‘Sahada en aktif görev alan kesim din görevlileridir’

Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal, deprem sürecinde bölgede hizmet eden en aktif grubun din görevlileri olduğunu söyledi.

‘Sahada en aktif görev  alan kesim din görevlileridir’

MURAT ÇETİN
Diyanet-Sen Çorum Şube Başkanı İsmail Şanal, deprem sürecinde bölgede hizmet eden en aktif grubun din görevlileri olduğunu söyledi.

Kahramanmaraş merkezli deprem sonrası sosyal medya platformlarında ve bazı basın yayın organlarında bölgede din görevlilerinin olmadığına dair yalan ve iftira haberlerinin çıktığını ifade eden İsmail Şanal, “11 ilimizi etkileyen deprem sonrası bölgede arama kurtarma hizmetlerinden, cenaze, defin hizmetlerine, depremin travmalarını sarmak için manevi destekten, yemek ve yardım hizmetlerine sahada en aktif görev alan kesim din görevlileridir” dedi.

Şanal, asrın felaketi olarak nitelendirilen deprem sonrası devlet millet dayanışmasının en güzel örnekleri sergilenerek yaraların sarılmaya çalışıldığını ifade kaydetti.

Depremin 11 ili etkilediğini fakat 85 milyonun bu acıyı içinde hissettiğini belirten Şanal, açıklamasında şu ifalelere yer verdi: “Bütün kalbimizle, dualarımızla, maddi manevi depremzede kardeşlerimizin yanında olmaya çalıştık. Depremin merkezüssü Kahramanmaraş’ımız Kurtuluş Savaşı’nda ortaya koyduğu kahramanlıklarla Sütçü İmamı’yla hala bu milletin kahraman evlatlarıdır. Pandemi döneminde camilerimiz pandemi kurallarına en çok riayet eden yerler oldu. Din görevlilerimiz, Vefa Sosyal Destek Gruplarında, filyasyon ekiplerinde yeri geldi ilaç taşıdı, yeri geldi yaşlıların bakımını yaptı, yeri geldi ihtiyaçlarını taşıdı. Deprem sürecinde de din görevlileri yine arama kurtarmadan, yemek dağıtımına, yaralı gönülleri teskin etmeden, cenaze defin işlemlerine hep sahada yer aldı. Diyanet İşleri Başkanlığı ilk günden bölgeye diğer illerdeki 69 müftüyü görevlendirdi. Yine özellikle cenaze yıkama, kefenleme ve defin işlemleri için 4 Bini bayan olmak üzere 16 Bin 300  Diyanet personeli bölgede görev yaptı. Ayrıca 97 TDV görevlisi arama kurtarma ekibinde görev aldı. Dönüşümlü olarak görevlendirmeler halen devam ediyor. Diyanet-Sen olarak da deprem bölgesindeki 11 il ve bazı ilçeleri ziyaret ettik. Yönetim kurulundaki arkadaşlarımla birlikte yakınlarını kaybeden Din Görevlilerimize taziye ziyaretlerinde bulunduk. Yaralılarımıza geçmiş olsun dileklerimizi ilettik. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın hizmetlerine sahada birebir şahit olduk.
Bütün bunlar ortadayken hala bölgede “devlet nerede? Diyanet nerede?” söylemlerinin iyi niyetten yoksun, devletimizi, diyanetimizi karalamaya yönelik söylemler olduğunu düşünüyoruz. Bu tür söylemler kesinlikle bu topraklara ait söylemler değildir. Bu tür söylemler bu vatanın mayasıyla örtüşmez. Kökü dışarda olan bu yalan ve iftira söylemlerini bir takım sosyal medya trollerinin bazı siyasetçi ve gazeteci müsveddelerinin ortaya attığı herkesin malumudur. Bu tür söylemleri yayanları şiddetle kınıyor, Hakk’ın ve halkımızın vicdanına havale ediyoruz. Bu kişilerin hukuki yönden de cezasız kalmaması için konunun takipçisi olacağımızın bilinmesini istiyoruz. Gün birlik ve beraberlik günü. Gün yaraları birlikte sarma günü. Gün kalplere dokunma günüdür.”

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2023, 18:19
YORUM EKLE
YORUMLAR
Corum merkez
Corum merkez - 1 ay Önce

He hemen onuda kendine pay yap.

Ali Osman ÖZTÜRK
Ali Osman ÖZTÜRK - 1 ay Önce

Gerçekten bunu düşünüyordum, bu ilahiyatçılar neden halen açıklama yapmadılar diye içim içimi yiyordu...

Mehmet karalar
Mehmet karalar - 1 ay Önce

Hoca efendi baş tacısınız ama sorarım size Çorum il özel idare bu işin en sonundamı a

Osmancikli
Osmancikli - 1 ay Önce

Vaybe ,9 bakanlıktan fazla bütçesi olan diyanet,israfın en fazla olduğu kurum,vb vb ,boş konuşma hoca

Deniz köylü
Deniz köylü - 1 ay Önce

Ya hocam siz bile görevli olduğunuz camide 3 personelsiniz üçünüzde camiyi beklediniz. Biriniz olsun deprem bölgesine gitmediniz ne anlatıyon

osmanlı
osmanlı - 1 ay Önce

Ölenleri gömmek için evet malesef sahada en aktif görev alanlar onlar!

sadık sadık
sadık sadık - 1 ay Önce

ya hocam doğru söylüyo bizde işler Allaha kalmış deyimi varya AYIKTIN DEĞİLMİ işler Allaha kalmış

SIRADAKİ HABER