‘Darbe dönemlerinin dayatmalarına uymayacağız’

Eğitim-Bir-Sen Çorum Şube Başkanı Tekin Çınar, İskilip Kaymakamı’nın bir okul ziyareti sırasında eğitim çalışanlarından kravat takmalarını ve tıraş olmalarını istediğini ve bunu dayattığını belirterek, “Bu hadise, adeta yasakçı vesayet odaklarının uygulamalarını hatırlattı.” dedi.

‘Darbe dönemlerinin dayatmalarına uymayacağız’

Eğitim-Bir-Sen Çorum Şube Başkanı Tekin Çınar, İskilip Kaymakamı’nın bir okul ziyareti sırasında eğitim çalışanlarından kravat takmalarını ve tıraş olmalarını istediğini ve bunu dayattığını belirterek, “Bu hadise, adeta yasakçı vesayet odaklarının uygulamalarını hatırlattı.” dedi.

Sendika yönetimi ve üyeleriyle birlikte basın açıklaması yapan Çınar, şunları kaydetti:

“Eğitim-Bir-Sen olarak, her zaman özgürlüklerden yana olduk, kısıtlamalara ve dayatmalara karşı çıktık. Haklıdan ve doğrudan yana oluşumuz, haksızlığa ve yanlışa karşı kavi duruşumuz, üye kazanarak büyümemize, ülke olarak özgürlüklerin sınırının genişlemesine vesile oldu.

Türkiye'nin geçmişten günümüze birçok alanda kat ettiği mesafeler, çalışanların kazandığı haklar, milletin dirayetiyle kaldırılan vesayet odakları, sivil inisiyatiflerin gayretleriyle ters yüz edilen darbe ürünü mevzuatlar ülkemizi bugün herkes için ümit var bir eşiğe getirdi. Tüm bu değişimden ne hikmetse bir türlü nasibini alamayan kılık ve kıyafet dayatmasıyla yetki kullanmayı yönetim zanneden aciz bir anlayışla ne yazık ki hâlâ karşı karşıyayız. Eğitim çalışanlarını huzursuz eden, yıldıran, baskıcı ve kaba yönetim anlayışı artık yaşadığımız çağda anlamını kaybetmiştir.

‘DARBE DÖNEMLERİNİN DAYATMALARINA UYMAYACAĞIZ’

Eğitim-Bir-Sen olarak, darbe dönemlerinin dayatmalarına uymayacağımızı buradan ilan ediyoruz. İnsan onurunu ve tercihlerini hiçe sayan yaptırımlar zorla yasal çerçeveye oturtulmuş olabilir ama bu yaptırımları asla meşru görmüyoruz. Temel insan hakkının bir ikamesi, kişisel özgürlüğün belirgin bir nişanesi olarak gördüğümüz kılık ve kıyafet özgürlüğü hakkının da alınabilmesi için bu eylemi başlatan sendika olarak, üyelerimizle birlik ve dayanışma içerisinde eylemimizi yöneticiler nasıl davranırsa davransın sürdüreceğimizin bilinmesini istiyorum. Serbest kıyafet eylemi kararını aldığımız günden bugüne, geçen altı yıllık zaman zarfında darbe ürünü yönetmeliğin öngördüğü kısıtlama ve yasaklamaların devam ediyor olmasının yeni Türkiye'ye yakışmadığını; pantolonun kumaşı, kazağın yakası, ayakkabının topuk boyu, ense tıraşı ve bıyıkla ilgilenen bir yönetmeliği, antidemokratik dayatmayı kabul etmediğimizi defalarca dile getirdik, Eğitimcilerin neyi, nasıl giyeceğine karar verilmesi ayıbına bir an evvel son verilmesi çağrısında bulunduk. Bununla da yetinmedik, 15/03/2013 tarihinde, kamu görevlilerinin, Kamu Kurum ve Kuruluşlarında Çalışan Personelin Kılık ve Kıyafetine Dair Yönetmelik'in 5. maddesindeki yasak ve sınırlamalara uymadan kamu hizmeti sunmalarına, bu sınırlamaları dikkate almaksızın milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık ve kıyafet şekillerine uygun olmak, herkesin bu kapsamda tercihlerine azami saygı gösterilmesi kaydıyla inançları ve/veya tercihleri doğrultusunda belirleyecekleri kılık ve kıyafetle göreve gitmelerine ve görev mahallinde bulunmalarına, bu eylem sürecini, kamu görevlilerinin kılık ve kıyafet özgürlüğünü teminat altına alan yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar devam ettirmelerine karar verdik. Halk, nasıl giyinileceğini, saçların nasıl taranacağını, saç ve sakalının şeklini belirlesin diye hiçbir zaman otoriteye yetki vermemiştir. Kimse kendisine verilmeyen yetkiyi kullanmaya kalkmasın. Halk, despotlaşan yönetimlerin insan hak ve özgürlüklerini hiçe sayan yaptırımlarını ortadan kaldırsın diye demokratik hakkını kullanmış ve mevcut iktidarı iş başına getirmiştir. Bu konuda yerel yöneticilerin yetki kullanımıyla üyelerimize aba altından sopa göstermeleri yaşadığımız çağın gerisinde kalmaktır. Tarihinde topluma hep örnek olmuş, sınıfta lider, öğrenen ve kendisini sürekli geliştirmek zorunda olan öğretmenlerimizin giyim kuşamına da kendisinin karar vermesi için uzun süredir mücadele veriyoruz.

Saç, sakal, kravat, ceket, başındaki örtüsünün bağlanma biçimi gibi insan onurunu rencide eden müdahalelerin çağımız insanının fıtratına uygun olmadığından hareketle, onlarca basın açıklaması yaptık, eylem ve etkinlikler düzenledik fakat bütün çabalarımıza rağmen hala yasakçı zihniyetin tortuları eski Türkiye'ye ait alışkanlıklarla kıyafet konusunu istismar ederek vesayet oluşturmaya çalışmaktadır. Bu durumu tanımadığımızı ve kınadığımızı buradan ilan ediyorum. Bu bağlamda ilçemizde bir okul ziyareti sırasında kaymakam beyin sergilediği yasakçı ve vesayet odaklarının uygulamalarını hatırlatan kılık kıyafet tepkisini şiddetle kınıyoruz. Ve asla kabul etmiyoruz. Sendikamızın ülke genelinde olduğu gibi İskilip ilçemizde de kılık kıyafet konusundaki serbest kıyafet eylemi kararlılıkla devam edecektir. 

18.03.2013 tarihinden itibaren üyelerimizin, yasak ve sınırlamalara uymadan kamu hizmeti sunmaları, bu sınırlamaları dikkate almaksızın milletimizin değerlerine ve genel kabul görmüş kılık ve kıyafet şekillerine uygun olmak, herkesin bu kapsamda tercihlerine azami saygı gösterilmesi kaydıyla inançları ve/veya tercihleri doğrultusunda belirleyecekleri kılık ve kıyafetle göreve gitmeleri ve görev mahallinde bulunmaları, bu eylem sürecini kamu görevlilerinin kılık ve kıyafet özgürlüğünü teminat altına alan yasal ve yönetsel düzenleme yapılıncaya kadar devam ettirmeleri kararımızı kamuoyuyla defalarca paylaştık Bu karar doğrultusunda, kamu görevlileri kılık-kıyafet özgürlüğüne kavuşuncaya kadar kararlılıkla eylemimize devam edeceğimizi tekrar tekrar hatırlatıyorum.”

YORUM EKLE
YORUMLAR
Asım ersoy
Asım ersoy - 4 yıl Önce

Gerekli yasal düzenlemeyi yapmayan iktidara bir şey diyemedikleri için kaymakamı kınıyorlar. Madem o kadar demokrat özgürlükçüsünüz neden hala başörtüsü de dahil olmak üzere bu konularda yasal düzenleme yapmayan hükümeti kınamıyorsunuz.

A.Enes
A.Enes - 4 yıl Önce

bir kişinin iç ruhu dışa yansımasa o toplumdan hayır gelmez.son zamanlarda öğretmen,öğrenci.memur ,amir saçı sakalı birbirine karışmış;eli;yüzü ;kılık kıyafeti pejmürde pis bir şekilde toplum içerisine çıkmaktadır:astın üste:öğrencinin öğretmene;çocuğun annene babasına sevgi ve saygısı kalmamış,Kaymakam bey doğru talimat vermiş olması da budur:Bu talimata karşı gelen eğitimciler ve diğer görevliler kıravat taksalar tıraş olsalar temiz giyinseler iyi olmaz mı.pejmürde bir kişi saygınlık kazanamaz:temiz giyin;traşını ol;ondan sonra toplum içerisine çık ve saygınlığını kazan:

misafir
misafir - 4 yıl Önce

sayın yorumcu YAKUP AKSUNGUR.Yorumunu hiç olumlu bulmadığımı ,bir eğitimci olduğunu belirttiğini,eğitimci olduğun halde yenilikleri kabullenemediğin in kanısındayım.üzülerek belirteyim ki siz bu düşüncelerinizle eğitimci olamadığınız gibi toplumada bir şey veremezsiniz.biz toplum olarak saçı sakalı birbirine karışmış,kılık kıyafeti düzgün,kafasının içeri de tertemiz insanlar istiyoruz.

misafir
misafir - 4 yıl Önce

Malum sendika temsilcilerinin yapmış oldukları bu eylem,hem kanun ve yönetmeliklere,hem mülki amirlere,hemde ATatürk ilke ve inkilaplarına dolayısiyle Cumhuriyete karşı gelmektir,cumhuriyetin ekmeğini yiyip bu yolla maaş alıyorsanız;kurallara da uyacaksınız.bir gün gelir sizleri bu kurallara uydururlar.

misafir
misafir - 4 yıl Önce

Bu karşı çıkış ATATÜRK ilke inkilaplarına karşı gelmektir.gericiliği yobazlığı istemiyoruz.Cumhuriyete karşı çıkanları şiddetle kınıyorum .

Yakup  Aksungur
Yakup Aksungur - 4 yıl Önce

Giyim kuşamla tekrar eski yaptırımlarını tekrarlamak istiyorlar. O Kaymakam kaç köy gezmiş.O kendi işlerini yapsın.Ben emekli bir eğitimciyim.Zamanında Sungurluda da bir kaymakam vakıf ve islâmî Dernekleri halı olan yerleri ayakkabılarını çıkarmadan teftiş etmişti.
Caddede elinde tesbihi olan bir okul müdürüne soruşturma açmıştı.
Benide Rezan Hanımlar derneğine giden hanımım oraya teftişe gelen ayyaş kaymakamla tokalaşmadıgı için beni sorgulamıştı.
Bizler bu memlekete Doktor savcı hakim vali
Kaymakam vel hasıl herkesi yetiştiren insanlarız.
Herkes yetkileri dahilinde kendi işlerini yapsın.

Yorum cevap
Yorum cevap @Yakup Aksungur - 4 yıl Önce

Yakup bey;Siz ,Sungurlu da öğretmen evi müdürlüğü yaptınız mı?

Hoca
Hoca - 4 yıl Önce

Doğru söylüyorsun başkanım.Peki sayın kamakam bey tıraş ve kravat eğitimdeki tüm sorunları çözecek mi?

vekıl
vekıl - 4 yıl Önce

arkadaslar bızler bır şeyın ortasını bulmamız gereklı.ögretmen kısılığıne uygun veya calısan çalıştıgı kurumun kılık kıyafet durumuna uygun giyinmesinin neyi yanlış.resmi daireye gidiyorsun kım memur kim vatandaş belli değil.kaymakam bey doğru olanı yapmış.biz birsey çok abartmaktan vazgeçmeliyiz.


SIRADAKİ HABER