‘Saygı ve sevgi olmazsa, duygusal ve sosyal nasırlaşma ortaya çıkar’

Çorum Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Değerler Eğitimi” kapsamında Sevgi konulu program gerçekleştirildi.

‘Saygı ve sevgi olmazsa, duygusal  ve sosyal nasırlaşma ortaya çıkar’

M.BURAK YALÇIN

Çorum Şehit Emin Güner Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nde “Değerler Eğitimi” kapsamında Sevgi konulu program gerçekleştirildi.

Dün okulun konferans salonunda gerçekleşen programa Okul Müdürü İbrahim Ayaz, öğretmenler ve öğrenciler katıldı.

Programa konuşmacı olarak katılan Hitit Üniversitesi Öğretim Üyesi İsa Sarı, sevgi ve saygı kelimesinin zıt anlamlarını görmek, duymak bile insanda huzursuzluğa, mutsuzluğa sebep olduğunu, insanların ruhunu kararttığını söyledi.

Türkçe’ de sevgi kavramını işleyen en önemli şahsiyetlerden birinin Yunus Emre olduğunu da aktaran İsa Sarı, “Saygı, sevgi elle tutulur, gözle görülür kavramlar değildir, soyuttur, hissedilir. Bu his de maddi bir histen daha çok bilişsel, manevi bir histir. Her ikisi de birer davranış biçimidir ve gerek ikili ilişkilerde gerek çoklu ilişkilerde belirleyici bir faktördür. Sizin arka planınız, hayat tecrübeniz, ruh haliniz, sosyo-kültürel durumunuz ve daha pek çok husus hakkında ipuçları verir” dedi.

Sarı, konuşmasında şu ifadelere de yer verdi: “Saygı, her şeyden önce insanlara, onların size davranmasını istediğiniz gibi davranmaktır. Onlara önemli olduklarını hissettirmektir. Ama saygı sadece insana yönelik de değildir. İnsanın insanla, insanın doğayla, insanın hayvanla ve daha pek çok unsurla ilişkisinin uzun ömürlü ve sağlıklı olması için hem saygıya hem de sevgiye ihtiyaç var. Bu ikisi olmadan “duygusal ve sosyal nasırlaşma” ortaya çıkar. 

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER