Lila Akademi, müzik eğitiminde Orff Schulwerk yönetimini kullanıyor

Lila Akademi Sanat Merkezi, yılların verdiği tecrübe ile Orff Schulwerk eğitimine başladı.

Lila Akademi, müzik eğitiminde  Orff Schulwerk yönetimini kullanıyor

Lila Akademi Sanat Merkezi, yılların verdiği tecrübe ile Orff Schulwerk eğitimine başladı.
Yeni yeni yaygınlaşan ve müzik otoritelerince kabul gören bu sistemin, özel eğitim almış müzik öğretmenleri tarafından öğretilmesi gerektiğini belirten Lila Akademi Sanat Merkezi sahibi Didem Hamoğlu, “Müzik, konuşma ve dans, insanın kendini ifade etme araçlarıdır. İster çocuk-genç, ister yaşlı, ister engelli olsun her insanın içinde kendini sanatsal olarak ifade etme becerisi vardır. Carl Orff ve Gunild Keetman’ın bu prensipten yola çıkarak geliştirdikleri “Orff Schulwerk” yaklaşımının temelleri 1930’larda Münih’te kurulan Günther okulunda atılmaya başlanmış, bu okulda çocuklarla yapılan müzik ve hareket eğitimi çalışmalarının ürünü olarak “Çocuklar İçin Müzik” adlı beş ciltlik kitap serisi yayımlanmıştır. Bu kitapların yayımlanmasından sonra “Orff Schulwerk” yirminci yüzyılın yükselen müzik pedagojisi sistemlerinden biri haline gelmiştir. “Orff Schulwerk” insanın içinde zaten var olan yaratıcı güçleri açığa çıkarmasına ortam hazırlayan, temelinde ritim, hareket ve konuşma olan, insanların içlerinden geldiği gibi müzik yapıp, dans etmesine, doğaçlama yapmasına olanak tanıyan, insana bütün sanatsal alanları kombine ederek öğrenme, keşfetme, deneme ve yaratma ortamı sunan bir eğitim anlayışıdır. Bu eğitim anlayışında geleneksel çalgı veya dans öğretiminden farklı olarak her seviyede ve yetenekteki kişiler, bir grup içerisinde etkileşimli bir yaratıcılık ve kendini ifade etme süreci yaşarlar. Temelde sosyal bir varlık olan insan için grup çalışması yoluyla öğrenme çok daha kolaydır” dedi.


Orff çalışmalarının içeriğinde, bedenin hareketlerle hazırlanmasından konuşmaların kullanılmasına, konuşmaların ritimlendirilmesinden bu ritimlerin müzik haline gelmesine ve bütün bu araçların bir dizi yaratıcı sürecin sonucunda oluşan sunumuna kadar gelişen her aşamasında vazgeçilmez olan en önemli şeyin oyun olduğunu kaydeden Didem Hamoğlu, şu bilgileri verdi:


“Çalışmalarda kullanılabilecek sayısız müzik ve hareket oyunları bulunmakta olup bu oyunların ders sürecinde ne zaman ve nasıl kullanılacağı dersin o günkü hedeflerine göre Orff eğitimcisi tarafından belirlenir. Bütün bu ders süreçlerinde beynin duygusal olan sağ bölümü ile bilişsel olan sol tarafı birlikte kullanıldığı için öğrenme süreci de daha hızlı olur. Orff yaklaşımı her yaştaki insan için uygundur. 4 yaştan itibaren özel gruplarımıza kayıtlarımız devam etmektedir, Ayrıca kurumsal firmalarla  özel çalışmalarda yaptığımızı belirtmeliyim.” 


Hamoğlu, uzun süredir işlettiği Lila Akademi Sanatın her yılsonu gerçekleştirdikleri, öğrencileriyle ve öğretmenleriyle hazırladıkları, görsel ve işitsel  olarak devasa bir resital şeklinde geçen temsillerinin gelenekselleştiğini dile getirerek çevre illerden dahi seyircilerin izlemek için geldiğini söyleyip, bu görsel şölen için bütün bir yıl titizlikle hazırlandıklarını belirtti. (Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER