FATİH BATTAR

Çorum’da bir ay önce 10 TL olan yumurta fiyatı 16 TL’ye kadar yükseldi. Bir ay öncesine oranla yumurta fiyatları %60 oranında zamlandı. Çorum’da marketlerde be yumurta satıcılarında duble yumurta 16 TL’den satışa sunulurken, Jumbo yumurtanın kolisi ise 18 TL’den satışa sunuluyor.

Yumurta fiyatlarındaki artışın nedeninin yem fiyatlarındaki artış ve dövizdeki dalgalanmadan kaynaklandığını belirten yumurtacı esnafından Alpay Kocataş, fiyatların giderek attığını belirterek  fiyatlardaki artışın yumurta satışlarını etkilediğini söyledi.

Bir ay önce 10 TL olan duble yumurtanın 10 TL’ye, Jumbo yumurtanın ise 12 TL’den 18 TL’ye kadar yükseldiğini bildiren Kocataş, fiyatların satışları da etkilediğini ifade etti. Önümüzdeki günlerde yumurta fiyatlarında bir düşüş beklemediklerini aksine biraz daha artabileceğinin sinyalini veren Kocataş, bu durumdan hem satıcının hem de vatandaşın mağdur olduğunu aktardı.

Türkiye genelinde de yumurta fiyatları artmaya devam ediyor. Türkiye’de bir yılda yumurtanın fiyatı %87 oranında arttı. Dünya gazetesinden Ömer Faruk Mavi ve Dilek Fidan'ın haberine göre, Türkiye’nin önemli yumurta üretim bölgelerinden Afyon’da 19 Temmuz 2017’de toptanda tanesi 19.5 kuruş olan duble yumurta, 19 Temmuz 2018 itibariyle yüzde 110.3 zamlanarak 41 kuruşa yükseldi. Kayseri’de de aynı tarih aralığında yüzde 83.8 artarak 20.3 kuruştan 37.3 kuruşa çıktı. Yumurta Üreticileri Birliği’nin (YUM-BİR) belirlediği fiyat ise yine bir yıl içinde yüzde 87.69 artarak 19.5 kuruştan 36.6 kuruşa yükseldi.

Fiyat artışı ile gündeme gelmekten şikayetçi olan üreticiler, son bir yılda girdi maliyetlerinin yaklaşık yüzde 60 artığını kaydederek, bunun ancak yüzde 25’ini fiyatlarına yansıtabildiklerini söylediler.