RECEP MEBET

Çorum’da görme engelliler için bilgisayar kullanım kursu açıldı.

Türkiye Beyazay Derneği Çorum Şubesi ve Kent Konseyi Engelli Meclisi işbirliğinde düzenlenen kursa 10 kursiyer katılıyor.

Çorum Halk Eğitimi Merkezi bünyesinde açılan ve Necip Fazıl Kısakürek Gençlik Merkezi’nde devam eden kursta, Abdulkadir Bilgiç ve Zafer Mustafa Alagöz eğitimci olarak görev yapıyor.

Kursla ilgili açıklamalarda bulunan Türkiye Beyazay Derneği Şube Başkanı Dr. Neslihan Hüsülüoğulları, “Çorum’da ilk kez düzenlediğimiz kursla, görme engellilerin hayatında yeni bir pencere açmayı amaçlıyoruz” dedi.

DESTEK VERENLERE TEŞEKKÜR

Engellerin aşılmasında teknolojik gelişme ve yeniliklerin büyük önem taşıdığını vurgulayan Dr. Neslihan Hüsülüoğulları, haftada 4 gün düzenlenen Görme Engelliler Bilgisayar Kullanım Kursu’nun toplamda 368 saat süreceğini söyledi.

Hüsülüoğulları, “Milli Eğitim Müdürlüğü, Defterdarlık, Sağlık Müdürlüğü, Kadastro Müdürlüğü ile özel sektör çalışanları ve ev hanımlarından oluşan kursiyerlerimiz, görme engelliler için özel olarak geliştirilen Jaws adlı seslendirme programı sayesinde bilgisayardaki tüm işlemleri yapabiliyorlar” diye konuştu.

13 Mart 2018 tarihinde başlayan kursun 23 Temmuz 2018 tarihinde sona ereceğini dile getiren Hüsülüoğulları, görme engellilerin eğitimine katkılarından dolayı Çorum Valiliği, Belediye Başkanlığı ve Milli Eğitim Müdürlüğü’ne teşekkür etti.

KURSİYERLERİN İSTEĞİ

Kursla ilgili memnuniyetlerini ifade eden görme engelliler, bilgisayar teknolojileri sayesinde hayatlarının daha kolaylaşacağını söylediler.

“Bilgisayar açıp kapayı dahi bilmezken bugün 10 parmak klavye kullanır hale geldik” diyen kursiyerler, görev yaptıkları kurum ve kuruluşlardaki bilgisayarların da kursta kullandıkları programla uyumlu hale getirilmesini istediler.