‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’

Hitit Üniversitesi ile Çorum Belediyesi, Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 35’inci yıldönümü nedeniyle   “Necip Fazıl ve Beklenen Gençlik” konulu konferans düzenledi.

‘Necip Fazıl için büyük adam tabiri bile az gelir’

M.BURAK YALÇIN

Hitit Üniversitesi ile Çorum Belediyesi, Necip Fazıl Kısakürek’in vefatının 35’inci yıldönümü nedeniyle   “Necip Fazıl ve Beklenen Gençlik” konulu konferans düzenledi.

  Erol Olçok Konferans Salonu’nda gerçekleşen programa Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan, Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, İl Sağlık Müdürü Ömer Sobacı, Çorumlu şair ve yazarlar ve öğrenciler katıldı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan programın açış konuşmasını Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan yaptı.

ALKAN: NECİP FAZIL MUAZZAM BİR YAZAR VE MÜTEFEKKİR

Rektör Alkan Necip Fazıl’ın Türk dünyası ve Müslümanlar açısından muazzam bir yazar ve mütefekkir olduğunu belirterek, “Şuanda en önemli görev gençlere düşüyor. Bu yüzden gençlik temalı bir etkinlik yapıyoruz. Türkiye’nin üzerindeki oyunlar devam ediyor. Bu coğrafya çok kıymetli olduğu için üzerinde oynanan oyun hiç bitmeyecek. Herkesin farklı emelleri, farklı hedefleri var. Bu oyunu bozacak olan genç kardeşlerimizdir. Kendilerine çok vazife düşüyor.” dedi.

Programa konuşmacı olarak katılan Eğitimci-Yazar Muzaffer Doğan ise, Necip Fazıl’ı 14, 15 yaşında tanıdığını belirterek, “Bana niçin hep Necip Fazıl’ı anlatıyorsun diye soruyorlar. Biz hakikati anlatıyoruz. Bizim için önemli olan hakikattir. Bir zamanlar Necip Fazıl üniversitelere sokulmazdı. Necip Fazıl siyasetsiz asla anlaşılamaz ve ifade edilemez.” diye konuştu.

DOĞAN: NECİP FAZIL İYİYİ, GÜZELİ ANLATTIĞI İÇİN CEZA ALDI

Necip Fazıl’ın en az 10 yıl mahkûmiyeti olduğunu da ifade eden Doğan, “En az 10 yıla yakın mahkumiyeti var. İyiyi, doğruyu, güzeli haykırdığı için ceza aldı. Bu toprakların temel değeri İslam’a gönül verdiği ve İslam’ın hayata ferdin ve ictimai sosyal hayatın yönlendirici ferdi olsun diye mücadele etmiştir. Bir hak varsa birde batıl var. Her şeyin bir zıddı var.” şeklinde konuştu.

‘VEFASI OLMAYAN MİLLETLER BÜYÜK ADAM ÇIKARAMAZ’

Vefası olmayan milletlerin büyük adam çıkaramayacaklarını da vurgulayan Doğan, konuşmasına şöyle devam etti: “Büyük adamlarını takdir etmeyen milletler takdir edilmezler, büyük adamda yetiştiremezler. Üstad büyük adamdır. Büyük adam tabiri bile az gelir üstad için. Ben Necip Fazıl’cı veya adamperest değilim. Hakperestim. Hakkı yenilmiş bir adam bugün üniversitelerde konuşuluyor, rektörler var onun çizgisini takip eden, onun şiirini okuyan cumhurbaşkanları, bakanlar, akademisyenler var. Necip Fazıl muhalif bir adamdı. Bütün Cumhuriyet inkılaplarına kökten muhalifti. Kabul edelim etmeyelim böyle.”

Programın moderatörlüğünü ise Belediye Başkan Yardımcısı Turhan Candan yaptı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali karataş
ali karataş - 5 yıl Önce

Bu DOĞAN aslında sevgili hükümetimize mesaj veriyorda siz anlamıyorsunuz. Diyorki; "Ben iyi yalarım benden daha iyi bu işi yapan yoktur. Bilginize.."

Rıdvan Yasin
Rıdvan Yasin @ali karataş - 5 yıl Önce

Ali Karataş gerçekten böyle mi anladın sen

Kemal Semiz
Kemal Semiz - 5 yıl Önce

Sizinle gurur duyuyoruz Başkanım. Saygılarımla

SIRADAKİ HABER