Bedesten Ağustos'ta tamamlanacak

Çorum’a kimlik kazandıracak projeleri hayata geçiren Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın seçim dönemi taahhütleri arasında yer alan Bedesten projesinin inşaat çalışmaları da tam gaz devam ediyor.

Bedesten Ağustos'ta tamamlanacak

Çorum’a kimlik kazandıracak projeleri hayata geçiren Belediye Başkanı Dr. Halil İbrahim Aşgın’ın seçim dönemi taahhütleri arasında yer alan Bedesten projesinin inşaat çalışmaları da tam gaz devam ediyor.

Çorum’a kültürel, ticari ve turizm anlamında katkılar sağlayacak olan tarihi bedesten ve yer altı otoparkı projesinin inşaat çalışmaları tüm hızıyla devam ediyor.  4 bin 300 m2 arsaya inşa edilen proje hakkında bilgi veren Başkan Aşgın, “Biz şehrimizi ilmek ilmek tarihle ve kültürle dokumak istiyoruz. Yaptığımız birçok faaliyet bunun bir göstergesidir. Bu anlamda bırakacağımız en önemli eserlerden biri de burada inşa ettiğimiz Bedesten olacak. 1500’lü yıllarda Çorum’da tarihi bir Bedesten olduğu tarihçiler tarafından tespit edildi. O yapının yıkılarak günümüze ulaşmaması nedeniyle, seçim dönemi taahhüt ettiğimiz projeler arasına Tarihi Bedesteni de koyduk ve yapılan tüm çalışmalar neticesinde geçtiğimiz günlerde Çorum’a yakışacak tarihi görünümlü çok işlevsel bir bedesten ve kapalı çarşı için kazmayı vurduk. Çalışmalar hızla devam ediyor”  ifadelerini kullandı.

2022 yılı Ağustos ayında sona ermesinin planlandığını vurgulayan Başkan Aşgın, içerisinde yöresel yemek lokantaları, el işi ürünler, hediyelik eşyalar gibi şehrin kültürüne katkı sağlayacak yerler bulunacak Bedesten projesinin Çorum’a hayırlı olmasını diledi.  

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 18:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Osman Aksel
Osman Aksel - 2 yıl Önce

Görülen bu alan benim eviminde bulunduğu Karakeçili Sokaktır. Belediye bu alanı otopark ve yeşil alan olacak iddiasıyla bizlerden bazen pazarlık bazen de zor alım (istimlak) uygulayarak ve bu alımları yaparken de çeşitli zorlayıcı oyunlarla elimizden aldı. Karşılığını verdi mi,verdi ama sadece bina ve arsa karşılığını alabildik,oysa o evlerde ve o mahallede hayatımız geçmişti, çeşitli hatıralarımız ,ana babalarımızın ayak izleri vardı.Bunlar düşünülmedi.Hoyratça, bu sokak sakinleri çeşitli yerlere savrulduk. Bu alımların sonunda bir rant kurnazlığı varmı diye hep sorduk, olmaz diye Belediyemize itimat edip satışları verdik. O da ne bu güne kadar hiç duymadığım bir Bedesten lafı çıktı.Ben 72 yaşındayım bu şehrin çocuğuyum şimdiye kadar böyle bir bedestenin varlığını hiç duymamıştım.Anladığım kadarıyla rantiyenin adı şimdi Bedesten olarak karşımızda.

adamın birisi
adamın birisi @Osman Aksel - 2 yıl Önce

1 senedir bedesten olacağı belliydi ya haberleri takip etmiyorsun yada iftira atıyorsun değeri kadar para aldınız daha ne istiyosun

SIRADAKİ HABER