Ege’de tarımsal inceleme

Çorum’da tarım ve hayvancılık alanında yürütülmesi planlanan 19 projeye dair geçtiğimiz aylarda tanıtımlar yaparak tüm kesimlerin desteğini alan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Ege bölgesinde incelemeler yaptı.

Ege’de tarımsal inceleme

Çorum’da tarım ve hayvancılık alanında yürütülmesi planlanan 19 projeye dair geçtiğimiz aylarda tanıtımlar yaparak tüm kesimlerin desteğini alan İl Tarım ve Orman Müdürü Orhan Sarı, Ege bölgesinde incelemeler yaptı.
Yapılan açıklamaya göre, Çorum Ticaret Borsası Başkanı Naki Özkubat öncülüğünde Ziraat Odası Başkanı Mehmet Sayan ve Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Yılmaz Kaya ile birlikte Ege Bölgesinde faaliyet gösteren üretim tesislerini ziyaret eden Orhan Sarı, uygulanan projeleri yerinde görerek Çorum’da uygulanabilirliği konusunda incelemelerde bulundu.

Afyonkarahisar’da tavuk gübrelerinden biogaz üretimi ve tarımda kullanılan organik gübre tesislerinin incelenmesi ile başlayan ziyaretler yine Afyonkarahisar’ın Sandıklı ilçesinde bulunan biogaz tesisi ile devam etti. Çorum’da da uygulanması planlanan hayvansal atıkların organik gübre ve enerji üretiminde kullanılmasına yönelik projenin yapılabilirliği değerlendirilerek, işletme sahipleri ve çalışanlarından çalışma koşulları ve karşılaşılan sorunlar hakkında bilgi alındı.
Afyonkarahisar'daki temasların ardından Manisa ilçesine geçen heyet, Salihli Kaymakamı hemşehrimiz Levent Kılıç’ı ve Salihli Ticaret Borsası’nı ziyaret edip Borsa çalışmaları hakkında bilgi aldı. Saruhan ilçesinde tavuk gübresinden enerji elden Güres Enerji A.Ş.’ye ait tesiste ve İzmir’in Tire ilçesinde bulunan ve hayvansal atıklardan Biogaz üretimi yapan Tire Biogaz A.Ş. incelendi. Buradan Ödemiş ilçesinde Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’ne ait olan ve Çorum’da da hayata geçirilmesi düşünülen damızlık düve üretim merkezini ziyaret edilerek incelemelerde bulunuldu. Ödemiş ilçesinde 40 çeşit peynir üretimi yapan ve günlük 90 ton süt işleyen Harun Süt Ürünlerine ait tesiste ve Ödemiş Bademli Tarımsal Kalkınma Kooperatifinin fidancılık alanında yaptığı doku kültürü ile fidan üretim tesisi ziyaret edilerek tesislerin çalışmaları hakkında bilgi alışverişinde bulunuldu. 


İnceleme gezisiyle ilgili açıklama yapan Tarım ve Orman İl Müdürü Orhan Sarı, “Çorum’da yürütülen ve yürütülmesi planlanan projeleri Ege bölgesinde inceleyerek çok önemli temaslar sağlayıp bilgi alışverişinde bulunduk. 4 gün süren temaslarımız ilimizde yürüttüğümüz çalışmalar için önemli. Bu bölgelerde ülkemize örnek olabilecek işletmeler ziyaret edildi ve çok önemli bilgi aktarımları gerçekleşti. Temaslarımızda kendi projelerimize dair fikir alışverişleri de yaparak karşılaşabileceğimiz sorunların bertaraf edilmesi veya önceden tedbirlerin alınması hususunda çok değerli bilgiler elde ettik. Projelerimiz görüştüğümüz kişiler tarafından da olumlu karşılanarak bizlere çalışmalarımız için daha fazla güç katmıştır. Bizleri misafir edip işletmelerini açan tüm işletmelere şükranlarımızı sunuyorum.” dedi. 

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER