Belediye Çimento Fabrikasının alanına yeni bir şehir inşa edecek

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çimento Fabrikasının yeriyle ilgili Çorumlulara müjde verdi. Fabrikanın 1 milyon 384 bin m2’lik alanını satın alacaklarını duyuran Başkan Aşgın, bu alana yeni bir şehir inşa edeceklerini söyledi.

Belediye Çimento Fabrikasının  alanına yeni bir şehir inşa edecek

M.BURAK YALÇIN

Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, Çimento Fabrikasının yeriyle ilgili Çorumlulara müjde verdi. Fabrikanın 1 milyon 384 bin m2’lik alanını satın alacaklarını duyuran Başkan Aşgın, bu alana yeni bir şehir inşa edeceklerini söyledi.

Geçtiğimiz Cuma günü Hürriyet Meydanı’nda basın toplantısı düzenleyen Belediye Başkanı Halil İbrahim Aşgın, uzun yıllar çevre kirliliğine neden olan şuanda atıl durumda olan Çimento Fabrikası’nın 1 milyon 384 m2’lik alanını satın alacaklarının müjdesini verdi.

‘FİNANS KISMINI HALETTİK’

Buranın Çorum’a kazandırılması noktasında çok önemli aşamaya geldiklerini ifade eden Başkan Aşgın, “Son 3 aydır fabrikanın sahibi olan firmayla görüşmelerimiz devam ediyor. Çorum’da ve Ankara’da görüşmelerimiz oldu. Geçtiğimiz 2 hafta içerisinde de bu görüşmelerimiz neticelendi. Hemen hemen her konunda anlaşmaya vardık. Bütün çalışmalarımızı tamamladık, finans kısmını hallettik. Peşinatla ilgili kısmen kredi kısmen de kendi hazırlıklarımız vardı burayla ilgili bütün finans kısmını tamamlamak suretiyle önümüzdeki hafta içerisinde Ankara’da tekrar görüşeceğiz.” dedi. 

‘BÜYÜK HAYALLER KURUYORUZ’

Çimento Fabrikası arsasının Melikgazi, Bahçelievler ve Bahabey Çamlığına kadar ifade eden Aşgın, “Çevre yoluna kadar da 257 dönümlük bir alan mevcut. Böylesine muazzam bir alan. Artık büyük hayaller kurmaya başladığımızda, mali rahatlamayı sağladığımızda bankadaki hesaplarımıza baktığımızda böylesine büyük bir satın almaya cesaret ediyoruz. Çorum Belediyesi olarak ­bu çok kıymetli arsayı satın alıp milletimizin, hemşehrilerimizin hizmetine sunacağız.” diye konuştu

‘PROJELERİMİZDEN BİR TANESİ YENİ BİR ŞEHİR KURMAKTI ALLAH İKİNCİSİNİ NASİP EDECEK’

8 Ocak’ta yapılacak olan belediye meclis toplantısında yetkiyi alacaklarını ifade eden Başkan Aşgın, “Projelerimizden bir tanesi yeni bir şehir hayali kurmaktı. İlk kışlanın olduğu bölgede bir yeri planlamıştık. Yatay mimari, yeşil dokusuyla, sosyal alanları ile yeni bir şehir kuracağız. Orayla ilgili nihayete geldik. Ruhumuzu ortaya koyduk. Samimiyetle çalışmalarımızı yaptık. Biz bir tane yeni şehir hayal etmiştik rabbim bize ikincisini kurmayı nasip edecek. Burada ne yapılması ile ilgilide kapsamlı çalışmalar devam ediyor” şeklinde konuştu.

‘VATANDAŞLARIN GÖRÜŞLERİNİ ALACAĞIZ’

Araziye yapılacak proje ile ilgili vatandaştan da görüş alacaklarını vurgulayan Aşgın, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: “Burası büyük bir proje. Devir işlemlerini Ocak ayının ortaları gibi tamamlamayı planlıyoruz. Şehrin yüz yıllarına karşılık gelecek bir proje. Bu anlamda ulusal ve uluslararası destekler alacağız. Yeni şehirler kurma ölçeğinde olan firmalarla görüşme yaptık. Hemşehrilerimizin talepleri doğrultusunda ticaret alanlarından, sosyal konutlara, nitelikli konutlara, AVM’lere, jeotermal tesislere kadar birçok şey düşünebilir. Şehrin önünü açacak bu projeyi inşallah hep beraber hayata geçireceğiz.”

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A TEŞEKKÜR

Aşgın, basın açıklaması sonrası kendilerine cesaret veren, her konuda önlerini açan AK Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a da teşekkür ederek sözlerini şu şekilde tamamladı: “Arsanın satın alınmasında Çorum Valimiz Mustafa Çiftçi, AK Parti Milletvekillerimiz Ahmet Sami Ceylan, Oğuzhan Kaya, Erol Kavuncu, AK Parti İl Başkanımız Yusuf Ahlatcı, Merkez İlçe Başkanımız Erhan Akar, TSO Başkanımız Çetin Başaranhıncal ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum.”

Basın toplantısında AK Partili Belediye Meclis Üyeleri Mustafa Tuzcu ile Ertuğrul Eren, MHP Belediye Meclis Üyesi Selim Güloğlu ve Belediye Başkan Yardımcıları da hazır bulundu.

Güncelleme Tarihi: 03 Ocak 2021, 13:40
YORUM EKLE
YORUMLAR
Adam
Adam - 4 ay Önce

Burasi icin en iyi proje burasinin universiteye verilip guney kampusun iptal edilip universitenin tek bir yerde olmasi

Veli
Veli - 4 ay Önce

Metrekaresini 100 e alsa 138 milyon para yapar imara sokup metrekaresini 1000 e satabilir

TRON
TRON - 4 ay Önce

Belediye niye çimentonun yerini alsın. kamunun bedavaya bir çok yerde arazisi var. Ne yaman çelişki belediye her ay 10-15 arsa satışı yaparken kendisi tekrar arsa alması mantıklı değil ve gereksiz.
Çimento arazisi bir şekilde değerlendirilir. sen şehre yön verecek işlere bak Belediye bina inşaatına 3 yıldır çivi çakılmazken reklam kokan ardında rant hesabı olan işler bunlar.
kısaca Başkan boş işlerle uğraşıyor

Destek le mi yorum.
Destek le mi yorum. - 4 ay Önce

Mhp li mecls uyesi neden hazır bulunmuş?

MEHMET ALTINTAŞ
MEHMET ALTINTAŞ - 4 ay Önce

DEVLETİMİZE MİLLETİMİZE HAYIRLISI İSE OLSUN AMA MERAKIM ŞUDUR BU BÜYÜK BİR TESİS NE OLACAK EKONOMİYE KAZANDIRILMAK ÜZERE BU TESİSİ NASIL DEGERLENDİREBİLİRİZ ONUDA DÜŞÜNMEK GEREKİR BİLDİĞİM KADARI İLE HAMMADDE YETERSİZLİĞİNDEN DOLAYI DURDURULMUŞTU HAMMADEYE YAKIN BİRYERDE BU TESİSİ BAZI GÜNCELEMELER YAPILARAK TEKRAR FAALİYETE GECİRSELER VE İSTİHDAMA KATKISI OLSA ÇOK İYİ OLUR DÜŞÜNCESİNDEYİM

Özkan Özdemir
Özkan Özdemir - 4 ay Önce

Biraz daha dikkat lütfen...Haberde geçen arazi yüzölçümü Çorum belediyesinin açıklamasına göre 1.384 dönüm...Eğer metrekare cinsinden ifade edilirse 1.384.000(Birmilyonüçyüzseksendörtbin)metrekare olmalı...Eğer milyon metrekare olarak ifade etmeyi isterseniz de 1,384(Birvirgülüçyüzsekdörtmilyon)metrekare olmalı...Lütfen haberleri yayınlamadan tarafsız biri okuyup kontrol etsin...İyi çalışmalar...

SIRADAKİ HABER