Çorum’da asayiş olayları zirve yaptı!

Bir zamanlar huzurlu kent olarak anılan Çorum, şimdilerde silahların konuştuğu bir şehre dönüştü.

Çorum’da asayiş  olayları zirve yaptı!

HABER-YORUM/ENİSE AĞBAL ÜŞÜMÜŞ

Bir zamanlar huzurlu kent olarak anılan Çorum, şimdilerde silahların konuştuğu bir şehre dönüştü.

Neredeyse her gün birden fazla  adli olayın yaşandığı kentte vatandaşların tadı iyiden iyiye kaçtı.

İl Emniyet Müdürlüğü verilerine göre, sadece geçtiğimiz yıl 9 kasten öldürme, 22 taksirle öldürme, 2 bin 70 kasten yaralama, 1.347 tehdit, 122 cinsel taciz-saldırı olayları yaşandı.

TEDİRGİN OLAN VATANDAŞLAR DENETİMLERİN ARTMASINI İSTİYOR
Son günlerde evler, dükkânlar, araçlar kurşunlanır oldu. Daha 16-17'sinde gençlerimiz bıçaksız, silahsız gezmez oldu. Ve bu silahları kullanmaktan da çekinmez hale geldi. Boşanmak üzere olduğu ya da boşandığı karısını bıçaklayanlar, öldürenler... Hırsızlık, kaçakçılık, gasp olayları aldı başını gitti.

Polisin, vatandaşın güvenliğini sağlamak amacıyla yaptığı şok uygulamalar yerinde olsa bile asayiş olaylarının artmasının önüne bir türlü geçilemediği görüldü. Asayiş olaylarının artmasından tedirgin olan vatandaşlar, yetkililerden denetimlerin arttırılmasını istedi.

TAHAMMÜLSÜZLÜK ARTTI, HOŞGÖRÜ AZALDI
Toplum olarak travmatize olduğumuz dönemlerden geçiyoruz. Hâlâ etkilerini gördüğümüz, dünyayı sarsan bir pandemiden çıktık. Çoğumuz bu dönemi oldukça sıkıntılı geçirdi. Beraberinde ekonomik sorunlar yaşandı. Hayatın zorluklarına karşı tahammülümüz kalmadı.

Elbette bunlar şiddete eğilimin nedenleri olamaz ama üst üste yaşanan olumsuzluklar insanlarda hoşgörüyü azalttı. Tahammülsüz olup çıktık. Trafikte bile ufacık olaylar büyüyüp can almaya varan noktaya geldi.

Aile ilişkileri bozuldu. Çoğu ebeveyn çocuğundan bihaber. İlgisiz büyüyen gençler, rağbet gördükleri ortamlarda kötü alışkanlıklar edindi. TV'de yayınlanan hatrı sayılır vurdulu kırdılı diziler, malesef bu gençlere kötü örnek oldu. Silahı eline alan insan avına çıktı!

HUZUR İÇİN HERKES SORUMLULUK ALMALI
Asayiş olaylarının azalmasında her ne kadar kolluk kuvvetlerine görev düşse de, vatandaş olarak bizlerin de sorumluluk almamız gerekiyor.

Memlekette güven içinde olmak, huzuru bulmak istiyorsak asayişi bozacağını gördüğümüz, bir mağdura rastladığımız ya da bizi rahatsız eden herhangi bir olayda polise bilgi vermek görevimiz olmalı.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2023, 22:33
YORUM EKLE
YORUMLAR
İzmir İzmirli
İzmir İzmirli - 3 hafta Önce

Maalesef Çorum'da asayiş diye bir şey kalmamış ayrıca trafik terörü almış başını gidiyor isteyen istediği yere park ediyor hiçbir görevli müdalele etmiyor başı bozukluk almış gidiyor emniyetin yaptığı uygulamayla çözülmez şimdi herkezde telefon var bunların olmasında bazı etkenler var birinci eğitim 2 aile terbiyesi 3 emniyetteki polis kadrosunun tümden değiştirilmesi yakın ve komşu iller nüfusuna kayıtlı memurların tümden gönderilerek uzak ile kayıtlıların gelmesi halihazırdaki kadro ne şiş yansın ne Kebab yansın modundalar halkla ahbab çavuş hikayesindeler benim naçizane görüşüm budur.

Ahmet
Ahmet - 3 hafta Önce

Çorum her yönüyle hızla mega köy oluyor. Ne belediye nede valilik ve Emniyet Müdürlüğü varmı yokmu belli değil. Belediye yaya işgaline emniyet yolların işgaline ses çıkaramıyor, Asayış olayları öyle artmış, akşamları tüm parklar açık hava meyhanesi, parklarda yer bulamayanlar için arabalar lastik bar, oluyor. Denetim yok, kontrol yok. 112 arıyorsun paşalar canları isterse geliyor, gelselerde bulaşmayalım diye öbür taraftan dolaşıyor yada siren ve ışıkla geliyoruz diye davul çalıyor.

Ali Osman ULSOY
Ali Osman ULSOY - 3 hafta Önce

Öncelikle vatandaşın derdini anlatan bir haber olmuş ellerinize sağlık. Çorum'da silah satışı haddinden fazla. Kayıtsız kurusıkı tabancaları namlu değiştirerek gerçek silah haline getiriyorlar. Emniyetin asayişten anladığı araba çevirmesi yapmak galiba. Kimse tutuklanmıyor, kimse yargılanmıyor bile. Sayın valimizden ricamız, ne olur tedbirlerinizi arttırın. Artık YE-TER!

salih
salih - 3 hafta Önce

Önce eğitim gelir eğitilemediğimize göre o zaman denetim gelir o da emniyetin görevi.Gel gör ki emniyet neredeyse tüm olaylarda seyirci.Gol atmaya giden forvete sadece eşlik eden defans gibi varmısın he varım o kadar.Tabi zaman zaman onun da eli kolu baglı yakalıyor mahkeme bırakıyor, yakalıyor mahkeme bırakıyor o da artık görmemeye baslıyor cünkü emekleri zayi oluyor.Maalesef neresinden tutarsan elinde kalıyor son 20 yıl da koalisyonsuz tek hükümet şansı yakalayan bu ülke de bir takım hukuksuzluklar biraz olsun düzeltilebilirdi hatta düzeltilmeliydi ama maalesf.Gelecek daha karanlık Suriyeli meselesi gettolaşma ve sonuçları kaçınılmaz sonumuz yaşayıp görecegiz.

Mahir Soydan
Mahir Soydan - 3 hafta Önce

Vali ve emniyet müdürünün değişmesi gerekiyor. Adamlar köşebaşlarında silah talimi yapıyor kimseyi umursadıkları yok. Bekçiler desen gece nerede tenha bir yer var orada toplanıp sohbet ediyor...

Behzat Çelenk
Behzat Çelenk - 3 hafta Önce

Bence bu sadece Çorum'a has bir durum değil her yer artık böyle. Heryer sahte kabadayı dolu.

Yıldırım
Yıldırım - 3 hafta Önce

Öncelikle insanları bu bunalıma iten sorunu tedavi etmeliyiz. Hasta olanı vatandaş değil aksine yetkililer.

osmanlı
osmanlı - 3 hafta Önce

Asayiş olaylarının son halkası emniyettir. Toplum eğitimden uzaklaştıkça sosyal denge bozulur! daha okul çağında yaşanan disiplin sorunlarının sonucu bu!


SIRADAKİ HABER