M.BURAK YALÇIN
Çorum Barosu tarafından “Ticari Uyuşmazlıklarda Arabuluculuk” konulu panel düzenlendi.
Dün Turgut Özal Konferans Salonu’nda gerçekleşen panele Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar ve avukatlar katıldı.
Programın açış konuşmasını yapan Çorum Barosu Başkanı Kenan Yaşar, yılbaşından itibaren arabuluculuk dönemi başladığını belirterek, “1 yılı aşkın süredir arabuluculuk uygulanmakta. Yılbaşından itibaren de ticari arabuluculuk dönemi başladı. Bu konuda birçok sorular oluyor. Baro olarak bu konuda bilgilendirme toplantısı düzenlemek istedik” dedi.


Hukukçular Derneği Genel Başkanı Cavit Tatlı’nın moderatörlüğünü yaptığı panele konuşmacı olarak Adalet Bakanlığı Hukuk İşleri Genel Müdürü Hakan Öztatar ve Ankara BAM 3. Daire Başkanı İlker Koçyiğit katıldı.
Moderatör Cavit Tatlı, mahkemelerin tüm dünyada ciddi anlamda zaman, para ve emek noktasında artık sıkıntı olarak görüldüğünü ve uzun zamandır alternatif yollar arandığını söyledi.


Türkiye’nin bu anlamda geç kaldığını ifade eden Cavit Tatlı, “Zorunlu arabuluculuk şeklinde bizim ülkemize gelmiş olması farklı bir uygulama şekli olarak önümüze çıkıyor. Bunu iş hukukunda 1 yıldır deneme imkânımız oldu. Ticari davalarda da bir süreç başladı. Bu sürecin başarılı olup olmaması sadece arabulucuların değil diğer avukat arkadaşlarımıza da bağlı. Arabuluculuğu 5 yıl avukatlık yapanlar yapıyor, CMK’yı tüm avukatlar yapıyor, uzlaştırmayı da tüm herkes yapıyor. Bizim bu alanların hepsinin tamamını kaliteli bir şekilde doldurmamız ve yapmamız gerekiyor. Aldığımız eğitim üstlendiğimiz misyon ve avukatlık mesleği gereğince uzlaştırmayı bizim yapmamız gerekiyor” diye konuştu.
Soru-cevap kısmının ardından panel sona erdi.