Genel Sağlık İş’ten zam tepkisi

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcisi Yalçın Çiftçi, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları esas alınmak suretiyle; kamu çalışanlarına %10,69 zam yapılacağını, zammın %4’lük kısmının toplu sözleşmeden kaynaklanırken %6,9’luk kısmının enflasyon farkı olarak verileceğini söyledi.

Genel Sağlık İş’ten zam tepkisi

Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcisi Yalçın Çiftçi, TÜİK’in açıkladığı enflasyon oranları esas alınmak suretiyle; kamu çalışanlarına %10,69 zam yapılacağını, zammın %4’lük kısmının toplu sözleşmeden kaynaklanırken %6,9’luk kısmının enflasyon farkı olarak verileceğini söyledi.

“Enflasyon rakamı iktidarın beklentisinin üstünde çıktığı için Başkan Yardımcısı görevden alınan TÜİK’in, yıllık enflasyonu %20,30 olarak açıklaması gerçekçi değildir.” diyen Çiftçi, “Metodolojiye ters bir yaklaşımla fiyat takibi yaparak enflasyon rakamlarının iktidarın hedef enflasyonuna uygun hale getirildiği şüpheleri hiç de azımsanamayacak kadar kuvvetlidir.

Konfederasyonumuz Birleşik Kamu-İş’in temel gıda maddelerini esas alarak yaptığı gıda enflasyonu araştırmasına göre yıllık gıda harcamalarındaki artış %48,84 olarak gerçekleşmiştir. Gerçek enflasyon rakamlarının çok altında belirlenen zam oranları ise “sıfır zam” anlamına gelmenin ötesinde, kamu çalışanlarını alacaklı hale getirmektedir.” diye konuştu.

‘VERGİ YÜKÜ ÇALIŞANIN OMUZUNDA’

Kamu çalışanlarına yapılan zam oranının, vergi oranlarının belirlenmesine esas alınan yeniden değerlendirme oranı olan 23,73’ün bile altında kaldığını kaydeden Genel Sağlık İş Sendikası Çorum İl Temsilcisi Yalçın Çiftçi, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“%10,69 maaş zammı alan kamu çalışanlarının maaşları, artan gelir vergisi dilimleri nedeni ile eriyecektir. Ayrıca kamu çalışanları bir üst vergi dilimine her yıl bir önceki yıla göre daha erken girmektedir. Kamu emekçileri kısa sürede, bir üst vergi dilimine tabi olmakta, vergi miktarı yükseldiği için kamu emekçilerinin geliri her sene biraz daha erken düşmektedir.

Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınması gerekirken, vergi yükü kamu emekçilerinin omuzlarına yıkılmaktadır. Sosyal devlet ilkesinin gereği yerine getirilmeli, çalışanlar üzerindeki vergi yükü hafifletilmeli ve adil gelir dağılımı sağlanmalıdır.

‘REKOR’ NİTELEMESİ, AKIL TUTULMASIDIR’

Bütün harcamaları devlet bütçesinden karşılanan Cumhurbaşkanına, 2019 yılı bütçesinde yüzde 26 maaş zammı öngörülmüş, kamu çalışanına bu oran bile çok görülmüştür. Buna karşın yandaş sendikanın başkanı maaş zammını ‘rekor’ olarak nitelendirmektedir.

Kamu çalışanları, yapılan açıklamalar, oynanan rakamlarla yaratılmaya çalışılan illüzyonun farkındadır. Yaşanılan ekonomik krizin faturasının çalışanlara kesilmesine “yandaş sendika’ çatısı altında sessiz kalma zamanı çoktan geçmiş, sendikal tercihi gözden geçirme zamanı gelmiştir.

‘ÇÖZÜM: ÖRGÜTLÜ MÜCADELE’

Açlık sınırının altında yaşam mücadelesi veren sağlık çalışanları için bıçak kemiğe çoktan dayanmıştır. Ancak, ulusumuz tarihin hiçbir döneminde umutsuzluğa teslim olmamıştır.

Genel Sağlık-İş, kamu çalışanlarını yoksulluk sınırının altında yaşamaya mahkûm edenlere karşı çözümün örgütlü mücadele olduğunun farkındadır.

Tüm sağlık ve sosyal hizmet emekçilerini; çalışanları açlığa mahkûm eden zihniyete seyirci kalmamaya; insan onuruna yaraşır bir yaşam ve çalışma koşulları için Genel Sağlık-İş ile birlikte mücadeleye çağırıyoruz.”     (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER