Çorum İŞKUR İl Müdürlüğü tarafından,  Çorum Valiliği’nde ve kaymakamlıklarda çalıştırılmak üzere “Toplum Yararına Program (TYP)” uygulanacağı açıklandı.

İŞKUR'dan yapılan açıklamaya göre, Çorum Valiliği’nde ve kaymakamlıklarda toplam 400 kişi 9 ay süreyle istihdam edileceği belirtildi.

Program 2 Ekim 2023'de başlayacak, 28 Haziran 2024'te sona erecek.

Başvurular; 16.09.2023 – 20.09.2023 tarih aralığında alınacak olup, katılımcıların tamamı, liste ayrımına tabi tutulmadan geçerli başvurular içerisinden ikamet durumlarına göre Noter Kurası yöntemiyle belirlenecek.

Kura çekilişi 25 Eylül Pazartesi günü saat 10:00’da İŞKUR İl Müdürlüğü toplantı salonunda gerçekleştirilecek.

Durumu başvuru şartlarına uyan ve program kapsamında çalışmak isteyen vatandaşlar 20/09/2023- Çarşamba günü saat 23:59’a kadar ALO-170 iletişim hattı üzerinden ve İŞKUR e-şube (www.iskur.gov.tr) internet adresinden iş arayan girişi yaptıktan sonra “Online İşlemler İş arayan  Toplum Yararına ProgramlarTYP Başvuru” kısmından program numarasını yazıp seçerek başvuru yapmaları gerekmektedir. Başvuruda sorun yaşayanlar İl Müdürlüğümüz personelinden başvuru için yardım talep edebilirler.

TYP’lerden 27.09.2017 tarihinden itibaren dokuz ay ve daha fazla süreyle yararlanmış olanlar yönetmelik gereği maksimum faydalanma süresini tamamlamış olup yeni programlara başvuru yapamayacak.

 TYP’lere program süresince Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine göre (ADNKS) aynı adreste ikamet eden kişilerden yalnızca birisi katılabilir. Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemine (ADNKS) göre aynı adreste oturanların, programa başvuru yapılan tarih dikkate alınarak ulaşılabilen en yakın döneme ait gelir getirici bir işte çalışma sonucu elde ettikleri toplam kazançlarının asgari ücret tespit komisyonu tarafından belirlenen net asgari ücretin 1,5 (bir buçuk) katını aşması halinde söz konusu adreste oturan kişiler TYP’ye katılamaz. Yurtlar ve sığınma evleri, vb. toplu yaşam alanlarında ikamet edenler için bu şart aranmaz.

Terör örgütlerine veya Milli Güvenlik Kurulunca Devletin milli güvenliğine karşı faaliyette bulunduğuna karar verilen yapı, oluşum veya gruplara üyeliği, mensubiyeti veya iltisakı yahut bunlarla irtibatı olan kişiler TYP’ye katılamaz.

Katılımcı seçimi ile belirlenen listeler nihai liste olmayıp gerekli inceleme ve kontrol işlemleri sonrasında kesinleşecektir. İnceleme işlemleri tamamlanmadan programlar başlatılmayacak.

Programlara başvuru şartları şu şekilde:

 Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

 İŞKUR’a kayıtlı işsiz olmak,

 18 yaşını tamamlayarak 19 yaşından gün almış olmak,

 Öğrenci olmamak (açık lise, açık öğretim öğrencileri hariç)

 Emekli ve malul aylığı almamak,

Güldane Özejder vefat etti Güldane Özejder vefat etti

 İş göremezlik ödeneği alanlar TYP ye katılabilir

 Son bir yıl içerisinde yüklenici kurumun veya yan kuruluşlarının çalışanı olmamak,

 5510 sayılı kanunun 4. Maddesinin 1. Fıkrasının (b) bendinin 4 numara alt bendi kapsamında tarımsal faaliyette bulunanlar ile aynı kanunun ek 5. kapsamında tarım veya orman işlerinde hizmet akdi ile süreksiz olarak çalışan kişiler TYP den yararlanabilir.

Editör: Çorum Hakimiyet