FATİH AKBAŞ

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalının kurucusu, hemşehrimiz Prof. Dr. Nihat Özyardımcı 81 yaşında önceki gece kalp yetmezliğinden dolayı vefat etti.

Çok sayıda akademisyen ile öğrenci yetiştiren ve kitaplara, makalelere imza atan Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, dün ikindi vakti Nilüfer Fatih Sultan Mehmet Camiinde kılınan cenaze namazının ardından, Hamitler Mezarlığında toprağa verildi.

1 Mart 1937’de Çorum’da dünyaya gelen Özyardımcı, ilk, orta ve lise öğrenimini Çorum’da tamamladı. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesine askeri öğrenci olarak başladı.1957 yılında kendi isteği ile okuluna sivil olarak devam etme kararı aldı . 1961’de Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesinden mezun olarak doktor oldu . 

Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde 1969-1974 yılları arasında başasistan olarak görev yaptı . Ulusal Verem Savaş Derneği tarafından 1970 yılında Şeref Rozeti ile onurlandırıldı. 1974 yılında doçent oldu.

İstanbul Üniversitesi Bursa Tıp Fakültesinin 1975 yılında ilan ettiği Göğüs Hastalıkları Doçentlik kadrosuna müracaat eden Doç. Dr. Nihat Özyardımcı, bu göreve atanarak Bursa Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları ve Tüberküloz Kürsüsünü kurdu. Uzun süre eğitim ve öğretimi tek başına sürdüren Doç. Dr. Nihat Özyardımcı, uğraşlardan sonra kürsüsüne 1 uzman ve 3 asistan kadrosu aldı.

Doç. Dr. Nihat Özyardımcı, merkezi Ankara’da bulunan (TAYA) Toraks Hastalıkları Araştırma Yardım Derneği’nin Bursa Şubesini kurarak 1978-1983 yılları arasında bu derneğin Şube Başkanlığını yaptı.1979 yılında profesörlüğe yükseldi.

Prof. Dr. Nihat Özyardımcı, 1980 yılında Bursa Üniversitesi Tıp Fakültesi dekan yardımcısı olarak görev yaptı. 1986-1991 yılları arasında Bursa Verem Savaş Derneği Başkanlığı, 1988-1990 yılları arasında Ulusal Verem Savaş Dernekleri Federasyon Yönetim Kurulu Üyeliği yaptı.

Türkiye’nin ilk Sigarayı Bıraktırma Polikliniğini ve ilk Halk Astım Okulunu 1992 yılında kurdu. 1997 yılında Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları kliniğini bugünkü hizmet alanına taşıyarak son şeklini verdi. 2000 yılında Akciğer Arşivi isimli hakemli bilimsel dergiyi çıkarmaya başladı ve emekli oluncaya kadar editörlüğünü sürdürdü. Binlerce öğrenci, onlarca asistan, uzman ve öğretim üyesi yetiştiren, çok sayıda kitap ve sayısız makaleye imza atan Prof. Dr. Nihat Özyardımcı 1 Mart 2004 tarihinde emekli oldu. Prof. Dr. Nihat Özyardımcı önceki gece kalp yetmezliğinden dolayı vefat etti.