‘İki yakamızı kravatla biraraya getirmekten vazgeçin’

Eğitim Bir Sen Çorum 1 Nolu Şube Başkan Yardımcısı Hasan Hüseyin Erdoğan, darbe döneminden kalma bir yönetmelikle hizaya sokulmak istemediklerini belirterek, ..

‘İki yakamızı kravatla biraraya  getirmekten vazgeçin’

“Hükûmete çağrıda bulunuyorum. İki yakamızı bir araya getirmek için illa kravat takmak zorunda bırakmayın. Temel hak ve özgürlükler noktasında bu yönetmelik yeniden ele alınsın. 82 model Kenan Evren yönetmeliği ile idare edilmemiz yakışık almaz” dedi.
Eğitim Bir Sen’in, üyeye, ülkeye ve insanlığa ilişkin hassasiyeti olan, kendini ödevli ve sorumlu hisseden bir kitle olduğunu kaydeden Erdoğan, “Özelde üyemiz, genelde ülkemiz, evrensel anlamda dünyanın neresinde bir mazlum ve mağdur varsa, tamamına ilişkin hassasiyeti olan, bütün mazlum ve mağdurları sınır içi sınır ötesi diye ayırmaksızın hepsini mücavir alan içinde gören ve kendini bu konuda sorumlu addeden bir kitleyiz” şeklinde kaydetti.
Erdoğan, kamuda başörtüsü yasağının kaldırılması, üniversitelerden turnikelerin sökülmesi, üniversite bahçelerinin kışla olmaktan çıkarılıp kampüse dönüştürülmesi, ‘Ordu Göreve’ pankartı altında yürüyen rektör dönemlerinin sona ermesi, bu tip aymazlıklar ve saçmalıklar olduğunda en yüksek düzeyde tepkinin verilmesi, katsayı adaletsizliğinin geride bırakılması, meslek liselerinin önünün açılması gibi birçok konuda sorumluluk aldıklarını, mücadele verdiklerini, özgürlük alanlarının genişletilmesinde, kazanımların elde edilmesinde emeklerinin, imzalarının bulunduğunu söyledi.
Darbe döneminden kalma bir yönetmelikle hizaya sokulmak istemediklerini vurgulayan Erdoğan, “Meclis’te bir vekil sakal bırakabiliyorsa, kamu görevlileri de sakal bırakabilsin, kravat takmak mecburiyetinde kalmasın. Hükûmete çağrıda bulunuyoruz. İki yakamızı bir araya getirmek için illa kravat takmak zorunda bırakmayın. Temel hak ve özgürlükler noktasında bu yönetmelik yeniden ele alınsın. 82 model Kenan Evren yönetmeliği ile idare edilmemiz yakışık almaz. Sözleşmelilere ‘eşin ile işin arasında tercih yap’ denilmesi vicdanları sızlatmaktadır” şeklinde kaydetti.
“Sözleşmeli öğretmen ile kadrolular arasında farklar var” diyen Erdoğan, “Böyle bir sistem olamaz. Sözleşmeli öğretmenlere ‘eşin ile işin arasında tercih yap’ deniliyor adeta. Bu vicdanları yaralamaktadır. Böyle sistem olamaz. Bu farklılıkların ortadan kaldırılası lazım. Öte yandan, istihdamda güçlük çekilen bölgelerde görev yapan kamu görevlileri için de cezbedici uygulamaların olması gerekiyor” ifadelerini kullandı.


 

Güncelleme Tarihi: 16 Mart 2018, 11:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER