‘Köyümüze kıymayın canlarımızı yakmayın’

Kırkdilim Köyü sakinleri, tünel inşaatlarının başlamasıyla birlikte taş ocağı çilesi yaşadıklarını, yeni açılması planlanan taş ocağı ile köylerinin tamamen yaşanmaz hale geleceğini ifade ediyor.

EROL TAŞKAN

Kırkdilim Köyü sakinleri, tünel inşaatlarının başlamasıyla birlikte taş ocağı çilesi yaşadıklarını, yeni açılması planlanan taş ocağı ile köylerinin tamamen yaşanmaz hale geleceğini ifade ediyor.

Köy sakinlerinden Muzaffer Solak, köye 800 metre mesafedeki taş ocağı ile ata toprakları olan Kırkdilim Köyü’nün yaşanmaz hale geleceğin belirterek, “Köyümüze kıymayın, canlarımızı yakmayın.” dedi.

Devletin yanında olduklarını, yol çalışmalarına karşı olmadıklarının altını çizen Muzaffer Solak ve köy halkı, yolun önemi kadar insanların yaşam haklarının da önemli olduğuna işaret etti. 

Taş ocağında gerçekleştirilen patlatmalar nedeniyle tüm evlerin duvarlarında ve temellerinde derin çatlaklar olduğunu aktaran köy sakinleri, ikinci taş ocağının yapılmasına rizaları olmadığını, bölgede doğal hayatın yanısıra yine bölgeye has tarihi ve kültürel dokunun da yok olma tehlikesi altında olduğunu vurguladı. 

Binalar çatlıyor

Çevrede bulunan taş ocaklarının köylerine  verdiği zaranın gün geçtikçe derinleştiğini anlatan Muzaffer Solak, kendi evi ve komşularının evlerinde meydana gelen çatlakları gösterdi. 

Cami başta olmak üzere köyde bulunan tüm yapıların büyük bir zarar gördüğünü söyleyen Solak, “Bunu yerinde görmek isteyen kim varsa buyursun gelsin. Artık evlerimizin zarar görüyor olması bir yana, bu çatlakların sebep olduğu hayati risk de ayrı bir dert. İnsanlar, evlerinin elden gittiğini çaresizce izlerken, artık canlarının da risk altında olmasının korkusuyla başbaşa yaşamak zorunda kalıyor. Bize bu zulmü reva görmesinler. 1200 metre uzaklıktaki taş ocağı bu zararları verrirken, hemen bunrumuzun dibine açılmak istenen taş ocağının vereceği zararı tahmin etmek için uzman olmaya gerek yok. Evlerimiz risk altında, su kaynaklarımız risk altında, bölgenin doğal yaşamı ve kültürel değerlerimiz risk altında.” dedi. 

Yusuf Ercan: “Evlerimiz başımıza yıkılacak”

“Çatlaklar her geçen gün artıyor. Evlerimizin başımıza yıkılacağından, bize mezar olacağından korkar olduk. Bu işe bir çare bulunması lazım. Göz göre göre bir felakete sürükleniyoruz.”

Fatih Akman: “Su kaynaklarımız tehlikede”
“Yeni açılması planlanan taş ocağının alanı, bizim su kaynaklarımızın bulunduğu alandır. Yarın bir gün burada yapılacak taş ocağı çalışmaları çok büyük sıkıntılara yol açacak. Belki burada içecek suyumuzu bile bulamayacağız.”

Şengül Ercan: “Deprem olmuş gibi sallanıyoruz”

“Neyin ne olduğunu anlatmadan bize kağıt imzalattılar. Evlerimizin hali meydanda, inanmayan gelsin baksın. Tünelin dinametleri atılınca, evlerimiz deprem olmuş gibi sallanıyor. Ben şahsen yeni bir taş ocağı istemiyorum. Evlerimiz yıkılacak diye korkuyoruz.”

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2022, 14:55
YORUM EKLE
YORUMLAR
Hoca...
Hoca... - 3 hafta Önce

Kulaksız camisine 7.4 milyon harcanır, nasıl tadilatsa ama bir köyde de evlerini köylünün başına yıkarlar.
Nasıl bir dünyada yaşıyoruz, anlamak mümkün değil.

osmancikli
osmancikli - 3 hafta Önce

yazik oluyor doğaya ve böyle köylere...chp zihniyeti

Bizim köylü
Bizim köylü - 3 hafta Önce

Ey köylüm.cerkezlerin işi zor
Ne yapsanız da durduramazsın.Allah kolaylık versin....

Ülkeci
Ülkeci - 3 hafta Önce

Seviyesizce yorum yapan salaklara sesleniyorum. Yurdu ( köyü) için endişelen bir topluma ak kara dayatması yapamazsınız. İnşAllah birgün yurdunuz için endişelenirseniz o insanları anlarsınız. Empati yapın cehalet değil.

AK NEFER
AK NEFER - 3 hafta Önce

Muhalifliğin lüzumu yok! Evleriniz çatladıysa yıkar yenisini yaparsınız! Madem ora yaşanmaz hale geldi devlet size başka yer verir! Muhaliflik yapmanın anlamı var mı? AK İktidarımızın arkasında demirden bir kale gibi durmanız gerekirken siz AK İKtidarın destekçisi müteahhitlere ve iş adamlarına mı saldırıyorsunuz?! Siz de mi muhalif oldunuz!!!

Köylü ...
Köylü ... @AK NEFER - 3 hafta Önce

Ya sen öyle şakacı mıydın kardeş.... Aslında senin yerin sahne, iyi şovmen olursun...

REİSÇİYİZ HERİ
REİSÇİYİZ HERİ - 3 hafta Önce

Evlerinin duvarı çatlamışmış! Eski evler de ondan! Maksadınız ne sizin? AK Parti'ye çelme takmak mı istiyorsunuz aklınız sıra? Biz de Kırkdilim'i AK Partili bilirdik. Demek siz de gizli muhalif oldunuz!

Tutalya...
Tutalya... @REİSÇİYİZ HERİ - 5 gün Önce

Milletin derdiyle ilgilenmeyenler, diniyle ilgileniyorsa bu işte terslik var demektir. Resmi iyi okumak lazımdır.

Çerkez
Çerkez - 5 gün Önce

Bu günler iyi günler hele komşum.yol bir açılsın.trafik gürültü Allah korusun köy içinde yoldan karşıdan karşıya geçerken olacak kazalar.simdiki köyün güzelliğinin tadını çıkarın .torunlarımız bunları ancak anılarda ve resimlerden göreceksiniz.bol şanslar....


SIRADAKİ HABER