M.BURAK YALÇIN

Turizm Komisyonu Başkanı İkram Şahin, Boğazkale yolunun dar ve elverişsiz olmasının turizmi olumsuz etkilediğini belirterek, bu durumun Çorum’un söz konusu mirasa gereken değeri vermediği düşüncesini doğurduğunu söyledi.

İl Genel Meclisi Şubat ayı üçüncü toplantısını gerçekleştirdi.

Dün Halil İbrahim Kaya başkanlığında gerçekleşen toplantı bir önceki toplantının tutanak özetlerinin okunmasıyla başladı.

Gündem maddelerinin görüşüldüğü toplantıda Turizm Komisyonu Başkanı İkram Şahin, dar ve elverişsiz olmasından dolayı turizmi olumsuz etkilediği belirtilen Hattuşa yoluyla ilgili hazırlanan raporu meclisin bilgisine sundu.

İkram Şahin, ilçeye ulaşımda Samsun-Ankara, Ankara-Çorum karayolu kullanılmakta olup, bu karayolundan üst geçitle güneydoğu yönünde dönüş yapılarak yaklaşık 27,4 km’lik bir bölüm tek şeritli ilçe yolu ile sağlanmakta olduğunu belirterek, bu nitelikteki bir ulaşım ağının UNESCO Dünya Kültür Mirası listesindeki antik kent için olumsuz bir izlenim oluşturduğunu, Çorum’un söz konusu mirasa gereken değeri vermediği düşüncesini doğurduğunu söyledi.

ŞAHİN: YOL ÇİFT ŞERİTLİ OLARAK DÜZENLENMELİ

Ulaşımını büyük tur otobüsleri ile sağlayan acenteler nezdinde yolları sorunlu, zaman kaybettiren sıkıntılı bir tur noktası olarak görüldüğünü ifade eden Şahin, konuşmasında şu ifadelere yer verdi: ”Hattuşa Örenyeri için yapılan tüm çalışmalar bir bütün olarak düşünülmeli ve bir taraftan devam eden projeler desteklenerek bitirilirken bir taraftan ilçeye ulaşımı sağlayan yaklaşık 27,4 km’lik tek şeritli yol ağı Karayolları Genel Müdürlüğü 7. Bölge Müdürlüğü’nce çift şeritli olarak düzenlenmelidir. Ayrıca Sungurlu terminalinden Boğazkale‘ye her saat başı kalkan dolmuşlar gibi Çorum terminalinden düzenlenecek belirli saatlerde Boğazkale’ye direkt ulaşım sağlanmalıdır. Bir diğer önemli konu ise kendi potasını aşan Kapadokya turlarının ilimize çekilmesi için yapılan çalışmalar doğrultusunda Kapadokya-Yozgat-Çorum yol ağının istenilen üst niteliklere kavuşturulmasıdır. Bu çalışmalarla kuzeyde, doğu-batı aksındaki yol ağı; güneyde önemli tur noktalarından Hattuşa’ya ulaşımı sağlayan karayolu gerekli ihtiyacı karşılayan bir özelliğe sahip olacaktır. Havayolu ulaşımının destinasyon tercihlerinde önemli bir parametre olduğu günümüzde tek şeritli yoldan Dünya Mirası antik kente ulaşımının sağlanması turizm sektöründe karşılığı olmayan bir veridir.”

METEOĞLU: HATTUŞA GİBİ BİR MARKA DEĞERİN KIYMETİ BİLİNMİYOR

Söz konusu raporla ilgili söz alan AK Parti Boğazkale İl Genel Meclisi Üyesi Abdullah Meteoğlu’da, Çorum’un Hattuşa gibi büyük bir marka değerinin olduğunu fakat değerinin bilinmediğini vurgulayarak, “Boğazkale, sadece Boğazkale’lilerin değil. Ulaşım konusunda çok eksik var. Yıllık turist sayısı 5 bin 10 bin. Bu rakam utanç verici. Çorum’un 760 köyü var 120 köyden Boğazkale daha küçük. Sadece adımız büyük. Boğazkale’ye devletin müze dışında hiçbir yatırım yapmadı” diye konuştu.

MECLİS, KANSERLE MÜCADELEDE YAPILAN ÇALIŞMALARI ARAŞTIRACAK

Toplantıda AK Parti İl Genel Meclisi Üyesi Nurettin Karaca’da dünyada ve özellikle ülkemizde her geçen gün artan kanser vakaları ile ilgili bir yazılı önerge verdi.

Nurettin Karaca, kanserle mücadele konusunda hangi kuruluşların ne gibi çalışmalar yaptığının araştırılarak meclisin bilgisine sunulmasını istenen bir önerge verdi.

Söz konusu önerge Çevre ve Sağlık Komisyonuna havale edildi.