Çorum'da bu yemek yüzünden iki ilçe karşı karşıya geldi

Osmanlı'da askerin sefer yemeği olan İskilip dolması, Çorum'da iki ilçeyi karşı karşıya getirdi.

Çorum'da bu yemek yüzünden iki ilçe karşı karşıya geldi

Osmanlı'da askerin sefer yemeği olan İskilip dolması, Çorum'da iki ilçeyi karşı karşıya getirdi.

2010 yılında İskilip Belediyesi'nin girişimleri sonucu Türk Patent Enstitüsü'nce tescillenen İskilip dolması coğrafi işaret aldı.

Geçtiğimiz aylarda Bayat Belediyesi'nin 'Baharatlı Bayat Dolması'na coğrafi işaret alınması için yaptığı başvuru, ürünün 'İskilip dolması' ile aynı olduğu gerekçesiyle iki ilçe arasında gerilime neden oldu.

Bayat Belediyesi'nin tescil başvurusu üzerine harekete geçen İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, Türk Patent Enstitüsü'ne başvurarak ilçe adına tescili yapılan İskilip dolmasının göz önünde bulundurularak sürecin hassasiyetle takibinin yapılması için talepte bulundu. Konuya ilişkin İHA muhabirine açıklama yapan İskilip Belediye Başkanı Ali Sülük, Osmanlı'da sefer yemeği olan 500 yıllık İskilip dolmasının 2010 yılında coğrafi işaret belgesinin alındığını hatırlattı.

“İskilip dolmasının adının değiştirilerek “baharat” eklenmesi çok komik”
Başkan Ali Sülük, “Bilindiği üzere 14 Şubat 2005 tarihinde koruma altına alınan “İskilip Dolması” 19 Nisan 2010 tarihinde İskilip adına coğrafi İşaretli ürün olarak tescillenmiştir. Belediyemiz tarafından oluşturulan komisyon tarafından, her yıl düzenli olarak İskilip dolmamızın tarihine özgü lezzetinin kaybolmaması için denetimler yapılmaktadır. Ayrıca ilçemize has diğer ürünlerimizin de coğrafi İşaret çalışmaları sürdürülmektedir. 555 sayılı Coğrafi İşaretlerin Korunması Hakkındaki Kanun Hükmündeki Kararname maddeleri gereğince 'İskilip Dolması' ilçemiz adına tescillenmiş ve koruma altına alınmıştır” dedi.

“Dolmamızın adının değiştirilerek coğrafi işaret alma çalışmalarını üzüntüyle karşılıyoruz”
Son zamanlarda Bayat Belediyesi'nin İskilip dolmasının adını değiştirerek coğrafi işaret alma çalışmalarını üzüntüyle gördüklerini anlatan Başkan Sülük, “İskilip Dolması” sadece İskilip'in değil; geçmişte ilçemize bağlı olan Bayat, Uğurludağ ve Oğuzlar ilçelerimizle de özdeşleşmiş bir üründür. Adının değiştirilerek 'baharat' eklenmesi İskilip kamuoyunca komik karşılanmaktadır. Bu nedenle 26 Ocak 2023 tarihinde İskilip Dolmasının tescilinin ilçemize ait olduğu ve bu tescilin korunması gerektiği ile ilgili Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanlığı'na Resmi yazı yazılmıştır. Konu Belediyemizin takibinde olup, her adımda gerekli işlemler yapılmaktadır” ifadelerini kullandı.

(İHA)

Güncelleme Tarihi: 14 Mart 2023, 17:00
YORUM EKLE
YORUMLAR
mehmet
mehmet - 1 hafta Önce

Belediyelerin uğraştığı işlere bakar mısınız.
yaz tatilinde iki hafta Bayat a gidiyorum.
yollar berbat ve yazın şebeke suyu yetişmiyor.
Belediyeler temel asli işleri ile uğraşsınlar.

Engin fazla
Engin fazla - 1 hafta Önce

İskilipli olmak çok güzel bir şey herkes gidip için

ahmet
ahmet - 1 hafta Önce

bizler,bayatlılar ,çorumlular ve tüm türkiye iskilip dolasını bilir..ve isklip iskilip dolması keşkek ve turşu ile yemek dalında tek tir..bayat kendine uıygun olmayan bir tavır serğilemiştir

Osmanlı askerinin Sefer yemeği
Osmanlı askerinin Sefer yemeği - 1 hafta Önce

Bayat belediye başka ni neyin peşinde osmanlı tarihini unutturup güncel abidik gubidik isimler verip tarihi sil baştan mı yazmak istiyor. Halk bunu kesinlikle kabul etmeyecektir bir corumlu olarak kabul etmiyorum sn bayat belediye başkanına sesleniyorum yeni icraatlar yapmak istiyorsanız tarihe zarar vermek yerine değer verecek şeyler yapın lütfen. Sn iskilip belediye başkanına teşekkür ederim tarihimize ve tarihimizin lezzetine sahip çıktığı için....Osmanlının seferidir dolması, iskilibin gözbebeğidir onun sofrası, yemeğidir sefer sonrası, Nice yiğitler duyurmuştur sontasi,Yolumdur osmanlı sofrası, doyulmaz o güzel iskilip dolması.....

SIRADAKİ HABER