Her yıl 800 bin yetime yardım

İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekelerinin, korumasız çocukların karşılaşabileceği tehdit ve tehlikelerden bazıları olduğunu belirten Çorum İHH Yönetim Kurulu Üyesi / Yetim Birimi Sorumlusu Mehmet Çalışkan, İHH’nın her yıl 800 bin yetime yardım ulaştırdığını kaydetti.

Her yıl 800 bin yetime yardım

İnsan kaçakçılığı, çocuk askerliği, çocuk işçiliği, organ mafyası, madde bağımlılığı, suç örgütleri, fuhuş ve dilenci şebekelerinin, korumasız çocukların karşılaşabileceği tehdit ve tehlikelerden bazıları olduğunu belirten Çorum İHH Yönetim Kurulu Üyesi / Yetim Birimi Sorumlusu Mehmet Çalışkan, İHH’nın her yıl 800 bin yetime yardım ulaştırdığını kaydetti.


Ailelerini kaybeden, sahipsiz ve korumasız kalan yetimlerin çoğunun İslam coğrafyası üzerinde olduğunu, misyoner kuruluşların ise sahipsiz kalan milyonlarca yetim çocuğa Müslüman ülkelerde bile ulaşıp onları kendi çıkarları için kullandığını iddia etti. 
“Çorum İHH, Çorum Merkezde dönemsel yaklaşık 600 yetim çocuğa, aylık düzenli olarak da 48 yetim çocuğa ve ailesine destek sağlıyor. İHH-İnsani Yardım Vakfı olarak onlarca ülkedeki yüz binlerce yetime sahip çıkmaya gayret ediyor.” diyen İHH Yetim Birimi Sorumlusu Mehmet Çalışkan, “Büyüyüp kendi ayakları üzerinde duruncaya kadar yetimlere daima destek olmak; barınmadan sağlığa, eğitimden gıdaya her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için durmaksızın çalışıyoruz. İstiyoruz ki kendi topraklarında, kültürlerinden kopmadan, yakınlarının yanında kimseye muhtaç olmadan yaşasınlar. Ebeveynlerini kaybetmiş ve akrabaları yanında yaşamaları mümkün olmayan yetimler için kendilerini aile ortamında hissedecekleri yetimhaneler inşa ediyoruz. 


Çorumlu hayırseverlerin desteği ile Patani’de "İskilipli Şehit Atıf Hoca" adına bir yetimhane hizmete açılmıştır.
Dünyanın dört bir yandaki 54 ülke'sinde ve Türkiye’de 76 şehirde bulunan 94 bini aşkın yetim çocuğun her ay düzenli bakımını üstleniyor; eğitim, sağlık, gıda, barınma gibi konularda onlara destek veriyoruz. Her yıl ise dünyanın 135 ülkesindeki 800 bin yetime yardım ulaştırıyoruz.
Çorum merkezde Çorum İHH olarak 48 yetim çocuğa ve ailesine her ay düzenli olarak destek olmaya devam ediyoruz. ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesiyle, öğrenciler de çalışmalara dahil edilmiştir.


Ülkemizdeki tüm okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, özel okul ve Kur’an kursu öğrencilerinin katılabildiği bu kampanyayla bir sınıftaki öğrenciler, isterlerse her ay harçlıklarından biriktirdikleri 125 lira ile yetim kalmış bir çocuğun bir aylık, bir yıllık ihtiyaçlarını ise yıl boyunca 1500 TL ile karşılayabiliyor. Halen Çorum’da okullarımızda ‘Her Sınıfın Bir Yetim Kardeşi Var’ projesinin tanıtım ve sunum çalışmalarına devam ediyoruz.
2013 yılında başlayan ve Milli Eğitim Bakanlığı, Eğitim-Bir-Sen ve Diyanet İşleri Başkanlığının destek verdiği kampanya vesilesiyle 7 bin 663 kurumdaki 1 milyondan fazla iyiliksever öğrenci, 2018 itibariyle Türkiye ve dünya genelinde 19 binden fazla yetim çocuğun bakımını üstlendi.
Sizler de ayda 125 lira ödeyerek bir yetime sahip çıkabilirsiniz.

YETİM DAYANIŞMA GÜNLERİ (YDG)
İHH’nın organizasyonuyla her yıl Türkiye’den yola çıkan gönüllü ekipler dünyanın dört bir yanındaki yetimleri ziyaret ediyor, yardımlar yapıyor, yetimhaneler açıyor, çalışmaları yerinde denetliyor, yetimleri sevindirip ihtiyaçlarını karşılıyor. Her yıl tekrarlanan bu iyilik seferberliğine (YDG) Yetim Dayanışma Günleri diyoruz. Yetim Dayanışma Günleri, yıl içerisinde yetimler için düzenlediğimiz en önemli faaliyetlerimizden biri. 2017 yılında bu faaliyet vesilesiyle hayata geçirilen 651 projeden 170 bin yetim faydalandı. Gerçekleştirilen projeler arasında, Yetim ailelerine ev eşyası alımı, Yetimhanelerin tadilat masraflarının karşılanması, Yetimlerin kendiişlerini yapabilmeleri için dikiş makinesi alımı, sağlık taramalarının yapılması, maddi durumu iyi olmayan yetimlerin evlendirilmesi, kırtasiye ve kitap ihtiyaçlarının giderilmesi, Piknik, uçurtma şenlikleri gibi eğlence programları düzenlenmesi gibi yüzlerce faaliyet var.


Yetim çalışmalarımıza gönüllü destek olmak isteyen ve yetimlerimize bağışları ile destek olacak kardeşlerimiz Çorum İHH Ofisimize gelerek, telefonla arayarak ya da bankadan (YETİM) açıklamasıyla Vakıf Katılım Çorum Şubesi IBAN: TR17 0021 0000 0001 9001 9000 01 numaralı hesap numarasından yetimlerimize destek olabilirler.” açıklamasında bulundu.

(Haber Merkezi)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER