Gazi Caddesi Nişantaşı ile yarışıyor

Çorum’un en işlek caddesi Gazi Caddesi’nde kira fiyatları İstanbul’un en lüks semtlerinden biri olan Nişantası’ndaki dükkanların kira fiyatları ile yarışıyor.

Gazi Caddesi Nişantaşı ile yarışıyor

HABER-YORUM/FATİH BATTAR

Çorum’un en işlek caddesi Gazi Caddesi’nde kira fiyatları İstanbul’un en lüks semtlerinden biri olan Nişantası’ndaki dükkanların kira fiyatları ile yarışıyor.

Edinilen bilgilere göre, yaklaşık 500’e yakın esnafın bulunduğu Gazi Caddesi’nde 2018 yılında kira fiyatlarının %30 oranında zamanlandığı öğrenildi. Gazi Caddesi’nde dükkanların ortalama kirası metrekaresi bin TL’den başlarken, metrekare fiyatıyla dünyanın en yüksek 16’ıncı caddesi olan İstiklal Caddesi’nde ise dükkanların metrekare fiyatı 3 bin TL’den başlıyor.

MARKALAR BİR BİR TAŞINDI

Gazi Caddesi’nde kira fiyatlarının yüksek olmasından dolayı bir çok dükkan boş durumda. 10 bin TL ile 60 bin TL arasındaki astronomik kiralar, esnafın belini büktü. Esnaf ise, ''Bizden istenen uçuk kiraları ödeyemediğimiz için işyerleri birer ikişer boşalıyor '' diyerek durumunu özetliyor.

Bir zamanlar binlerce TL hava parasına alıcı bulan dükkanlar aylardır boşta bekliyor.  Bir çok dükkanda kiralık/satılık ilanları aylardır asılı duruyor. Kiraların oldukça yükseldiğini ifade eden emlakçılar, satılık ve kiralık dükkânların uzun süreler alıcı bulamadığını, bulsa dahi bir yıl içinde el değiştirdiğini kaydetti. Yemek ve telefon operatör mağazalarının yoğunlaştığı caddede bazı dükkanlar bir yılı görmeden el değiştiriyor.

Kira fiyatlarının yüksek olmasından dolayı ayrıca bir çok ünlü marka Gazi Caddesi’nde ki şubesini kapatarak, AVM’de hizmet vermeye başladı. AVM, İnönü Caddesi’ni yeniden canlandırırken, Gazi Caddesi’ni de etkiledi. Kira fiyatlarının yüksekliğinin yanı sıra dünyaca ünlü markalar Gazi Caddesi yerine AVM’yi tercih etmesi de caddedeki boş dükkanların sayısının artmasına neden oldu.

BANKALAR BİLE DAYANAMADI

Kiraların yüksekliğine bankalar bile dayanamadı. Çorum’da İnönü Caddesi’nde hizmet veren devlet ve özel bankalardan bazıları Gazi Caddesi’nde şube açtı ama onlarda daha fazla dayanmadı. Bir yılı bile zor dolduran bankalar taşınmak zorunda kaldı.

AVM İNÖNÜ CADDESİNİ DE ETKİLEDİ

Gazi Caddesi’nin yanı sıra Çorum’un en işlek ikinci caddesi olan İnönü Caddesi’nde son 2 yılda AVM’nin de etkisiyle kira fiyatları %50’ye varan zamları gördü. 2 yıl öncesinde durağan dönemini yaşayan İnönü Caddesi AVM’nin de etkisiyle yeniden canlandı ve kira fiyatlarının artmasına neden oldu.

Bir zamanlar  kafe ve restoranların yoğun bulunduğu Bahabey Caddesi de Gazi Caddesi’nden farkı yok. Son 2 yılda en kötü dönemini yaşayan Bahabey Caddesi’nde bir çok kafe ve restoran kepenk kapattı. Eski canlılığı kalmayan Bahabey caddesinde dükkanların yerini evler alırken kira fiyatları ise Gazi ve İnönü Caddesi’ne oranla düştü.

Güncelleme Tarihi: 21 Ocak 2019, 14:58
YORUM EKLE
YORUMLAR
ÇORUMLU
ÇORUMLU - 4 yıl Önce

Gazi ve İnönü Cadeleri dışında şehrin diğer arterleri de canlanmalı şehir iki caddeden oluşmuyor. Şehrin büyümesi engellenmesin varsın diğer caddelere de taşınsınlar. Esnaf ta reklamını kampanyasını yapsın müşteri onu arar bulur, cadde şart değil. Mesela ben Akkentten kalkıp kendi berberime şehir merkezine gidiyorum, kasabım yazı çarşıda, giyim için merkezde bir ara sokakta bulunan esnafa ayakkabı için avm ye kuruyemiş için paşa hamamına kadar gidiyorum. İlla herşey gazi caddesindemi olacak bırakın şehir gelişsin büyüsün.

Söz Bir.....
Söz Bir..... - 4 yıl Önce

Çorumda ticaretin; boyutu ne ki fiyatlar yüksek tutuluyor.Kiralayan olmaz, kiralasalar da uzun vadeli iş yapmaz, Dükkan sahiplerinin aç gözlülüğü millete de iş yaptırmaz...Durum Etik değil, bu kadar aç gözlü olmayın, insanlarda iş yapsın...

Ömer uyanık
Ömer uyanık - 4 yıl Önce

Çorum’un en işlek caddesi olan Gazi caddesi yoğunluğu, çeşitli sektörde firmaları ve cıvıl cıvıl havasıyla Çorum’a renk katmaktaydı. Ancak bugün gelmiş olduğumuz duruma baktığımızda Gazi caddesi günün bir kaç saati dışında ıssızlığı ve sakinliğiyle görülmektedir. Bunun sebepleri elbette yüksek kira bedelleri ve büyük firmaların avm’ye veya Çorumu terketmesine bağlamak mümkündür. Çözüm olarak belediye , valilik acilen mülk sahipleriyle görüşmeli günümüzde ki ekonomik sıkıntılara binaen indirime gidilmelidir. Caddeye yapılan bir diğer katliam ise polislerin iki dakikada bir sirenler eşliğinde vatandaşı park cezası ile korkutarak kovalamasıdır. Yetkililer avmyi doldurmaya uğraştığı kadar cadde esnafına sahip çıksaydı bugün Çorum bu hale gelmezdi.

Uğur
Uğur - 4 yıl Önce

Maliye görevini yapıyormu bu kirayı alan mal sahipleri vergisini ödüyormu aldığı kirayı bildiriyormu vergi dairesine

rüstem
rüstem - 4 yıl Önce

Çok haklısınız Fatih bey, katılıyorum.AVM olmasa bu rakamlar çok daha farklı olacaktı.Saygılar.

LSS
LSS @rüstem - 4 yıl Önce

rüstem bey haklısınız

Esnaf
Esnaf - 4 yıl Önce

Haber som derece doğru kaoatan esnaf arkadaşlar kurtuldu devam edenlerde kiraları ödeyemez durumda. Buna kalıcı bi çözüm bulunması lazım. Bu sistem mağdur yaratıyor. Ya esnaf yada dükkanı boş bekleyen mal sahibi çorumun kalbi olan gazi caddesi ölmek üzere en önemli simgelerden biri daha Yok olacak

Bir vakitler Çorum
Bir vakitler Çorum - 4 yıl Önce

90 lı yıllarda aileden kalan miraslarda paralı şahısların mülkiyetine geçti.Vatandaşın tek gezdiği cadde olması sebebiyle cazibe merkezi oldu.Alt sokaklar bile iş yapmadı.Esasında dükkan kiralarını buralardan alış veriş yapan Çorum halkı ödedi.Günümüzde cazibesini kaybediyor.Boş dükkanlar kiracı bulamıyor. AVM cazibe merkezi oluyor.

mmmm
mmmm - 4 yıl Önce

çorum sanki milyonluk nüfusu varda bukadar abarti nedi Allahaşkona


SIRADAKİ HABER