‘Barajlarda geçen seneye oranla yüzde 40 azalma var’

Barajların doluluk oranları ile ilgili bilgi veren DSİ 5. Bölge Müdür Yardımcısı Tolga Gökhan Diri, geçen seneye oranla barajlarda yüzde 40 azalma olduğunu açıkladı.

‘Barajlarda geçen seneye  oranla yüzde 40 azalma var’

M.BURAK YALÇIN
Barajların doluluk oranları ile ilgili bilgi veren DSİ 5. Bölge Müdür Yardımcısı Tolga Gökhan Diri, geçen seneye oranla barajlarda yüzde 40 azalma olduğunu açıkladı.

2021 Yılı 2. Dönem İl Koordinasyon Toplantısında konuşma yapan DSİ 5. Bölge Müdür Yardımcısı Tolga Gökhan Diri, DSİ’nin projeleri ile ilgili bilgi verdi.
Tımarlı Sulaması 2. Kısım projesi için 2021 yılında 45 milyon TL ödenek ayrıldığını belirten Tolga Gökhan Diri, “Bu yıl 30 bin dekarlık sulamayı tamamladık. 2021 yılında hedefimiz 1685 hektarlık bir alanı daha sulamaya açmak. 2022 yılında da bu projeyi tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Obruk Dutludere projesine de değinen Diri, ihale sürecinin tamamlandığını, en kısa sürede proje çalışmalarına başlanıp, 2022 yılındada yapım ihalesini gerçekleştireceklerini ifade etti.
Koçhisar 2. Merhale İçmesuyu projesini ise yılsonu itibariyle bitirmeyi planladıklarını söyleyen Diri, “Bu proje içinse 2021 yılında 30 milyon TL ödeneğimiz var. 44 bin boru temini gerçekleştirildi.  20 km’den fazlası döşendi. Yıl sonunda bu projeyi tamamlamayı düşünüyoruz” diye konuştu.

Barajların mevcut doluluk oranları ile ilgilide bilgi veren Diri, “Ortalama yüzde 24 civarında yaklaşık 6 milyon 305 bin m3 suyumuz var. Geçen seneye oranla yüzde 40 azalma var. Barajlarda çok ciddi düşüş var. Mart ile Nisan arasında yaklaşık 2 milyon m3 artış var” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER