‘Buzağı ölümlerinin önlenmesi ekonomiye büyük katkı sağlar’

(TKDK) Çorum İl Koordinatörlüğü işbirliği ile düzenlenen Süt Hijyeni ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi” konulu eğitim seminerlerinin ikincisi Çorumda yapıldı.

‘Buzağı ölümlerinin önlenmesi ekonomiye büyük katkı sağlar’

Hitit Üniversitesi ve Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) Çorum İl Koordinatörlüğü işbirliği ile düzenlenen “Süt Hijyeni ve Buzağı Ölümlerinin Önlenmesi” konulu eğitim seminerlerinin ikincisi Çorum’da yapıldı.

TKDK Çorum İl Koordinatörlüğü Şehit Ümit Çoban Toplantı Salonunda yapılan eğitim seminerine Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan, TKDK Çorum İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Alaca Avni Çelik Meslek Yüksek Okulu Veterinerlik Bölümü öğretim üyeleri, TKDK yatırımcıları, Veterinerlik Bölümü öğrencileri ve TKDK uzmanları katıldı.

Seminerin açılışında konuşan TKDK İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer, Hitit Üniversitesiyle işbirliği içerisinde gerçekleştirilen bu faaliyetin TKDK Başkanlığı tarafından da çok önemsendiğini ve değerli bir çalışma olarak görüldüğünü söyledi. Örnek teşkil eden bu işbirliğinin gerçekleşmesine vesile olan Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a ve Veterinerlik Bölümü öğretim üyelerine teşekkür etti.

Yaptıkları yatırımlarla ülke hayvancılığının gelişmesine katkı sağlayan TKDK yatırımcılarına da eğitimlere gösterdikleri ilgi için teşekkür eden İl Koordinatörü Yalvaçer, “Bu eğitimlerle bir buzağının bile hayatta kalmasına vesile olursak, amacımıza ulaşmış olacağız” dedi.

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan da yaptığı konuşmada, Üniversite olarak Çorum’a ve ülke menfaatlerine fayda sağlayacak, katkı yapacak her türlü çalışmaya destek verdiklerini belirterek, “Bu işbirliği faaliyetinde yüzümüzü ağartan Üniversitemiz akademisyenlerine ve eğitimlere katılan tüm katılımcılara teşekkür ediyorum” şeklinde kaydetti.

Alaca Avni Çelik MYO Veterinerlik Bölümü Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Bahat Comba da, Türkiye’de yılda 500 binin üzerinde buzağı ölümü gerçekleştiğini ifade eden ve buna karşılık 400 bin hayvan ithalatı yapıldığını, buzağı ölümleri önlenebildiğinde ise ülke ekonomisine büyük bir katkıya neden olunacağını belirterek, “Buzağı Kayıplarının Önlenmesi ve Sürü Sağlığı” konulu sunumunu yaptı.

Yrd. Doç. Dr. Şeyma Aydemir ise sütün hijyen şartları altında üretilmesi ve muhafaza edilmesinin önemine değindiği ve “Sağım ve Hijyen Kuralları” başlıklı sunumunu gerçekleştirdi.

Eğitimin son bölümünde sorularının cevaplanmasının ardından, katılımcılara Rektör Prof. Dr. Reha Metin Alkan ve İl Koordinatörü Mustafa Mansur Yalvaçer tarafından “Katılım Belgesi” verildi. TKDK desteğiyle Altınbaş Köyünde hayata geçirilen Murat Recep Temiz’e ait 120 büyükbaş sağmal kapasiteli işletmeye yapılan teknik gezide, işletme sahibine ve ziyarete katılan diğer işletme sahiplerine öğretim üyelerince tavsiyelerde bulunuldu. Hazırlanan bilgi kartları işletmedeki uygun bölümlere asıldı.

İşbirliği faaliyeti kapsamındaki programa göre, 20 Mart 2018’de Mecitözü ve 28 Mart 2018’de Sungurlu’da eğitim seminerleri yapılacak.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER