Çorum İHH Yönetim Kurulu Üyesi Dr. Derviş Çelik,  İHH’nın 2018 yılında 11 bin katarakt ameliyatı yaptığını belirterek, “Katarakt ameliyatlarına verdiği destekten dolayı Çorum halkına teşekkür ediyoruz.” dedi.


İHH İnsani Yardım Vakfı’nın, hayırseverlerin destekleriyle 2018 yılı içerisinde 11 bin 238 katarakt ameliyatı gerçekleştirerek binlerce kişinin yeniden ışığa kavuşmasına vesile olduğunu kaydeden Çelik, “Hayırsever Çorum halkının bağışları da dünyanın birçok bölgesindeki binlerce mazlumun gözünün açılmasına vesile oldu. Katarakt ameliyatlarına verdiği destekten dolayı Çorum Halkına teşekkür ediyoruz.


Türkiye'de genellikle yaşlılarda görülen ve tedavi edilmediğinde körlüğe sebep olan katarakt hastalığı; dünya genelinde yaşın yanı sıra yetersiz beslenme, uzun süre şiddetli ışığa maruz kalma, göz travmaları gibi sebeplerle yaygın biçimde görülüyor. Teknik ve maddi imkânsızlıklar nedeniyle milyonlarca insan ameliyat olamadığı için görme yeteneğini kaybediyor ve yaşamını başkalarına bağımlı bir şekilde sürdürüyor.” diye konuştu.
‘Siz Görürseniz Onlar da Görecek’ sloganıyla İHH’nın 2007 yılında Afrika’da başlattığı Katarakt Ameliyatları Projesi’nin, 2017 yılında 100 bin hedefine ulaştığını belirten Çelik, projeye ilişkin şu bilgileri verdi:


“Proje kapsamında hayırseverlerin yardım ve destekleriyle 10 yılda 100 bin katarakt ameliyatı gerçekleştirilmiş ve on binlerce insanın yeniden sağlıklı bir şekilde görmesi sağlanmıştı. Proje; Sudan, Gana, Togo, Benin, Nijerya, Mali, Çad, Uganda, Tanzanya, Sierra Leone, Nijer, Etiyopya, Mozambik ve Somali’nin de aralarında bulunduğu 14 ülkede uygulandı.

PROJE ASYA KITASINA UZANDI
2017 yılında yapılan lansmanla Afrika’nın dışında dünyaya açılan Katarakt Projesi ile İHH, 2018 yılında toplamda 11 bin 238 ameliyat gerçekleştirdi. Ameliyatlar; Asya ülkeleri ağırlıklı olarak Bangladeş, Pakistan, Hindistan, Nijer, Etiyopya ve Mali’de yapıldı. Ameliyatlarla birlikte binlerce kişi yeniden ışığa kavuştu. Katarakt projesi, aynı zamanda bölgedeki doktor ve sağlık çalışanları için de bir eğitim programı oldu. Ameliyatlar, 500 TL gibi cüzi bir rakam karşılığında yapıldı. 2018 yılındaki ameliyatlarla birlikte İHH’nın 2007 yılından bu yana 17 ülkede gerçekleştirdiği ameliyat sayısı 114 bin 433’e, saha taraması ise 726 bin 222’ye ulaştı.


Ameliyat olmak için annesini, babasını veya evladını 150 kilometre uzaklıklardan getirenlere şahit olunuyor. İHH’nın bölgede karşılıksız bir şekilde ameliyat yaptığını haber alanlar kendi imkânları ile ameliyat olmaları mümkün olmadığı için alelacele yola düşüyorlar. Ameliyat sonrasında da bu hayra vesile olan Türkiye halkına teşekkür ediyorlar.
 

2019’DA 15 BİN AMELİYAT HEDEFİ
İHH İnsani Yardım Vakfımız, 2019 yılında da bağış gelmesi durumunda Pakistan, Hindistan, Bangladeş, Mali, Sudan, Uganda ve Etiyopya’da 15 bin ameliyat gerçekleştirmeyi hedefliyoruz. Hayırsever Çorum halkını bağışlarıyla bu hayırlı çalışmaya destek olmaya davet ediyoruz.
Katarakt ameliyatı çalışmamamıza destek olmak için Çorum İHH ofisimize gelebilir ya da bankadan (katarakt) açıklamasıyla Vakıf Katılım Çorum Şubesi’ne (IBAN: TR17 0021 0000 0001 9001 9000 01) bağışta bulunabilirsiniz.”