Tıp Fakültesi öğrencileri Rıfat Patır’la buluştu

Tıp Bayramı, Hitit Üniversitesi Tıp Fakültesinde düzenlenen bir etkinlikle kutlandı.

Tıp Fakültesi öğrencileri Rıfat Patır’la buluştu

Program kapsamında Çorum’un sağlık alanındaki yaşayan değerlerinden Doktor Rıfat Patır, Tıp Fakültesi öğrencileri ile bir araya geldi.
Programa Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nurcan Baykam, Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, Tıp Fakültesi öğretim elemanları ve öğrencileri katıldı.
Programın açılış konuşmasını yapan Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Mete Dolapçı, düzenlenen etkinliğin Tıp Fakültesi’ndeki ilk “14 Mart Tıp Bayramı” programı olduğuna dikkat çekerek 14 Mart Tıp Bayramı’nın tarihi ile ilgili bilgiler verdi. Tıp Bayramı’nın yerli ve milli bir gün olduğunun altını çizen Prof. Dr. Dolapçı, bugünlerin genellikle hekimlerin şikayetlerini anlattığı ve problemlerini dile getirdiği günler haline geldiğini söyleyerek “Hekimler bunları her zaman dile getirmeli, sadece 14 Mart tarihinde değil. 14 Mart’ın önemi, hekimlerin işgale karşı direnişini gösterdikleri, milli birlik ve beraberlik içinde oldukları bir gün olması. Bizlerde bu günü bu amaçla, kutlamalıyız” dedi.


Mesleklerle ilgili anketlerin yapıldığını ifade eden Prof. Dr. Dolapçı, yapılan anketler sonucunda tüm zorluklara rağmen hekimliğin en çok güven duyulan meslek grupları içerisinde yer aldığını vurgulayarak, “Sizlerde umarım bundan 5 sene sonra yeni mezunlar olarak bu hekim ordusuna katılacaksınız ve güzel çalışmalar yapacaksınız. Buna inanıyorum. Hepinizin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutluyorum” şeklinde kaydetti.
Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan da yaptığı konuşmada, “Gerçekten çok şanslı insanlarsınız. İnsanoğlunun hayatına dokunan bir mesleğe sahip olacaksınız. Yaşayan herkesin sizlere bir şekilde ihtiyacı var. Sorumluğu ve icrası ağır. Büyük zorluklar ve güçlükler sizleri bekliyor. Çok şanslısınız ki insana dokunmak gibi unutulmaz çalışmalara imza atacak bir mesleğin mensubusunuz. Sizlerin yetişmesinde emeği geçen herkese tebrik ediyorum” diyerek Tıp Fakültesi’nin önemine dikkat çekti. Rektör Prof. Dr. Alkan konuşmasının devamında, “2012 yılından bu yana kalite unsurunu dikkate alarak şuan da hiçbir eksiği olmayan, temel bilimleri de çok güzel bir şekilde verebilen bir hekim ordusu yetiştiren bir fakülteye dönüştük” diyerek tüm hekimlerin 14 Mart Tıp Bayramı’nı kutladı.  
Yapılan konuşmalardan sonra Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Hasan Basri Çakmak, günün anlam ve önemine ilişkin bir sunum yaparak “14 Mart ve Tıp Tarihi” ile ilgili bilgiler verdi.
Programın sonunda Dr. Rıfat Patır, tüm katılımcıları selamlayarak öğrencilere tavsiyelerde bulundu. Öğrencilik ve meslek hayatından kesitlerle konuşmasını sürdüren Dr. Patır, öğrencilere seslenerek “İyi bir doktor olmak istiyorsanız çok çalışmalısınız. Hastanızı her zaman güler yüzle karşılayın. Hastanızın derdini tamamen dinleyin, sözünü kesmeyin ve asla azarlamayın. En önemlisi de hastanızı muayene etmeden kesinlikle reçete yazmayın” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER