Çorum Ziraat Odası Başkanı Adem Özdemir, yaptığı açıklamada çiftçileri buğdaylarda görülen hastalıklar ve böceklere karşı uyardı.

Buğday hastalıklarının aşarı yağışların ardından görüldüğünü kaydeden Çorum Ziraat Odası Başkanı Adem Özdemir, "Septorya, küçük, düzensiz, kızıl-kahverengi lekeler şeklinde başlar. Önlem alınmaması halinde lekeler büyür, birleşir ve tüm yaprağı kaplar. Hastalık ilk olarak alt yapraklarda meydana gelir. Yayılma hızı çevre koşullarına ve çeşidin dayanıklılığına göre değişir. Kardeşlenme başlangıcından itibaren yağışların uzaması septorya zararını artırır. Özellikle buğdayı etkileyen septorya fungusunun neden olduğu bu hastalık arpa, tritikale ve çavdarı da etkileyebilir" dedi.

Septorya ile mücadele hakkında bilgiler veren Özdemir, “Uzun süreli yağış ve sis olan bölgelerde daha dayanıklı çeşitler seçilmelidir. Çeşit özellikleri de göz önünde bulundurulmak kaydıyla geç ekim yapılarak septoryanın şiddeti düşürülebilir. Ekim nöbeti uygulanabilir. (Bir yıl nadas veya sulanan ürün yetiştiriciliği olacak şekilde) Sık ekim yapılmamalıdır. Azotlu gübrelerin aşırı kullanımından kaçınılmalıdır.
Septorya ile kimyasal mücadele yeşil aksamın ilaçlanmasıyla mümkündür. Bölgede  yaptıkları incelemeler sonucunda çeşidin hassasiyetine, hastalığın gelişimine ve iklim durumundan dolayı bazı ekili alanlarda iki kez ilaçlama gerekir” ifadelerini kullandı.

Çorum Ziraat Odası Başkanı Adem Özdemir, pas hastalıkları ve bunlarla mücadele hakkında ise şu bilgileri verdi:

“Sarı Pas (Çizgi Pası): En erken görülen pas çeşididir. İlkbaharda hava sıcaklığının 10-15°C olduğu dönemlerde gerçekleşir. Yaprakların üst yüzeyinde makine dikişine benzer püstüller oluşur. Bu püstüller portakal veya limon rengindedir. Sıra veya sıralar üzerine dizilmiş noktacıklar biçiminde olan bu püstüllerin içinde etmenin yazlık sporları meydana gelir. İlkbaharda bu püstüllerden oluşan sporlar rüzgarla çevreye yayılır. Enfeksiyon oluşumunda sıcaklık ve nem çok önemlidir. 
Kahverengi Pas (Yaprak Pası): Genellikle yapraklarda görülür, bu yüzden Yaprak Pası olarak da isimlendirilir. Portakal sarısı veya yanık kahverengi rengindeki püstüller yaprak yüzeyine gelişi güzel dağılmış noktacıklar şeklindedir. İlkbaharda yazlık sporlar 10-18°C’de ve yüksek nemde enfeksiyon oluşturur. Bu pas genellikle sarı pastan sonra kara pastan önce görülür. Türkiye’de daha çok Ege ve Marmara gibi sahil bölgelerinde görülür. 
Kara Pas: En son görülen pas hastalığıdır. Koyu kırmızı, kahverengi püstüller yaprağın iki yüzünde, sapta ve başakta oluşabilir. Püstülleri meydana getiren ürediospor kümeleri epidermisi yırtıp çıktığında bitki yüzeyi pürüzlü ve yırtık bir görünüş alır. %96’nın üzerinde orantılı nem ve 20°C’ye yakın sıcaklıkta hastalık gelişir. Kara pas kardeşlenmeyi azaltır, dane ağırlığı ve kalitesini düşürür. Hastalığa uygun şartlarda bütün ürün kaybedilebilir.

PAS HASTALIĞI İLE MÜCADELE 
Sık ekimden kaçınılması, zamanında yabancı ot ve ara konukçu mücadelesi yapılması, tarlaya normalin üzerinde azotlu gübre verilmemesi, dayanıklı çeşit kullanılması ve hastalığın her yıl şiddetli olarak görüldüğü yerlerde hassas çeşitlerde belirtiler başlarsa yeşil aksam ilaçlanması önerilmektedir.”

75 günlük yaşam mücadelesini kaybetti 75 günlük yaşam mücadelesini kaybetti

Bölgede buğdaylarda son günlerde buğdayın özünü tüketerek zarar veren kırmızı renkli böceklerin görüldüğünü ifade eden Özdemir, verim ve kalitenin düşmemesi için böcekle mücadelede zirai ilaçların kullanılması gerektiğini belirtti.       

Editör: Çorum Hakimiyet