Çorum’da bin 686 sandıkta 390 bin seçmen oy kullanacak

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimi için Türkiye’de 180 bin 65 sandıkta 56 milyon, Çorum’da ise bin 686 sandıkta 390 bin seçmen oy kullanacak.

Çorum’da bin 686 sandıkta 390 bin seçmen oy kullanacak

FATİH BATTAR

24 Haziran Cumhurbaşkanlığı ve Milletvekili seçimi için Türkiye’de 180 bin 65 sandıkta 56 milyon, Çorum’da ise bin 686 sandıkta 390 bin seçmen oy kullanacak.

24 Haziran Pazar günü Türkiye seçime giderken, oy kullanacak seçmenler için önemli uyarılar yapıldı.

Seçmenin en çok merak ettiği sorulardan biri eski nüfus cüzdanı ile oy kullanıp, kullanılamayacağı ile ilgiliydi. Konu ile ilgili Nüfus Müdürlüğü’nden aldığımız bilgilere göre seçmen eski nüfus cüzdanı ile oy kullanabilecek. Ayrıca yeni nüfus cüzdanı için Nüfus Müdürlüğü’ne başvuranlarda kendileri için verilen nüfus cüzdanı yerine geçen kağıtla oy kullanabilecek. Nüfus Müdür

Çifte seçimde vatandaşlar, tüm yurtta 08.00 - 17.00 saatleri arasında oy kullanacak. Oy verme kabinine gidecek olan seçmen, Cumhurbaşkanına ve Milletvekillerine yönelik tercihte bulundukları iki ayrı oy pusulasını aynı zarfa koyarak sandığa atacak.

YSK oy verecek vatandaşlara şu uyarılarda bulundu;

KİMLİK VE SEÇMEN KAĞIDINI UNUTMAYIN

Oy verme kabinine gittiğiniz zaman üzerinizde Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarasını taşıyan kimlik kartınızı (Geçici kimlik belgesi, nüfus cüzdanı, resmi dairelerce verilen soğuk damgalı kimlik kartı, pasaport, evlenme cüzdanı, askerlik belgesi, sürücü belgesi, hâkim ve savcılar ile yüksek yargı organı mensuplarına verilen mesleki kimlik kartı, avukat, noter ve askeri kimlik kartı gibi kimliğini tereddütsüz ortaya koyan resimli, resmi nitelikteki belgelerden biri) ve seçmen bilgi kağıdınızı sandık kurulu başkanına verin ve seçmen sıra numaranızı söyleyin.

MÜHÜRSÜZ OY ZARFINA DİKKAT EDİN

Sandık kurulunca adınız seçmen listesinde bulunduktan sonra oy verme işlemine geçebilirsiniz. Sandık kurulu başkanı, mühürlenmiş oy zarfı ile cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğine ilişkin iki birleşik oy pusulasını ve mühürü size verecek. Oy pusulasında sandık kurulu mührü dışında mühür ya da işaret olup olmadığını kontrol edin.

MÜHRÜ TAŞIRMAYIN

Oy verme kabinine gitmeden önce sandık kurulu başkanı, 'tercih' veya 'evet' mührünün pusulada Cumhurbaşkanı adayı, siyasi parti, ittifak veya bağımsız aday için ayrılan bölümden dışarı taşırmamak suretiyle basılması konusunda seçmeni uyaracak. Sandık kurulu başkanı, oy pusulası ve zarfına imza atılması, işaret konulması halinde oyun geçersiz olacağı konusunda da uyarı yapacak.

İKİ SEÇİMDE AYNI ZARFA KONULACAK

Oy verme kabinine geçince, cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliğine ilişkin oy pusulalarına 'Evet' ya da 'Tercih' mühürünü, dışarı taşırmadan basarak oyunuzu kullanın. Oy pusulalarını düzgün bir şekilde katlayın ve aynı zarfa koyarak yapıştırın.

8 / 11

İMZA ATMAYI UNUTMAYIN

Seçmen listesindeki adınızın karşısına oy kullandığınıza dair imzanızı atın. İmza atmasını bilmeyen veya herhangi bir engeli nedeniyle imza atamayan seçmenlere sandık kurulunca sol elinin başparmağı bastırılır.

SEÇMEN KAĞIDINIZI GERİ ALIN

İmzadan sonra sandık kurulu başkanına mühürü teslim edin. Sandık kurulu başkanından arka yüzü imzalanıp mühürlenmiş seçmen bilgi kağıdı ve kimliğinizi geri alın.
Seçmen bilgi kağıdı ikinci tura kalınması durumunda yeniden kullanılacak.

ENGELLİ, HASTA, YAŞLI VE HAMİLELERE ÖNCELİK TANINACAK

Seçimde ayrıca engellilere, yaşlılara, hamillere ve hastalara öncelik tanınacak Seçim günü hamile, hasta ve engelliler sıra beklemeden oylarını kullanabilecek. Engellilere yardım edenler, güvenlik görevlileri ve yaşlıların da öncelikli oy kullanmalarına izin verilecek.
Görme engelliler, felçliler, bedensel engelleri açıkça belli olanlar o seçim çevresi seçmeni olan ve o sırada sandık çevresinde bulunan akrabalarından birinin yardımıyla oy kullanabilecek.
Okuma-yazma bilmeyen seçmene, sandık kurulu başkanı gerekli bilgilendirmeleri yapacak. Okuma-yazma bilmeyen seçmenlere yardım amacıyla oy verme kabinine başka kimse giremez. Oy kullanma sırasında yardım edemeyecek.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2018, 17:02
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER