Çorum’da satranca ilgi artıyor

Çorum satrancını değerlendirerek, yeni kulüplerin açılması, sporcu sayısının artması ve antrenörlük ve hakemlik kurslarının açılmasının okulların satranç sınıflarının oluşturulmasının Çorum’da satrancın ilerlediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

Çorum’da satranca ilgi artıyor

Satranç Çorum İl Temsilcisi Hasan Özer Gökmen yaptığı açıklamasında, Çorum satrancını değerlendirerek, yeni kulüplerin açılması, sporcu sayısının artması ve antrenörlük ve hakemlik kurslarının açılmasının okulların satranç sınıflarının oluşturulmasının Çorum’da satrancın ilerlediğinin göstergesi olduğunu söyledi.

“Kulüp sayısının her sene bir önceki seneye göre arttığını belirten Gökmen, “Kulüp sayısının artması da bunu gösteriyor.  Çorum´daki satranç gerçekten gün geçtikçe daha da ileriye gidiyor” dedi.

Aktif çalışan kulüplerin sayısının arttığını ve şuanda 300´e yakın sporcunun aktif olarak yarışmalara katıldığını kaydeden Gökmen, bu sayının artacağını dile getirdi.

İl Temsilcisi Gökmen, Türkiye geneline bakıldığında Çorum satrancının iyi bir konumda olduğunu da belirterek, İlde satranç sporunun gelişmesine katkı sağlayan Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül’e Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Alkan’a Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Haşim Eğer’e, Çorum Belediyesi Spor İşleri Müdürü Nadir Solak’a, AHL Park Alış Veriş Merkezine, Osmancık İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne, Doğa Okullarına, okullarda ve kulüplerde görev yapan antrenörlere ve satranç sporuna gönül veren öğrencilere teşekkür etti.

Gökmen “Çorum´da yeni satranç kulübünün açılması bizim için çok çok iyi. Ne kadar çok kulüp açılırsa, başarımız o kadar artıyor.  Aktif çalışan satranç kulüp sayısı 23’e çıktı. Hatta lisanslı sporcu sayımız her geçen gün artıyor. Her sene bir önceki seneye göre artıyor. Kulüp sayısının artması da bunu gösteriyor. Bir ilde ne kadar çok kulüp varsa o ilde hareket vardır ve bir o kadar da başarı vardır. Yani satrancın göstergesi kulüple belli oluyor. Federasyonumuzda zaten takip ediyor bunu” şeklinde belirtti.

Gökmen, Çorum satrancında herkesin emeğinin karşılığını da aldığını kaydederek, “Ortalama şuanda aktif öğrenci sayımız yaklaşık Bin. Gerçekten satranca talep sayısı da çok yüksek ve yeni kulüplerin açılması Çorum satrancının ilerlediğinin göstergesidir. Şuanda herkes el ele verip Çorum´un adını her yerde duyurma peşindeyiz. Çok güzel bir kardeşlik havası var. Hiçbir sıkıntımız da yok. Herkes görevini layıkıyla yerine getiriyor” dedi.

‘KULÜPLER ŞAMPİYONASINDA ŞAMPİYON BELLİ OLDU’

24-26 Mart tarihleri arasında Çorum grubu Kulüpler Şampiyonası yerel lig müsabakaları sonunda şampiyon Merkez YİBO olurken, ikinciliği Gençlik ve Spor Kulübü üçüncülüğü ise Çorum Mavi Ay Gençlik ve Spor Kulübü elde etti.

Her iki takım da 07-14 Temmuz tarihleri arasında Türkiye Satranç Federasyonu faaliyet programı gereği düzenlenecek olan Türkiye Kulüpler Şampiyonasına katılmaya hak kazandılar.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER