşan güneş bahar ile birlikte içimizi ısıtır. Böylece hayata bakışımızda güzelleşir.  Nevruz geçen onca asra rağmen kopmadığımız bir bayramdır. Nevruz, geçmişten bugünlere taşıdığımız ortak kültür mirasımızdır.” dedi

Konuşmaların ardından protokol üyeleri Nevruz ateşini yakarak ateşin üstünden atladı. Daha sonra demir döven protokol üyeleri yumurta tokuşturdu.

Gün boyu devam eden Nevruz coşkusu ip çekme, çuvalla yürüme ve yumurta taşıma gibi çeşitli oyunlarla renkli görüntülere sahne oldu.

Programın sonunda ‘Nevruz’ konulu resim ve şiir yarışmasında dereceye giren öğrencilere çeşitli ödüller verilirken, program Nevruz Halayı ile sona erdi.