Dört motorlu drone geliştirdiler

Hitit Üniversitesi Elektronik ve Otomasyon Bölümü 2. sınıf öğrencileri, Öğretim Görevlisi Kemal Güvenli'nin danışmanlığında üç yeni proje imza attılar.

Dört motorlu drone geliştirdiler

FATİH BATTAR

Hitit Üniversitesi Elektronik ve Otomasyon Bölümü 2. sınıf öğrencileri, Öğretim Görevlisi Kemal Güvenli'nin danışmanlığında üç yeni proje imza attılar.

Öğrenciler ‘Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi’, Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano’ ve " Dört Motorlu Drone" projeleri ile takdir topladı.

Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi projesi ile ilgili bilgi veren öğrenciler; “Parmak İzi Okuyuculu Elektronik Kapı Kilidi, Arduino temelli bir kapı kilidi projesidir. Kilidin elektronik ekipmanlarının yerleştirildiği kasa, kendi tasarladığımız üç boyutlu modeli yine kendi 3D yazıcılarımızda basarak oluşturduk. Hafızasında 256 parmak izi örneği tutabilen bu elektronik kapı kilidi günlük hayatı kolaylaştırmaktadır. Özellikle güvenlik endişesi yüksek olan ofis, ev, iş yeri ve okullarda kolaylıkla kullanılabilecektir.” dedi

‘Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano’ projesi ile konferanslarda, seminerlerde, sunumlarda duyma sorunu yaşayan insanlar için kolaylık olması amaçladıklarını belirten öğrenciler; “Sesi Yazıya Dönüştüren Elektronik Pano, Arduino temelli bir projedir. Konferanslarda, seminerlerde, sunumlarda duyma sorunu yaşayan insanlarımız için kolaylık olması amaçlanmıştır. Android akıllı telefona yüklenen program vasıtasıyla ses yazıya dönüştürülür ve bluetooth haberleşme protokolü üzerinden elektronik panoya iletilir. Bu gelen veri elektronik panoda kayan yazı olarak yazdırılır.” diye konuştu

Dört motorlu drone projesi ile harici bir kumanda kullanmadan ses ile Android telefon vasıtasıyla uçuş kontrolü sağlayacaklarını belirten öğrenciler; “Drone, yine kendi 3D yazıcılarımızı kullanarak omurgasını bastık. Fırçasız motorlar ve esc motor sürücüleri kullanarak dört motorlu bir drone projesini gerçekleştiriyoruz. Harici bir kumanda kullanmadan yine ses ile Android bir akıllı telefon vasıtasıyla uçuş kontrolü sağlayacağız. Kapsamlı bir çalışma olması nedeniyle (ağırlık ve denge optimizasyonu, kapsama alanı, test riskleri vs.)  bu proje üzerinde çalışmalarımız hala sürmektedir.” ifadelerini kullandı.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER