Karakeçili Yolu için ilk kazma

Gazi Caddesi ile Fatih Caddesini birbirine bağlayacak 650 metre uzunluğundaki Karakeçili Yolu için ilk kazma vuruldu.

Karakeçili Yolu için ilk kazma

RECEP MEBET
Gazi Caddesi ile Fatih Caddesi’ni birbirine bağlayacak 650 metre uzunluğundaki Karakeçili Yolu için ilk kazma vuruldu.
Çorum Belediye Başkanı Zeki Gül, Azapahmet Camii yanında başlayan yıkım çalışmaları nedeniyle dün basın açıklaması yaptı.
Başkan Yardımcısı Alper Zahir ve Belediye Birim Müdürlerinin hazır bulunduğu açıklamaya AK Parti ve CHP’li bazı Belediye Meclis Üyeleri de katıldı.
‘GAZİ CADDESİ TRAFİĞE KAPATILABİLİR’
‘Yol medeniyettir’ sözüyle konuşmasına başlayan Başkan Gül, tali yolların devreye girmesinin ardından gelecekte Gazi Caddesi’nin bir bölümünün taşıt trafiğine kapatılabileceğini söyledi.
Bazı şehirlerde örneklerini gördüğü yayalaştırma çalışmalarının başarılı sonuçlar verdiğine işaret eden Zeki Gül, Gazi Caddesi’ne ilişkin planlamalara şimdiden hazırlandıklarını duyurdu.

BEKLENEN PROJE HAYATA GEÇİYOR
Karakeçili ve Üçtutlar Mahallesi’ni içine alan bölgede yürütülecek çalışmalarla ilgili bilgi veren Zeki Gül, 25 metre genişliğindeki yeni yolun yanı sıra 3 adet park, 2 adet otopark yapımı ile 2 adet cami bahçesi düzenlemesi yapacaklarını açıkladı.
Uygulanacak proje için kamulaştırma çalışmalarında son aşamaya gelindiğini belirten Gül, açıklamalarında şu detaylara yer verdi:
“Karakeçili Mahallesi yol, yeraltı otoparkı, yeşil alan ve belediye hizmet alanı kamulaştırma projesinde bugün önemli bir adım atıyoruz. 
Bir ülkenin gelişiminde en büyük pay sahibi olan etken o ülkenin ulaşım imkânlarının fazla olmasıdır.  Türkiye'nin son yıllarda gelişmesinde, değişmesinde en önemli konuların başında ulaşım imkânlarının artırılması geliyor. Ne kadar çok yol yapılırsa, ulaşım imkânları ne kadar artırılır ve konforlu hale getirilirse Türkiye'nin her noktasına o kadar çok hizmet verilir. Sözün özü, yol medeniyettir. Bu, ülkeler için böyle olduğu gibi şehirler ve şehir merkezleri için de böyledir. 

ALTERNATİF YOLLAR, YENİ ÇÖZÜMLER
Bizim de Çorum Belediyesi olarak yıllardır park ve bahçeler gibi, sosyal belediyecilik gibi en başarılı olduğumuz alanlardan biri de şehir içerisinde yollar konusunda yaptığımız hizmetler ile sokaklarda ve caddelerimizde yaptığımız çalışmalar oldu. Yollarla ilgili çalışmalarımız Belediye hizmetlerimizin merkezinde olan işlerden bir tanesi.
Yol konusunu hem yeni güzergâhların ulaşıma kazandırılması bakımından hem de şehir içerisinde açtığımız yolların konforu, kalitesi açısından önemsedik. Şehrimize, insanımıza yakışacak şekilde yollar yaptık, yapmaya da devam ediyoruz. Çünkü ulaşım imkânlarının geliştirilmesi, yeni yolların açılması şehir hayatının konforunu doğrudan etkileyen bir husus. Ayrıca şehre gelen misafirlerimizin şehrimizle ilgili algısı bakımından da önemli. Biz de Çorum Belediyesi olarak tüm bunları hesaba katarak gerek şehir içindeki gerekse şehir merkezine girişteki yollarla ilgili çalışmalar yapıyoruz. Ayrıca Çorum'un en önemli meselelerinden biri olan trafikle ilgili sorunların çözümü için de alternatifler, yeni çözümler üretmeye gayret ediyoruz. 
656 ARAÇLIK İKİ YENİ OTOPARK YAPILACAK
Şehir merkezimizde ihtiyaca binaen yapacağımız yolların, açılması gereken noktaların öncelikle planlamasını gerçekleştiriyor sonrasında kamulaştırmasını yapıyoruz.Bu çalışmalarımızdan biri de Karakeçili ve Üçtutlar Mahallemizin içerisinde yer alan bölgede yapacağımız yol çalışması. Tabi burada yapacağımız çalışmada sadece yol çalışması yok. Yol çalışmasından başka yeraltı otoparkları, yeşil alan ve belediye hizmet alanı gibi kapsamlı bir çalışma yapacağız. 
Yol, otopark, yeşil alan, belediye hizmet alanı gibi hemşehrilerimizin hizmetine sunacağımız çalışmalarımızla ilgili kamulaştırma çalışmalarımıza başlamıştık. Burada 3 adet park, 2 tane belediye hizmet alanı, otopark çalışması ve Karakeçili ve İnayetullah Camilerimizin bahçelerinde yapacağımız genişletme çalışması bulunuyor. 
Karakeçili Cami arkasında 312, İnayetullah Cami arkasında da 344 olmak üzere toplam 656 araçlık iki adet otopark yapmayı planlıyoruz. 
Gazi Caddesi ile Fatih Caddemizi birbirine bağlayacak olan bir yol açıyoruz. Bu güzergahta açacağımız yolun uzunluğu 650 metre olacak. Bugün yıkımını gerçekleştirdiğimiz noktadan başlayan yol, 23 Nisan Ortaokulu kavşağında son buluyor. Yolumuzun genişliği 25 metre olacak. 
KAMULAŞTIRMAYA 12 MİLYON TL
Yol ve diğer çalışmalarımızı yapacağımız Karakeçili ve Üçtutlar Mahallerimize bağlı alanda kamulaştırma projesi kapsamında 338 adet mülk bulunuyor. 242 adet mülkün kamulaştırmasını bitirdik. Toplam 96 adet parsel üzerinde çalışmalarımız devam ediyor. Kamulaştırma yapacağımız toplam alan; 19 bin 414 metrekare ve bunun 12 bin 947 metrekaresinde kamulaştırma çalışmalarımızı tamamladık. Kamulaştırması devam eden 6 bin 467 metrekarelik alanımız var. Yeşil alan, cami alanı genişletme çalışması, otopark gibi çalışmaları yapacağımız alanın  yüzde 70'inin kamulaştırması tamamlandı. Bugüne kadar kamulaştırma bedeli olarak hak sahiplerine toplam 11 milyon 979 bin 884 TL ödeme yaptık. Proje kapsamında 4 apartmanın yıkımı tamamlandı. Bir apartmanın mahkeme süreci ise devam ediyor. 7 adet alanda da bedel tespit ve tescil davası devam ediyor. Yol yapacağımız alandaki kamulaştırmanın yüzde 90'ını bitirdik. Açacağımız yol üzerinde bulunan İmam Hatip Lisesi ve Bilim Sanat Merkezi binaları ile ilgili gerekli koordinasyonu sağladık. Bu binalarla ilgili de çalışmalarımızı da yakında tamamlayacağız. Tüm bu çalışmaların şehrimize hayırlı olmasını diliyorum.”
 

Güncelleme Tarihi: 13 Mart 2018, 12:44
YORUM EKLE
YORUMLAR
Taylan Tan
Taylan Tan - 5 yıl Önce

Sanki kendi cebinizdenmi verdiniz bir de övünüyorsunuz yaptığınız meydana baksana yaya Yollarında hiç bir ağaç fikiyotmusumux yeşile Kadar mı düşmansınız şehir içindeki eski harabe evler o kulaksız sokak cami Altı 5 kat karakol orası 8 kat ara 3 kat bu ne biçim adalet birde adaletten bshsediyorsunuz ayıp be belediyenin dünyalarca geliri var insanlara hizmet hani nerde

Ömer KILIÇARSLAN
Ömer KILIÇARSLAN - 5 yıl Önce

Çorum en iyi güzelliklere layık. Güzellikleri gerçekleştiren herkese çok çok teşekkürler ediyorum. Kolay gelsin. Hayırlı olsun.

SIRADAKİ HABER