HİTÜ-TÖMER’de öğrenci alım hazırlığı

Hitit Üniversitesi’nin 19. uygulama ve araştırma merkezi olan Hitit Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (HİTÜ-TÖMER) açılış toplantısı yapıldı.

HİTÜ-TÖMER’de öğrenci alım hazırlığı

Hitit Üniversitesi’nin 19. uygulama ve araştırma merkezi olan Hitit Üniversitesi Türkçe ve Yabancı Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezinin (HİTÜ-TÖMER) açılış toplantısı yapıldı.

Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan başkanlığında gerçekleştirilen toplantıya Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mustafa Bıyık, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Emre Güler, Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meral Demiryürek, Türk Dili ve Edebiyatı bölümü öğretim elemanları ile Öğrenci İşleri Dairesi Başkanı Ömer Çırak katıldı.

2011 yılından bugüne kadar üniversitede yaşanan olumlu ve güzel gelişmelerden bahsederek sözlerine başlayan Prof. Dr. Reha Metin Alkan, görev süresi boyunca Türk Dili ve Edebiyatı bölümüyle sayısız proje, etkinlik ve çalışmaya başarılı bir şekilde imza attıklarını belirterek başta Bölüm Başkanı Prof. Dr. Meral Demiryürek olmak üzere bölümün tüm öğretim elemanlarına teşekkür etti.

Geçen 8 yıl boyunca HİTÜ’nün hep daha iyi koşullara sahip, daha güçlü bir üniversite olması için çalışmaların sürdürüldüğünü belirten Prof. Dr. Alkan, "Türk Dili ve Edebiyatı Bölümü lisans ve lisansüstü öğrencileriyle, akademik kadrodaki zenginliğiyle ve altyapısıyla bu süreçte çok yol kaydetti. Aynı zamanda bölümün, üniversitemiz bünyesinde düzenlenen çok sayıda kültürel etkinliğe önayak olması üniversitemize önemli bir zenginlik sağlamıştır” dedi.

Yeni kurulan HİTÜ-TÖMER’in açılışından duyduğu mutluluğu dile getirerek sözlerine devam eden Rektör Alkan, HİTÜ-TÖMER gibi bir birimin kurulmasının sadece üniversiteye değil, Çorum’a da önemli katkılar sağlayacağının altını çizdi.

Bu noktada, özellikle Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından Türkiye’deki üniversitelere yerleştirilen uluslararası öğrencilerin Türkçe öğrenmelerinin sağlanacağını ve böylece üniversitenin uluslararası düzeyde tercih edilirliğinin artacağını ifade eden Prof. Dr. Alkan, HİTÜ-TÖMER’in sadece üniversite öğrencilerine değil, halkın her kesimine açık olduğunu, özellikle son dönemde Suriye’den gelenler başta olmak üzere göçmenlere de dil konusunda önemli bir destek sağlayacağını belirtti.

HİTÜ’nün TÖMER için gerekli altyapıya sahip olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Alkan, çalışmaların hızla sürdürüldüğünü ve en kısa sürede HİTÜ-TÖMER’in ilk öğrencilerini almaya başlayarak faaliyete geçeceğinin müjdesini verdi.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
YORUMLAR
nazım
nazım - 4 yıl Önce

bu adamın propagandası hiç bitmiyor???? boş tekene

SIRADAKİ HABER