RECEP MEBET

Bilimsel eczacılığın 179. yıldönümü nedeniyle düzenlenen ‘Eczacılık Haftası’ kutlamaları dün düzenlenen kapanış programıyla sona erdi.

45. Bölge Çorum Eczacı Odası’nın evsahipliğinde gerçekleşen programa Oda Başkanı Ecz. Sönmez Çalışkan, Yönetim Kurulu Üyeleri Ecz. Senem Deveci Aksoy, Ecz. Fatih Çağatay, Ecz. Hilal Daban Afacan ve Ecz. Bilge Demir ile bazı meslek mensupları katıldı.

Türk Eczacılar Birliği Yüksek Haysiyet Divanı Başkanı Ecz. Şefkat Güler’in de hazır bulunduğu toplantıda konuşan Ecz. Sönmez Çalışkan, tüm meslektaşlarının 14 Mayıs Eczacılık Bayramı’nı kutladı.

Eczacıların halka en yakın sağlık danışmanları olduğunu vurgulayan Çalışkan, “Bu sebeple değerli halkımızın; kendilerinin sağlığı için uğraşan eczacılarımızın değerinin daha fazla farkında olmalarını istiyoruz” dedi.

Kamu yararına faaliyet gösteren Eczacı Odası ve meslek mensuplarını yalnız bırakmayan isimlere tek tek teşekkür eden Çalışkan, mesleki sorunlar ve çözüm önerilerini de dile getirdiği konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Bizler kökleri yüzyıllar öncesine dayanan, kutsal bir mesleğin mensuplarıyız. Bu mesleği; ülkemizin dört bir yanında, 26 bine yakın noktada, kamu yararını ve hasta sağlığını önceleyerek icra etmenin gururunu yaşıyoruz. 14 Mayıs 1839 yılında Mekteb-i Tıbbiye'de ‘Eczacılık Sınıfı’ açılması ile ülkemizde Eczacılık akademik bir mesleğe dönüştü. Bilimsel Eczacılığın 179. yıldönümü münasebeti ile Eczacılık Haftamızda düzenlediğimiz yoğun programı Atatürk Anıtı'na çelenk sunarak taçlandırdık.

‘HALKA EN YAKIN SAĞLIK DANIŞMANLARIYIZ’

Hep kamunun paydaşı olduğumuzu savunarak sadece ilaç ticareti yapan bir meslek olmadığımızı, kamu yararı ve halk sağlığını öncelediğimizi defaten vurguladık. Biz eczacılar; hasta ihtiyaçlarının doğru tanımlanması, ilaçların doğru kullanılması, sağlık bakım hatalarının azaltılması, farmakovijilans gibi birçok alanda halkımıza ve ülkemize önemli katkılar sunan bir sağlık meslek mensubuyuz. Kamu ile olan birlikteliğimizin doğru analiz edilmesini ve kamu nazarında etkin bir meslek örgütü olduğumuzun, halkımız tarafından da fark edilmesini istiyoruz. Bu vesile ile Eczacılık Haftası'nda tüm sağlık camiasına karşı yapılan şiddet ve değersizleştirmenin de son bulmasını temenni ediyoruz. Her zaman dediğimiz gibi; köylerden kentlere yayılan hizmet ağı ile en kolay ulaşılan, en yakın sağlık danışmanıyız.

‘SAĞLIK SİSTEMİNİN VAZGEÇİLMEZ PARÇASIYIZ’

Çünkü bizler; ilaç suiistimali ve yanlış ilaç kullanımında bir kontrol ve denetim mekanizması işlevi görerek sağlıkta bir güvenlik ağı oluşturmaktayız. Halk ile iç içe olduğumuzdan; önleme ve tarama gibi koruyucu sağlık hizmetleri ile farmasötik bakım, yani ilaç tedavisinin hastaya özel bir şekilde düzenlenmesini ile hem hasta sağlığını öncelemekte, hem de kamuya tasarruf sağlamaktayız. Bunları yaparken de samimi ve kamu menfaatini öncelediğimizden;  kamudaki muhataplarımız yani paydaşlarımız da bizim yanımızda olmuş yani desteklemiş, her zaman çözüm odaklı tavır sergilemişlerdir. Çünkü biz birinci basamak sağlık hizmet sunucusuyuz yani kamunun sağlıkta önemli ve vazgeçilmez bir parçasıyız. Dolayısı ile her zaman sorumluluğumuzun bilincinde olarak bu onurlu mesleğimizi gururla icra ediyoruz.

Eczanelerimizin giderlerinin katlanarak artmasına, bu yetmez gibi düşen ilaç fiyatlarının sabit kar marjları ile çarpımı ile gelirlerinin de tersine daha da azalması sonucu yıllardır daralan eczane ekonomilerine rağmen, büyük özveriler ile sürdürdüğü meslek mücadelesinde, halkımızdan bizlere karşı daha fazla anlayışlı olmalarını bekliyoruz. Her zaman dediğim gibi eczacı kolay yetişmiyor. Sadece ticari bir materyal satan vasıfsız bir satıcı değiliz, beş yıllık zorlu bir tıp eğitimini başarılı bir şekilde tamamlarsak ilacı hastaya sunma ehliyetine sahip oluyoruz. Bu sebeple de değerli halkımızın; kendilerinin sağlığı için uğraşan eczacılarımızın değerinin daha fazla farkında olmalarını istiyor, tüm halkımıza sağlıklı günler diliyoruz.”