Çorum İHH Hanım Komisyonu, Doğu Guta’da yaşanan zulmü anlatacak

Çorum İHH Hanım Komisyonu, ‘‘Doğu Guta’daki Son Durum’’ adı altında bayanlara yönelik bir program hazırlandı.

Çorum İHH Hanım Komisyonu, Doğu  Guta’da yaşanan zulmü anlatacak

Çorum İHH Hanım Komisyonu, ‘‘Doğu Guta’daki Son Durum’’ adı altında bayanlara yönelik bir program hazırlandı.

Çorum İHH Hanım Komisyonu’ndan yapılan açıklamada, 400 binden fazla insanın yaşadığı Doğu Guta bölgesinin, 5 yılı aşkın bir süredir Esed rejimi tarafından muhasara altında tutulduğun belirtilerek, “İnsani krizin zaten derin olduğu bölge, son aylarda yoğunlaşan saldırılarla kısa süre içinde binlerce sivilin hayatını kaybettiği bir toplu mezara dönüştü.  Son 4 ayda çoğu kadın ve çocuklardan oluşan yaklaşık 2 bin 500 kişinin hayatını kaybettiği ve binlerce insanın yaralandığı bölgede insani kriz hat safhaya ulaştı. Kuşatma altındaki insanlar, 2013 yılından itibaren çocuk ve bebekler gıda yetersizliğinden; yaralılar da tıbbi malzeme yetersizliğinden dolayı ölüyor ya da ölmek üzere” denildi.

Esed rejiminin, Doğu Guta'ya başta varil bombası olmak üzere her türlü silahı kullanarak kara ve hava saldırıları düzenlediğini belirtildiği açıklamada,  “Yapılan saldırılar; kimyasal silah, varil, vakum, misket ve sığınak delici bombalar kullanılarak gerçekleştiriliyor. Binlerce yaralının bulunduğu bölgede 2013 yılından itibaren kuşatmadan dolayı tıbbi yetersizliğinden dolayı 300’den fazla kişinin ölüm döşeğinde olduğu aktarılmaktadır. Çocuk ve bebeklerin gıda yetersizliğinden; yaralıların da tıbbi malzemelerin yetersizliğinden dolayı öldüğü ya da ölmek üzere olduğu kaydediliyor.

Doğu Guta’dan tahliye edilen aileleri İHH olarak karşılıyoruz ve insani yardım malzemesi ulaştırıyoruz. Çorum İHH Hanım Komisyonumuz ‘‘Doğu Guta’daki Son Durum’’ adı altında bayanlara yönelik bir program hazırlandı. 01.04.2018 Pazar günü saat 13.30 da Çorum İHH ofisinde gerçekleştireceğimiz programımıza tüm hanım kardeşlerimiz davetlidir” ifadeleri yer aldı.

Güncelleme Tarihi: 01 Nisan 2018, 10:37
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER