Çorum'da dilencilere yönelik operasyon

Çorum'da zabıta ekiplerince, dilencilik yapan 10 kişi ve dilendirilen 5 çocukla ilgili işlem yapıldı.

Çorum'da zabıta ekiplerince, dilencilik yapan 10 kişi ve dilendirilen 5 çocukla ilgili işlem yapıldı.

Ramazanda dilencilerle ilgili şikayetlerin artması üzerine harekete geçen Çorum Belediyesi Zabıta Müdürlüğü ekipleri, caddeler ve cami önlerinde dilencilik yapanlarla ilgili çalışma başlattı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü görevlileri ile polisin destek verdiği çalışmada dilendirilen 5 çocuk ile dilencilik yapan 10 kişinin üstünden 400 lira çıktı.

Ekiplerce paraya el konuldu, çoğunluğu yabancı uyruklu bu kişilere Kabahatler Kanunu uyarınca 153'er lira ceza kesildi. 

Çorum Belediyesi Zabıta Müdürü Fatih Sak, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ramazan dolayısıyla dilencilik faaliyetlerinde artış gözlemlediklerini söyledi.

Vatandaşlardan gelen ihbarların artması üzerine çalışma başlattıklarını belirten Sak, "Vatandaşlarımızın rahatsız edilmemesi ve yardım duygularının istismar edilmesini önlemek amacıyla çalışma başlattık. Ramazan boyunca çalışmalarımız devam edecek." dedi. 

 "Dilencilerin çoğalmasının nedeni vatandaşların para veriyor olması"

Vatandaşlardan dilencilere para vermemelerini isteyen Sak, şunları kaydetti:

"Dilencilerin çoğalmasının nedeni vatandaşların para veriyor olması. Yani bu tamamen arz-talep meselesi. Vatandaşlarımız yardımda bulunmak istiyorsa bunun için devletimizin çeşitli kurumları, belediyemizin gıda bankası var. Bu kurumlar aracılığıyla yardım yapılabilir. Dilencilere yapılan yardımlar, bu tür faaliyetlerin artmasına neden oluyor. Dilenciler, artık bu işin piri oldukları için maneviyat ayımızda insanları istismar ediyor.

Bu iş için özellikle de çocukları kullanıyorlar. Vatandaşlarımız bu konuda daha dikkatli olmalı."

(AA)

Güncelleme Tarihi: 16 Mayıs 2019, 17:07
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çok sayıda dilenci var
Çok sayıda dilenci var - 4 yıl Önce

Ellerindeki küçük tüpü dolduramadılar bir türlü,yolda tüple önünüze geçiyorlar.Evde yemek yapacağım,tüpü doldurmak için Allah rızası için diyerek para istiyorlar.

Arif
Arif - 4 yıl Önce

Senede bir dilenci toplayarak bunun önüne geçemezsiniz. Zabıta görevini yapmıyor, her gün bunları toplayıp ceza kesseniz ve ellerindeki paraya el koysanız çoruma uğrayamazlar.

Faal iyet
Faal iyet @Arif - 4 yıl Önce

Belediye seçimlerinde oy kullandık.Ama ortada yıllardır belediye faaliyetleri göremedik.

vecihi
vecihi - 4 yıl Önce

gazi caddesinde bir aşağı bir yukarı gidip dilencileri almakla bitmiyor o iş.. alnının teriyle satışını yapan insanların tezgâhını dağıtmak için sarf ettiğiniz çabayı bu konuda da gösterseniz keşke..zabıta kadar gereksiz bir meslek yok ya

SIRADAKİ HABER